zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Víra tipy 47. týden

Cesty víry: Srbské Vánoce

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Křesťanský magazín
Advent je obdobím, ve kterém si silněji uvědomujeme důležitost vztahů a lidské sounáležitosti. Součástí je i mezigenerační solidarita – téma, které je zvlášť o Vánocích mimořádně citlivé. Režie J. Vávra (Premiéra). S tím, jak naše populace postupně stárne, zvyšuje se potřeba mezigenerační solidarity. Mění se však i vnímání seniorů ve společnosti. Je to způsobené tím, že se mladí méně setkávají se staršími generacemi. Senioři tak mají méně příležitostí předávat nastupující generaci své zkušenosti, postřehy, ale také sdílet s nimi své obavy. Dá se to nějak změnit?
Vysílání: 27.11., 13.05 hod., ČT2
Opakování: 29.11., ČT2., 01.12., ČT2

Cesty víry: Srbské Vánoce
Třídenní oslava narození Ježíše Krista očima našich jižních sousedů (2020). Režie M. Fišer Rozbrojová. Štědrý den připadá v Srbsku podle Juliánského kalendáře na 7. ledna a Vánoce se slaví po tři dny. Nahlédnout do tradičních oslav nám dala rodina Masnikosa, která do Česka uprchla na začátku devadesátých let před válkou. Tradice rodného Balkánu ale ctí dodnes, a tak u nich smaženého kapra ani dárky pod vánočním stromečkem nenajdeme.
Čtyřiceti denní půst, během kterého se nesmí jíst maso, vejce, sýry ani žádné jiné živočišné produkty, končí na Badnji dan. Brzy ráno před rozedněním se vydávají muži do lesa, aby obřadně uřezali dubovou větev, která se stává symbolem jejich Vánoc. Ženy mezitím připravují postní snídani a jídla na další Božić. Na první svátek vánoční se totiž nesmí chystat nic jiného než obřadní pečivo česnica. Naláme se na tolik kousků, kolik je členů rodiny a ten, kdo v ní najde minci, bude mít po celý rok štěstí a blahobyt. Na Božić přichází i pro ně nejvzácnější host – polazník, který rodině přináší hojnost a štěstí. Sedí v čele slavnostní tabule a jemu jedinému se dává dárek, zpravidla bílá košile. K srbským Vánocům se váže mnoho pověr a zvyků, které se dříve udržovaly i v českých zemích. Na Badnji dan se mají vrátit všechny vypůjčené věci a splatit všechny dluhy. Během svátků by se lidé neměli hádat a nemělo by se uklízet.
Vysílání: 27.11., 13.35 hod., ČT2
Opakování: 28.11., ČT2., 29.11., ČT2., 03.12., ČT2

Adventní bohoslužba
Přímý přenos z Husova sboru Církve československé husitské v Olomouci. Režie J. Varvařovský. Na první neděli adventní, která letos připadá na den 27. listopadu, většina křesťanů začíná nový církevní rok. Advent je pro křesťany duchovní přípravou na vánoční svátky. Při této příležitosti připravila Česká televize přímý přenos bohoslužby z Husova sboru Církve československé husitské v Olomouci.
Vysílání: 27.11., 10.00 hod., ČT2

14.11.2022 17:11:04 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 06 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Neklan (NdB)

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Dokud nás víra nerozdělí

Dokud nás víra nerozdělí 6

Dokud nás víra nerozdělí (5/6)Je možné žít po boku člověka, který věří něčemu jinému než vy? A jaká úskalí a o ...celý článek


Víra tipy 7. týden

Dokud nás víra nerozdělí

Křesťanský magazín
Mariánská úcta v Čáslavi a téměř neznámé duchovní pamětihodnosti Kolína – další z ...celý článekČasopis 06 - sekce

OPERA/ TANEC

Jacques Offenbach: Modrovous

Jacques Offenbach

Hudební komedie o domnělém vrahu svých četných manželek v inscenaci Národní opery v Lyonu. Účinkují: Y. Beuron celý článek

další články...