zvláštní poděkování
Volný.cz

Výstava Toyen - Snící rebelka

Sen (1937)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Mezinárodní výstavní projekt připravila Národní galerie Praha ve spolupráci s Hamburger Kunsthalle a Musée d'Art Moderne de Paris.
Malířka Toyen patří k nejoriginálnějším a nejznámějším českým umělkyním 20. století, a zároveň se ještě za svého života proslavila i ve Francii, kde od roku 1947 trvale žila. Její výrazná tvorba i neotřelé životní postoje vzbuzují po celém světě čím dál větší zájem o její osobu i dílo, málokde však měli diváci možnost je zhlédnout v celé šíři.

Poslední velká výstava díla Toyen proběhla v roce 2000 v Praze a o dva roky později ve francouzském Saint-Etienne. V Paříži se překvapivě dosud velká retrospektiva nekonala a v Německu je Toyen stále téměř neznámá. Proto si tento mezinárodní projekt, který vznikl ve spolupráci tří prestižních institucí Národní galerie Praha, Hamburger Kunsthalle a Musée d'Art Moderne de Paris, klade za cíl představit její dílo v co nejucelenější podobě a prostřednictvím tří výstav a podrobného katalogu ve čtyřech jazykových mutacích s ním seznámit evropské publikum.
První etapa se koná v Praze ve Valdštejnské jízdárně. Výstava je koncipována chronologicky a rozdělena do časových úseků v závislosti na důležitých etapách tvorby Toyen. Zároveň však vypichuje důležitá témata, která se objevují průběžně v celém jejím díle, například erotiku či alchymii. Ukazuje nejen obrazy a kresby, ale i bohatou ilustrační tvorbu. Důraz je kladen také na zásadní spolupráci Toyen s přáteli jak z pražské, tak pařížské surrealistické skupiny, ať už to byli malíři či básníci: Jindřich Štyrský, Jindřich Heisler, André Breton, Benjamin Péret, Radovan Ivsic, Annie Le Brun a další.
Díla jsou zapůjčena z českých a evropských muzeí i soukromých sbírek.
Koncepci projektu vytvořily kurátorky Anna Pravdová, Annie Le Brun a Annabelle Görgen. K výstavě připravujeme bohatý doprovodný program.
Vstup na výstavu je možný pouze s předem zakoupenou vstupenkou na konkrétní den a čas. Vstupenku lze zakoupit nebo zarezervovat online. Výstava Toyen - Snící rebelka potrvá do 22. srpna 2021.

2.8.2021 17:08:10 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 37 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Divadlo Aréna v Praze

Články v rubrice - Výstavy

Ženy, které přemohly muže: Eva, Judita, Omfalé a ostatní

Mistr IW, Salome s hlavou sv. Jana Křtitele (1525)

Výstava v Národní galerii Ženy, které přemohly muže: Eva, Judita, Omfalé a ostatní představuje sílu a moc ženy ...celý článekČasopis 37 - sekce

HUDBA

Pražský výběr v Karlových Varech

Pražský výběr

Pražský výběr
Koncert legendární rockové skupiny v Karlových Varech ve složení M. Kocáb, M. Pavlíček, letoš celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

MTF Zlatá Praha

MTF Zlatá Praha

Daniel Hope doma
Unikátní záznam koncertu vynikajícího houslisty a jeho hostů v domácím prostředí v době pa celý článek

další články...