Výtvarné tipy 47. týden

autor: Česká televize
zvětšit obrázekSto divů světa (3/13)
Unikáty ze seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Města: Petra, Sydney, Copán, Istanbul, Antigua Guatemala, ostrov Bali a chrám v Luxoru. Francouzský cyklus dokumentů. Město Petra koncem osmého století před naším letopočtem vybudovali Endomité; po dvou stech letech bylo obsazeno Nabatejci. Ti mu díky jeho poloze zajistili prosperitu na karavanní stezce, po níž zboží putovalo mezi Egyptem, Sýrií, Jižní Arábií a Středomořím. Sydney, založené v roce 1788, bylo první evropskou kolonií na australském území. Dnes je to nejvýznačnější kulturní a finanční centrum kontinentu a vyhledávaná turistická destinace. Copán je mayské město, které dosáhlo největšího rozkvětu v sedmém století našeho letopočtu a opuštěno bylo přibližně v desátém století. Historikové soudí, že Istanbul představuje spolu s Athénami a Římem tři nejvýznamnější města antiky. Bali je indonéský ostrov "tisíců chrámů". Na zhruba pěti a půl tisících kilometrech čtverečních žije kolem čtyř milionů lidí. Luxorský chrám, postavený kolem svatyně Amon-Mína, byl zasvěcen mystériu života, který bůh Amon jakožto blahodárný Nil každoročně obnovoval.
Vysílání: 22.11., 17.10 hod., ČT2
Opakování: 26.11., ČT2., 28.11., ČT2
Čas bohémy 1930–1939 (5/6)
Svobodu! Dobrodružství moderního umění. Francouzský cyklus dokumentů. Vzestup evropského fašismu na počátku třicátých let minulého století vyburcoval umělce k angažovanosti – Aragon podepsal bezpodmínečný příklon k Moskvě, čímž způsobil rozkol surrealistické skupiny. Po dlouhém váhání, s vědomím rizika, že oslabí jedinou sílu schopnou odolávat nacistickému Německu, zveřejnil Gide "Návrat do Sovětského svazu". Španělská občanská válka vypukla v roce 1936. André Malraux bojuje po boku republikánů proti fašistům. Franco přebírá moc, ale první náznaky nové bitvy již narušují rovnováhu ve světě.
Vysílání: 21.11., 21.55 hod., ČT art
Opakování: 22.11., ČT art., 27.11., ČT art
Po Královské cestě s profesorem Františkem Dvořákem
Se zasvěceným průvodcem si prohlédneme Prašnou bránu, Obecní dům a Karolinum (2008). Připravili J. Drda a J. Hojtaš. Procházku po Královské cestě začneme u Prašné brány – jedné z nejvznešenějších středověkých věží Evropy, která neměla obrannou funkci, nýbrž příchozím již z dálky dávala najevo význam města, do něhož vstoupí. S gotickou památkou poněkud odvážně sousedí další klenot evropské architektury – secesní Obecní dům, jehož neuvěřitelně detailní a promyšlený dekor těžko najde v tomto slohu konkurenta. První úsek dlouhé cesty k Hradu ukončíme před na první pohled ne tak nápadnou univerzitní budovou Karolina, která nás opět přesvědčí o jedinečném umění kameníků středověké Prahy.
Vysílání: 22.11., 02.10 hod., ČT art
Opakování: 27.11., ČT art
Artmix
V listopadovém vydání vzpomeneme stoleté výročí narození dvou z nejoriginálnějších malířek druhé poloviny 20. století – dvojčat Květy a Jitky Válových. Sestrám se odjakživa říkalo Válovky a jejich výraznou tvorbu a složitý životní osud si připomeneme v hlavním tématu. Režie J. Chytilová (Premiéra). Jitka a Květa Válovy se narodily v roce 1922 v Kladně a zůstaly mu věrny až do smrti. Společně zde prožily celý život v nevelkém domě se zahradou, kde sdílely ateliér. Obě zůstaly neprovdané a bezdětné. Syrové industriální prostředí kladenských hutí a oceláren mělo zásadní vliv na jejich život i tvorbu. Jejich dílo reflektuje válku, během které byly obě totálně nasazeny v ocelárnách, uvolnění šedesátých let, marasmus normalizace i celoživotní boj s komunistickým režimem, který je odsoudil k životu stranou dění. Objeveny byly až v osmdesátých letech, kdy jim první výstavu připravili manželé Ševčíkovi, a také díky jejich blízké přítelkyni Ester Krumbachové, která je navštěvovala a dokumentovala jejich tvorbu. 100 let od jejich narození připravila řada galerií menší výstavy k jejich poctě. Také my přineseme současný pohled na jejich tvorbu a její význam. V ARTMIXU plus budeme jako vždy reflektovat nejzajímavější vizuální události na domácí scéně.
Vysílání: 24.11., 22.55 hod., ČT art
Opakování: 28.11., ČT art
Mona Lisa – žena za portrétem
Nejslavnější, nejcennější, ale i nejzáhadnější obraz na světě. Německý dokument z cyklu Touha po vědění. Mona Lisa od renesančního mistra Leonarda da Vinciho je nejslavnějším obrazem na světě. Je vystaven v pařížském Louvru a každoročně přitahuje miliony obdivovatelů. Portrét ženy s tajemným úsměvem a pohledem, který jako by se vždy soustředil na pozorovatele, je strhující. Obraz už po staletí zajímá také vědce. Pravděpodobně nejdůležitější otázkou, která stále vrtá hlavou historikům umění, je identita ženy na obraze. Koho přesně Leonardo da Vinci namaloval? Jako zvlášť pravděpodobné se jeví dvě teorie. Podle jedné byla Mona Lisa manželkou obchodníka s hedvábím z Florencie. Druhá spekuluje, že portrét visící v Louvru je idealizovaným obrazem matky, který objednal Giuliano de' Medici pro svého nemanželského syna Ippolita. Pátrání po pravdě zavedlo mnoho vědců hluboko do historických archivů a odborníci při analýze legendárního portrétu použili mnoho nejmodernějších metod.
Vysílání: 25.11., 02.35 hod., ČT art
Opakování: 28.11., ČT art
Časopis 28 - rubriky
Články v rubrice - Z éteru
Dokument o Večerníčku

Dobrý večer v každém čase
Dokument připomínající zapomenuté dějiny a přetrvávající význam Večerníčku, který ...celý článek
Dokument Osudové ženy Karla III.

Osudové ženy Karla III.
Nebyla to jen Diana a Camilla aneb současný král Spojeného království si partnerku ...celý článek
Výtvarné tipy 27. týden

Památky Indie: Hinduistické chrámy na jihu
Pokračování naučného cestopisného cyklu Svědkové času profesora ...celý článek
Nicolas Cage v roli vyvrhela ve filmu Joe

Joe
Drsný příběh o přátelství. Nicolas Cage v roli vyvrhela, který se řídí vlastními instinkty, a po jeho b ...celý článek
Filmové tipy 27. týden

Iveta (1/8)
Je drzá, upřímná a na nic si nehraje. Pozor, kráska z Trebišova přichází! Slovenský komediální ...celý článek
Literární tipy 28. týden

Tchajwanská čítanka: Liglav Awu
Portrét přední autorky z tchajwanského kmene Paiwan. Režie H. Honcoop. Cykl ...celý článek
Výtvarné tipy 28. týden

Skvost města světel: příběhy pařížské radnice
Jak vznikal a co v sobě skrývá méně povědomý skvost architekt ...celý článek
Harrison Ford a Helen Mirrenová ve westernovém seriálu

1923 (1/8)
Braňte se, nebo zemřete. Příběh o původu ranče Yellowstone pokračuje. Osud rodiny Duttonových v ...celý článek
Literární tipy 27. týden

Tchajwanská čítanka: Li Ang
Portrét přední tchajwanské feministické spisovatelky. Režie H. Honcoop. Cyklus ...celý článek
Příběhy hvězd - Banderas a Almodóvar

Antonio Banderas a Pedro Almodóvar - dokonalá dvojka
Mistr a jeho múza aneb dvojportrét umělců, kteří se na ...celý článek
Filmové tipy 28. týden

Slavnostní zakončení MFF Karlovy Vary 2025
Marek Eben provází závěrečným slavnostním předáváním cen vítězům ...celý článek
Hvězdy plátna: Swayze, Weaverová, O'Toole

Já, Patrick Swayze
Neobyčejný život plný umění, dřiny a bolesti. Americký dokument. Patrick Swayze popletl ...celý článek
Berlín Alexanderplatz filmová adaptace románu

Berlín Alexanderplatz
Touha být dobrým člověkem umí být provázena zlými skutky. Nejnovější filmová adaptace ...celý článek
Časopis 28 - sekce
DIVADLO
Letní program Studia Hrdinů

Dvanáctá sezóna pražského Studia Hrdinů oficiálně skončila, přesto se divadlo během letních prázdnin se svými celý článek
HUDBA
Barbra Streisandová v oscarovém muzikálu

Funny Girl
Barbra Streisandová v roli ženy, která ze všeho nejvíc toužila po slávě. A po lásce. Oscarový am celý článek
OPERA/ TANEC
Festival Krumlov 2025 přinese nečekaná spojení

Letní krajina Jihočeského kraje se od 11. července do 2. srpna rozezní hudbou a promění v jeviště plné emocí, celý článek