zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 8. týden

Nela Boudová (Sama v čase normálnosti)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Sama v čase normálnosti
V každé době bychom měli vědět, co je a co není normální. Příběh o lásce zrozené v roce 1977 (2010). Hrají: N. Boudová, D. Bambas, letošní jubilantka H. Igonda-Ševčíková, Z. Herfortová, J. Kačer, D. Prachař, P. Nečas, A. Lekeš a další. Scénář L. Konášová. Kamera V. Holomek. Režie V. Polesný. Vrchní nemocniční sestra Marta (N. Boudová) nedávno ovdověla. Žije se synem v pubertálním věku, do jejího soukromí neustále zasahuje vtíravá a neodbytná matka (Z. Herfortová). Nad denní rutinou nepřemýšlí, plní své pracovní povinnosti, chodí na partajní schůze. Jednou je na ulici svědkem, jak policisté zasahují proti muži, který chce vhodit do poštovní schránky dopis, ale nepodaří se mu to a je zatčen. Ten dopis je počátkem všeho. Marta jej zvedne a přinese do práce. Spolu s kamarádkou (letošní jubilantka H. Ševčíková) si jej přečtou. Je to Prohlášení Charty 77. A do života jí vstoupí nový, o dost mladší svobodomyslný údržbář (D. Bambas), který změní její osud...
Vysílání: 19.2., 23.05 hod., ČT1

Ulzanův nájezd
Vojenský oddíl se vydává na stopu skupiny apačských bojovníků v čele s obávaným náčelníkem Ulzanou. Burt Lancaster v hlavní roli amerického westernu (1972). Dále hrají: B. Davison, J. Luke, R. Jaeckel, L. Bochner, J. Martínez a další. Režie Robert Aldrich. Když se apačskému náčelníkovi Ulzanovi podaří utéct z indiánské rezervace San Carlos, vzbudí to v armádní jednotce patřičnou pozornost. Ulzana se skupinkou svých bojovníků totiž představuje nebezpečnou hrozbu, a proto je rychle sestaven stíhací oddíl. Vedoucím tohoto oddílu je poněkud překvapivě ustanoven nezkušený poručík DeBuine (Bruce Davison). Úkolem oddílu je sledovat a stopovat apačské bojovníky, dokud se nevrátí zpět do rezervace, nebo nepřekročí hranice Mexika. Ke spolupráci je přizván také zkušený stopař MacIntosh (Burt Lancaster) a apačský armádní zvěd Ke-Ni-Tai (Jorge Luke). Brzy po svém útěku Ulzana podniká sérii brutálních nájezdů na venkovské usedlosti a stává se postrachem pro celé okolí. Když se s následky apačského plenění setká nesourodá skupina pronásledovatelů, všem dochází, že musí Ulzanu zastavit za každou cenu. Začíná napínavá honička, která vyústí v krvavý střet obou skupin. Ulzanův nájezd natočil americký režisér Robert Aldrich (Tucet špinavců), který tímto snímkem navázal na osvědčenou spolupráci se slavným hercem Burtem Lancasterem. Společně natočili již v roce 1954 další dva westernové snímky Apač a Vera Cruz. Ulzanův nájezd přestavuje poměrně drsný westernový snímek, který zdařile tematizuje rasovou nesnášenlivost, vyniká napínavým dějem a zdařilou psychologií postav.
Vysílání: 17.2., 23.55 hod., ČT2

Maska rudé smrti
Kraj pustoší choroba děsivější než mor. Démonický Vincent Price v hororovém snímku na motivy povídek Edgara Allana Poea. Britský koprodukční film (1964). Dále hrají: H. Courtová, J. Asherová, N. Green, P. Maggee a další. Režie Roger Corman. Americký režisér a producent Roger Corman patří mezi legendární tvůrce hororového žánru. Během své dlouhé kariéry proslul schopností natočit osobitý hororový či fantaskní snímek za minimální náklady v rekordně krátkém čase. Začátkem 60. let Corman natočil význačný cyklus sedmi volně navazujících snímků inspirovaných povídkami Edgara Allana Poea. První filmovou adaptací tohoto literárního klasika se stal v roce 1960 snímek Zánik domu Usherů, který pro Cormana představoval první zkušenost s barevným širokoúhlým formátem a začátek dlouholeté spolupráce s charismatickým hercem Vincentem Pricem. Krátce na to následovaly snímky Jáma a kyvadlo (1961), Předčasný pohřeb (1962), Historky hrůzy (1962) a Havran (1963). Po přesunu produkce do Velké Británie v roce 1964 pak vznikla poslední dvě vrcholná díla Maska rudé smrti (1964) a Ligeina hrobka (1965). V Masce rudé smrti představuje Vincent Prince satanistického prince Prospera, krutého tyrana a nejbohatšího muže v kraji, který pustoší děsivá choroba zvaná rudá smrt. Zatímco vesničané umírají v děsivých bolestech, Prospero pořádá na svém hradě opulentní maškarní ples v domnění, že je zde před smrtící nákazou v bezpečí. Na maškarní ples se však dostaví tajemný host v rudé masce a začíná tanec smrti. Závěrečná taneční scéna představuje společně se satanskou mší nezapomenutelný vrchol Cormanova snímku, který vyniká nápaditou kamerou Nicolase Roega, jemuž se podařilo využitím dlouhých kamerových jízd a barevné symboliky vyjádřit barevnou koncepci literární předlohy.
Vysílání: 21.2., 23.40 hod., ČT2

Dva jeli spolu
Dramatické pátrání po unesených dětech. James Stewart a Richard Widmark v hlavních rolích amerického westernu (1961). Dále hrají: S. Jonesová, L. Cristalová, A. Devine, J. McIntire, P. Birch, W. Bouchey, H. Brandon a další. Režie John Ford. Western klasika amerického filmu Johna Forda Dva jeli spolu (1961) připomíná svojí tematikou jeho předchozí dílo, slavné Stopaře (1956), jež jsme uvedli v létě v rámci cyklu Na Divokém západě. Vznikl podle románu Willa Cooka Comanche Captives (Zajatci Komančů) a jeho titulní hrdinové v něm spojí síly, aby se pokusili vyjednat u komančského náčelníka Quanah Parkera (skutečná postava americké historie) vykoupení zajatých bílých dětí nových usedlíků. Cynický šerif ospalého texaského městečka McCabe (atypicky obsazený James Stewart) jedná zpočátku čistě ze zištných úmyslů na rozdíl od čestného poručíka kavalerie Jima Garyho (Richard Widmark), hnaného touhou skutečně pomoci. Oba muži, které poutá dávné přátelství, nakonec uspějí, i když jejich záchranná mise se neobejde bez obětí. Ve Fordově filmografii trochu neprávem tento snímek nezaujímá čelné postavení. Je na něm sice vidět, že v době natáčení byl režisér vážně nemocný, ale také je patrné jeho neutuchající zaujetí vyprávět další z příběhů z let osídlování amerického západu, které tvoří páteř jeho tvorby. Ve filmu akce ustupuje do pozadí atmosféře a charakterizaci postav. Zvláště oba hlavní představitelé dodávají svým postavám potřebnou šťávu, ale i vedlejší role jsou, jak už bylo u Forda pravidlem, obsazeny výbornými charakterními herci; za připomenutí stojí např. Andy Devine (obtloustlý seržant Posey), John McIntire (strohý major Frazer) či Willis Bouchey (bohatý obchodník Wringle).
Vysílání: 22.2., 12.30 hod., ČT2

Ďábelská brigáda
Jak se z vyvrhelů stali hrdinové. Americký válečný film (1968). Hrají: W. Holden, C. Robertson, V. Edwards, A. Prine, J. Slate, C. Akins, J. Watson, R. Jaeckel a další. Režie Andrew V. McLaglen. Válečný snímek Ďábelská brigáda (1968) byl inspirován historií skutečné vojenské jednotky, složené z kanadských dobrovolníků a neukázněných amerických rekrutů, jež měla být původně vysazena v Norsku. Válečná situace se sice změnila, ale plukovník Frederick, velitel pověřený vycvičením a vyzbrojením brigády, neúnavným přesvědčováním svých nedůvěřivých nadřízených dosáhne svého. Brigáda zůstane pohromadě a stmelí se do obávané bojové jednotky, jež se stala postrachem nepřátel na italské frontě. Film, ve kterém nechybí řada humorných situací, se snažil navázat na mimořádný úspěch obdobného Aldrichova dramatu Tucet špinavců (1965). Vedle Williama Holdena v roli Fredericka se tu objevili i další známí představitelé, Cliff Robertson (velitel Kanaďanů Crown), Vince Edwards (major Bricker), Claude Akins (násilník Rockman) nebo Richard Jaeckel (bývalý cirkusák Greco). V úlohách vysokých spojeneckých důstojníků se mihnou herecké hvězdy Michael Rennie, Carroll O´Connor a Dana Andrews. Režisér snímku Andrew V. McLaglen (nar. 1920) byl synem slavného herce irského původu Victora McLaglena a z jeho rozsáhlé tvorby známe u nás především westerny McLintock! (1963), Shenandoah (1965) a Bandolero (1968). Ďábelská brigáda vznikla v produkční společnosti Davida L. Wolpera (1928–2010), významného nezávislého tvůrce, který léta působil v rámci hollywoodského systému.
Vysílání: 22.2., 20.00 hod., ČT2

Comancheros
Texaský ranger na stopě obchodníků se zbraněmi. John Wayne v klasickém americkém westernu (1961). Dále hrají: S. Whitman, L. Marvin, J. O'Brianová, I. Balinová, B. Cabot a další. Režie Michael Curtiz. Elegán, gambler a sukničkář Paul Regret (Stuart Whitman) po neúmyslném zabití svého soka v souboji uniká před zákonem. Na luxusní lodi se seznámí s půvabnou Pilar (Ina Balinová), ale jejich vzájemnou náklonost překazí texaský ranger Jake Cutter (John Wayne), jenž přichází Regreta zatknout. Tito dva rozdílní muži společně cestují pustinou, ale Regretovi se po chvilce nepozornosti podaří strážce zákona omráčit a uniknout. Cutter pak na stanici dostane nový úkol, a to vydávat se za Eda McBaina, který měl dovézt zbraně členům comancheros, tedy gaunerům, kteří dodávají zbraně indiánům. Cutter se jako „McBaine“ spojí s Tullym Crowem (Lee Marvin), kterému tyto zbraně má prodat. A tehdy Cutter opět potkává uprchlého Regreta...
Vysílání: 23.2., 20.00 hod., ČT2

James Cameron: příběh sci-fi (2/6)
Vesmír. Režisér legendárních snímků Avatar, Terminátor či Propast uvádí fascinující exkurzi do světa vědecko-fantastických filmů. Americký dokumentární cyklus (Premiéra). Do dnešního dílu si James Cameron pozval tvůrce, kteří často hledí k nebi. Mezi nimi samozřejmě nemůže chybět slovutný George Lucas ani jeho kamarád Steven Spielberg, setkáme se ovšem i s těmi, kdo ve vesmíru opravdu byli: s astronauty. Opět pobudeme v milé společnosti hereček Zoe Saldanové a Sigourney Weaverové či režiséra Ridleyho Scotta. Se všemi probere James Cameron dějiny oblíbeného žánru z hlediska cest vesmírem. Fanoušci už patrně tuší, že se mohou těšit na ukázky například ze seriálu Star Trek, řeč bude o starých dobrých snímcích Georgese Meliése a stranou pochopitelně nezůstane sága Star Wars ani klasika v podobě Kubrickova snímku 2001: Vesmírná odysea.
Vysílání: 19.2., 21.45 hod., ČT art
Opakování: 21.2., ČT art., 25.2., ČT art

Král padělatelů
Chtěl už jen chovat koně, ale stejně neodolal. Jean Gabin v klasické francouzské gangsterce (1961). Dále hrají: B. Blier, M. Carolová, G. Leclerová, F. Rosay, F. Villard a další. Režie Gilles Grangier (Ve francouzském znění s titulky). Král padělatelů je klasická francouzská elegantní noir gangsterka, které vévodí Jean Gabin. Brilantně mu sekundují Bernard Blier, Frank Villard, Maurice Biraud a Martine Carolová. Vtipné a břitké dialogy, svěží režie a především herecké výkony, to vše si divák může i po letech vychutnat a ocenit. Skupinka poněkud neúspěšných, ale o to ambicióznějších spekulantů se rozhodne, že padělá velký balík bankovek. O co mají větší oči, o to míň zkušeností. Podaří se jim získat slavného odborníka, který si užívá "zasloužený" důchod kdesi mimo Evropu s rychlými koňmi a krásnými domorodkami. Ferdinand má jeden nesplacený dluh v životě, a tak nabídku přijme a přiletí do Paříže, což samozřejmě nemůže uniknout pozornosti policie. Najde si nejlepšího tiskaře v Paříži. Ale, jak už to tak bývá, každý hraje svou hru a snaží se podfouknout ty druhé.
Vysílání: 20.2., 22.35 hod., ČT art

Mléčná dráhaVysílání: 22.2., 23.00 hod., ČT art

Dlouhé dopoledne
Čekání na spravedlnost v komunistickém kriminálu (1969). Hrají: J. Moučka, J. Štěpnička, V. Očásek, J. Němeček, O. Lackovič, J. Vala, J. Přeučil a další. Scénář J. Beneš a N. Hejda. Kamera A. Nožička. Režie J. Novotný. Do cely věznice v jednom krajském městě je převezen odsouzený Josef Koval, který se zde druhý den má zúčastnit svého odvolacího řízení proti nespravedlivému rozsudku u krajského soudu. Během čekání na eskortu rozkrývá autor charaktery obyvatel cely a především osud Josefa Kovala, který si odpykává trest v Jáchymově, údajně za utajení půdy. Absurdita čekání na spravedlnost, zvůle komunistického lágru a jeho bachařů a hrdinova nemožnost se bránit vede diváka až k existenciálním otázkám. Televizní autorské zpracování vycházelo ze stejnojmenné povídky Jana Beneše a jeho osobních zážitků z věznění. Bylo však natočeno až po sovětské invazi, a proto místo na obrazovku putovalo dílo do trezoru. Premiéru měl televizní film Dlouhé dopoledne až v roce 1991. Některá historická data by bylo lepší zapomenout, ale na činy, které byly způsobeny, nelze. Připomeňme si tento titul právě v únoru, kdy komunisté v roce 1948 ovládli naši republiku.
Vysílání: 23.2., 20.20 hod., ČT art

Ta chvíle, ten okamžik
Chtěl vykonávat pouze svou práci a do ničeho se neplést. Ale válka si jej přece jen našla. Český film podle novely Otakara Chaloupky o lékaři, jehož čekalo obtížné rozhodování (1981). Hrají: F. Němec, D. Kolářová, R. Jelínek, L. Frej, L. Munzar, V. Besser a další. Scénář J. Sequens a V. Šašek. Kamera J. Šámal. Režie J. Sequens (V českém, německém a ruském znění s titulky). Je zima roku 1944 a blížící se konec války začínají pociťovat i lidé v jednom protektorátním maloměstě. Zde v místní nemocnici působí lékařská autorita – primář chirurgie Jan Kodet (F. Němec). Stejně jako mnozí i on není žádným hrdinou a snaží se věnovat pouze své profesi a problémům se vyhýbat. Jednoho dne potká na cestě domů starého známého Brázdu (L. Frej), který unikl ze země v roce 1939, a žádá jej o pomoc – jídlo, obvazy, potravinové lístky. Když pak Kodet přijde domů, ve schránce nalezne leták s provoláním k lidu českému a obává se, jestli se nestal obětí provokace – nebo spíše léčky. Ze strachu tak provolání raději odnese gestapu. To, že se kolem budovy pohyboval, se ale brzy rozkřikne a lidé z jeho okolí jej mají za kolaboranta. Po této návštěvě totiž nechalo gestapo zatknout pět lidí včetně jeho kolegy. Brázda se poté Kodetovi opět ozve, nyní ale přes řidiče sanitky Františka (R. Jelínek), co na řeči o kolaborování nevěří. Kodet, který si stále není jistý, jestli Brázda není jenom další volavka, či skutečně stojí na straně odboje, je postupně tlačen ke zdi a jeho rozhodnutí jej i jeho ženu Helenu (D. Kolářová) může poznamenat po zbytek života. A aby to bylo ještě horší, věnuje mu značnou pozornost také místní šéf gestapa Baumann (L. Munzar). Snímek Jiřího Sequense z roku 1981 podle stejnojmenné novely Otakara Chaloupky byl vyznamenán zvláštní cenou poroty na Mezinárodním filmovém festivalu v Moskvě.
Vysílání: 23.2., 21.20 hod., ČT art

10.2.2020 18:02:27 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Svěrákova hořká komedie o válečných letech

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Dustin Hoffman (Maratónec)

Maratónec
Dustin Hoffman a Laurence Olivier jsou protivníci na život a na smrt. Americký film (1976). Dále ...celý článek


Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. ...celý článek



Časopis 17 - sekce

DIVADLO

MdZ uvádí v české premiéře komedii Matěje Randára

Ženy pod tónem (MdZ)

Na narozeninové oslavě vás přivítají herečky Městského divadla Zlín v novince Ženy pod tónem v hudebním a diva celý článek

další články...

HUDBA

Zemřel Dušan Grúň

Dušan Grúň

Zemřel slovenský legendární zpěvák Dušan Grúň (*26. 5 1942 - †22. 4. 2024). Narodil se v Žilině, ale jeh celý článek

další články...