zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 41. týden

Krásné živé památky (7/16) - Slezsko

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Nejúžasnější mosty světa: Visuté mosty
Jsou působivě dlouhé a visící vysoko nad propastí na závěsných nebo nosných lanech. Symboly krajiny, která je obklopuje. Golden Gate, Akaši Kaikjó, Aj-čaj, El Baluarte a Ruský most. Německý dokumentární cyklus. Jsou neuvěřitelně vysoké, postavené v neočekávaném měřítku a působí úchvatným dojmem – neúžasnější visuté mosty světa. Jsou jedinečné svou velikostí. Představují pomník lidské invence a charakterizují krajinu kolem sebe jako nic jiného. Některé silnice jsou zavěšené na sto metrů dlouhých nosných lanech, která jsou natažena mezi mostními pilíři, což umožňuje rozložení celého zatížení na pilíře. Visuté mosty s rozpětím kilometr i více bývají obvykle jediným možným řešením. Na konce lan ukotvených k zemi působí enormní tah. Visuté mosty navrhují jen ti nejlepší architekti. K jejich údržbě a obsluze po dokončení je ale potřeba ještě něco víc než dovednost – odvaha. Tyto mosty spojují břehy širokých řek, hlubokých kaňonů a rozlehlých úžin. Vysoká vlhkost a slaný vzduch vyžadují častou údržbu v závratných výškách. Čím dál populárnější jsou zavěšené mosty jako varianta mostů visutých. Používají se již zhruba sto let. Oba typy umožňují široké rozpětí, ale zavěšené bývají často praktičtější vzhledem k tomu, že narušené kabely nebo cokoli dalšího poškozeného například korozí lze snadněji vyměnit. V tomto dílu jsme vybrali ty nejskvělejší příklady. Prvním v řadě je král těchto mostů – Golden Gate v San Fransciscu. Později převzal primát japonský most Akaši Kaikjó. Dalším asijským rekordmanem je most Aj-čaj v Čině, který kombinuje neuvěřitelnou výšku s obrovským rozpětím, takže jeho údržba je drsnou zkouškou odvahy i dovedností. Dvěma příklady zavěšených mostů, které uchvacují svou výškou i rozměry je El Baluarte v Mexiku, který je postaven v jedné z nejnebezpečnějších horských oblastí na světě, a Ruský most ve Vladivostoku, který se stal nákladným symbolem ruské moci v místech, kde panují jedny z nejextrémnějších klimatických podmínek na Zemi.
Vysílání: 11.10., 15.15 hod., ČT2
Opakování: 15.10., ČT2

Příběhy domů: Dům, který má duši
Ve stopách prvorepublikové prosperity v pohraničním Krnově (2008). Dokument M. Najbrta. Z mnoha domů, které vznikly v městě Krnově v kdysi vzkvétajícím Slezsku, se vymyká americky působící letní sídlo za městem, postavené pro ženu jednoho z významných a bohatých průmyslníků. Dům je dílem významného architekta Leopolda Bauera. Dnes je majetkem muže, který ho pečlivě udržuje, tvrdošíjně se ho snaží přiblížit původnímu stavu a nachází v něm ducha a stopy minulosti.
Vysílání: 12.10., 14.40 hod., ČT2

Starobylý Peking
Obrazová procházka po městě, v němž zanechaly dějiny hluboké stopy. Francouzský dokument. Peking, město s bohatou historií, které přitahuje zájem turistů z celého světa. Ti čím dál víc oceňují obrovské množství historických pamětihodností a muzeí vystavujících poklady dávné čínské civilizace. Své stopy zde totiž zanechala celá řada vládců země. V Pekingu, který se nachází i v blízkosti Velké čínské zdi, je řada slavných památek, jako například Zakázané město a Chrám nebes, které jsou pro svou historickou hodnotu zapsány i do seznamu kulturního dědictví UNESCO. Moderní historii zastupuje třeba Náměstí nebeského klidu. Dnes je tak čínská metropole světově proslulým turistickým cílem, který rozhodně stojí za prozkoumání.
Vysílání: 12.10., 14.55 hod., ČT2
Opakování: 14.10., ČT2., 16.10., ČT2

Krásné živé památky (7/16) - Slezsko
Romantická zřícenina Vikštejn, starobylý klášter nebo torzo unikátní vojenské pevnosti Šance. Mirek Vladyka objevuje příběhy zachráněných památek, tentokrát ve Slezsku. Režie P. Všelichová. Památky jsou pro českého výletníka zaručeným tahákem. Jsou místa, na která zavítají každý rok tisíce lidí. Každé z nich skrývá svoje tajemství. Příběhy dávné slávy, legendy, zkazky o loupežnících, princeznách, strašidlech nebo pohádkové pověsti o zázracích, láskách, odvaze a dobrodružství. Takový hrad Vikštejn na kopci nad řekou Moravicí ve Slezsku je ukázkový příkladem toho, co na svých výpravách hledáme. Zřícenina kdysi významného hradu má pozoruhodnou a hlavně příjemnou atmosféru. A jako na mnoha jiných podobných místech je tady cítit, že to tady má někdo rád, že si to tady hýčká a pečuje o tohle zajímavé místo. Dnešní výlet po Slezsku za krásnými živými památkami na východě Česka bude velmi pestrý. Kromě hradu Vikštejna se podíváme do Fulneku, nahlédneme do starobylého mlýna u řeky Odry a na východním okraji republiky s partou nadšenců zjistíme, jak se kdysi žilo v unikátní vojenské pevnosti zvané Šance.
Vysílání: 15.10., 16.45 hod., ČT2
Opakování: 16.10., ČT2

Kořist ve jménu královny
Výprava do Švédska po stopách uměleckých klenotů z rudolfínských sbírek ukořistěných na podnět královny Kristýny během třicetileté války (1999). Připravil T. Kaucký. Nekultivovanost švédského národa ležela jeho mladé panovnici, královně Kristýně, dlouho v hlavě. Po vypuknutí třicetileté války pocítila příležitost, jak Švédsko povznést na evropskou úroveň, a vydala svým vojskům pokyn zaútočit na Prahu a zmocnit se tamějších uměleckých a písemných pokladů. Z Čech tak byla jako válečná kořist odvezena slavná sbírka, kterou na přelomu 16. a 17. stol shromáždil na Pražském hradě císař Rudolf II. Režisér Tomáš Kaucký se vydal po stopách odvezeného bohatství a ve filmovém dokumentu nám téměř detektivním způsobem předkládá další osudy obrazů velkých mistrů či legendami opředené Ďáblovy bible.
Vysílání: 16.10., 12.35 hod., ČT2

Případ Banksy
Kdo je autorem anonymních výtvarných děl signovaných Banksy? Francouzský investigativní dokument (Premiéra). Streetartový provokatér a glosátor současného společenského dění Banksy patří, navzdory své pečlivě střežené anonymitě, k deseti nejuznávanějším umělcům na trhu s moderním uměním. „Dívka s červeným balonkem“, zvolena v roce 2017 jako nejoblíbenější umělecké dílo Britů, je tím uměleckým dílem, které si globální věhlas zajistilo během aukce pořádané Sothebys vlastní samodestrukcí pomocí skartovacího zařízení zabudovaného v rámu. Banksyho obraz se sám zničil poté, co se prodal za 1,4 milionů dolarů (přes 29 milionů korun). Jak zdůraznila aukční síň, jde tedy vlastně o "první umělecké dílo v dějinách, které vzniklo naživo během aukce". Dokumentaristé Aurélia Rouvierová, Laurent Richard a Seamus Healey pátrají pro identitě tohoto fascinujícího umělce, který svá díla tvoří v ulicích celého světa. Seznamují diváka nejen s šíři Banksyho uměleckých aktivit, ale i s širším kontextem toho, jak je veřejností přijímán – snaží se ve svém filmu odpovědět na otázku: kdo je Banksy?
Vysílání: 13.10., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 17.10., ČT art

Nejvýznamnější malíři: od impresionismu k abstrakci (6/12) - Maurice de Vlaminck
Životní příběhy a průřez tvorbou nejvýznamnějších malířů od impresionismu k abstrakci. Francouzský dokumentární cyklus (Premiéra). Maurice de Vlaminck byl energický muž, temperamentní člověk, plný citů a vjemů, které potřeboval vyjádřit. Na počátku 20. století patřil mezi významné představitele fauvismu a kubismu. Jako malíř byl v podstatě samouk a k převratnému okamžiku v jeho životě došlo v roce 1900, kdy se setkal s André Derainem, který se stal jeho celoživotním přítelem. Ve Vlaminckově případě je malířské gesto výrazem životně důležitého instinktu. Byl vášnivý cyklista, miloval rychlost a pocit, jak kolem něj krajina sviští. Tato idea pohybující se krajiny získávala během jeho života na důležitosti a vztah ke krajině se prolíná celým jeho dílem. Po druhé světové válce pak maloval naplněný zuřivostí, hněvem a možná i znechucením, používal přitom štětec, jeho rukojeť i špachtli, nanášel velmi silné vrstvy barvy, kterou pak doslova rozdrásal. Přes tak velkou dynamiku i vynaloženou sílu, jsou obrazy z této doby svým výrazem ty nejkřehčí z celé jeho tvorby. Od samého začátku malířské praxe inspirovalo Maurice de Vlamnicka také zátiší – květiny, stoly s nejrůznějšími pokrmy a potravinami a intimní, intelektuálně laděná zátiší, do nichž umísťoval noviny nebo knihy, dýmku či kalamář. Pro jeho fyzický vzhled i energické tahy štětce ho kritici často označovali za hrubého. Nicméně jeho dílo odhaluje, že byl velkým romantikem. Když nemaloval, věnoval se literární tvorbě a patřil k prvním sběratelům afrického umění.
Vysílání: 13.10., 23.05 hod., ČT art
Opakování: 18.10., ČT art

4.10.2021 16:10:41 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 21 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Z éteru

Pesimistická vize inspirovaná Orwellovým románem

Brazil

Brazil
Jak snadné je stát se nepřítelem státu! Pesimistická vize nedaleké budoucnosti, inspirovaná Orwellov ...celý článek


Českým lvem oceněný dokument

Všechno dobře dopadne

Všechno dobře dopadne
Televizní premiéra Českým lvem oceněného dokumentu, který nahlíží na fascinující živo ...celý článek


Velikáni filmu... Steven Spielberg

Sugarlandský expres

Sugarlandský expres
Vraťte nám naše dítě! Americký film režiséra Stevena Spielberga (1974). Hrají: G. Hawno ...celý článek


Švédské intimní drama Naděje

Naděje

Naděje
Anja má krásnou rodinu, milujícího partnera i úspěšnou kariéru. Její život roztříští diagnóza rakovi ...celý článek


Al Pacino ve své jediné oscarové roli

Vůně ženy

Vůně ženy
Poslední pánská jízda ve víru tanga, kvalitního jídla, pití a krásných žen. Al Pacino ve své jedi ...celý článek


Věra Plívová-Šimková - 90 let

Věra Plívová-Šimková

Věra Plívová-Šimková
Dokumentární portrét režisérky, která se nesmazatelně zapsala do dějin české kinematog ...celý článek


Filmové tipy 22. týden

Boxér

Tátova volha
Matka s dcerou se vydávají ve starém autě za nečekaným tajemstvím a skrytými vztahy zemřelého ...celý článek


Filmové tipy 21. týden

Jim Carrey

Boj o oheň
Kdo měl oheň, měl i život. Francouzské koprodukční drama (1981). Hrají: E. McGill, R. Perlman, R ...celý článek


Literární tipy 21. týden

Hercule Poirot a Agatha Christie

Kafka (1/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra s ...celý článek


Výtvarné tipy 21. týden

Starobylé stavby II: Angkor Wat

Egypt (1/6)
Po stopách Tutanchamona. Napínavý příběh anglického archeologa Howarda Cartera. Hraná rekonstru ...celý článek


Výtvarné tipy 22. týden

Benátky

Mýty a fakta historie - Egypt (2/6)
Prokletí Tutanchamona. Příběh nejslavnějšího archeologického objevu vše ...celý článek


Strhující drama Anthropoid

Anthropoid

Anthropoid
Akce má krycí jméno. Strhující filmové zpracování atentátu na Reinharda Heydricha, provedeného v ...celý článek


Velikáni filmu... Jean-Louis Trintignant

Atentát v Paříži

Atentát v Paříži
Jean-Louis Trintignant, Gian-Maria Volonté a Michel Piccoli v hlavních rolích dramatu insp ...celý článek


100. výročí úmrtí Franze Kafky

Franz Kafka

Kafka (2/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra s ...celý článek


Sladké hry minulého leta Juraje Herze

Sladké hry minulého leta

Sladké hry minulého leta
Toužila vzlétnout ke slunci, a přitom sama zářila mnohem víc. Slovenský film podle ...celý článek


Životy slavných - Edvard Munch

A. Ekker Strande (Munch)

Munch
Čtyři tváře jednoho z největších umělců své doby. Norské životopisné drama (2023). Hrají: A. Ekker St ...celý článek


Kukuřičný ostrov oceněný Křišťálovým glóbem

Kukuřičný ostrov

Kukuřičný ostrov
Život dědy a vnučky na úrodném ostrůvku uprostřed řeky Inguri – dárkyně života, ale ...celý článek



Časopis 21 - sekce

OPERA/ TANEC

Do programu ZUŠ Open se letos zapojí 444 škol

Magdalena Kožená (ZUŠ Open)

Příští týden naplno vypukne celostátní festival základních uměleckých škol ZUŠ Open, který pod heslem ZUŠlechť celý článek

další články...