zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Víra tipy 39. týden

Jak se žije v řádu a misii podle Drahomíry Vihanové

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Jak se žije v řádu a misii podle Drahomíry Vihanové
Sestry boromejky a salesiánky nežijí jen modlitbami, pomáhají lidem, kteří to potřebují – i tam kde by je člověk nečekal (1998). Režie D. Vihanová. Ženské církevní řády se neuzavírají za zdi klášterů, ale se věnují charitativní a misijní činnosti i dalším aktivitám pro širokou veřejnost. V dokumentu režisérky Drahomíry Vihanové navštívíme věznici v Praze–Řepích a nemocnici Petřín, kde pracují sestry boromejky. Také dětský tábor, o který se starají setry salesiánky a restauraci ve Frýdlantě, provozovanou laickým misijním řádem sester Donum Dei, které pocházejí ze zemí třetího světa.
Vysílání: 30.9., 15.40 hod., ČT1
Opakování: 04.10., ČT1

Křesťanský magazín
Královéhradecká diecéze má pozoruhodnou historii i současnost. V magazínovém putování navštívíme poutní místa Králíky a Rokole, podíváme se do soukromých prostor biskupství a zavzpomínáme na arcibiskupa Otčenáška. Režie B. Jetelina (Premiéra). Centrum Jana XXIII. v Hlinsku nebo centra Schönstattského hnutí – to jsou příklady inspirativních ohnisek náboženského života východních Čech. Ostatně farnosti v okolí Náchoda, Nového Města nad Metují nebo Červeného Kostelce stále patří k nejživějším u nás. Královéhradecká diecéze měla ve své historii štěstí na řadu osobností, které dokázaly inspirovat a pozitivně ovlivňovat své okolí. Zcela jistě mezi ně patřil i osobní přítel papeže Jana Pavla II. arcibiskup Karel Otčenášek. Ačkoliv v době komunistické totality zažil mnoho utrpení, nikdy nezahořkl. Byl naopak zdrojem pozitivního myšlení a radosti ze života.
Vysílání: 02.10., 12.55 hod., ČT2
Opakování: 04.10., ČT2., 06.10., ČT2

Cesty víry: Krajinou trojramenných křížů 2/2
Putování krajinou východního Slovenska, kde se zrodila řeckokatolická církev. Kraj, kde náboženství a církevní příslušnost tvoří součást osobní identity člověka. Církev, která byla vykoupená krví svých mučedníků. Režie B. Jetelina (Premiéra). O řeckokatolické církvi ví většina lidí jen to, že má obřady podobné pravoslavným, za nejvyšší církevní autoritu uznávají papeže a jejich faráři se mohou ženit. Na východním Slovensku, kde má tato církev své správní i intelektuální centrum, je ale podstatnou součástí života společnosti. Osudy této církve, a její takřka permanentní zápas o existenci, se zde proplétají s politikou, se spiritualitou a konec konců i s ekonomikou. V prostředí, které je zároveň uhrančivě krásné, ale zároveň nelítostně drsné, v končinách, kde se Rusíni mísí se Slováky, stejně jako se mísí pravoslaví s katolictvím, žijí hrdí, temperamentní a pohostinní lidé. A právě o nich má tento dokument vyprávět především.
Vysílání: 02.10., 13.20 hod., ČT2
Opakování: 03.10., ČT2., 04.10., ČT2., 08.10., ČT2

19.9.2022 09:09:53 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 39 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hamlet aneb Hádala se duše s tělem (MdB)

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Den české státnosti

Svatá Ludmila

Naše tradice: Svatováclavská pouť
Každý rok v Den české státnosti opouštějí ostatky svatého Václava katedrá ...celý článekČasopis 39 - sekce