zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Rudo Prekop osm let portrétoval osobnosti undergroundu

UNDERGROUND / Lidský portrét

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Galerie výtvarného umění v Ostravě, příspěvková organizace Moravskoslezského kraje, představuje putovní výstavu UNDERGROUND / Lidský portrét. Fotograf Rudo Prekop pracoval osm let na unikátním projektu, který prezentuje portréty osobností undergroundu a nezávislé kultury. Výstava je v ostravském Domě umění k vidění až do 12. března.

,,Výstava Rudo Prekopa připomíná osobnosti, které se před rokem 1989 zasloužily o to, že dnes žijeme ve svobodné společnosti. Představuje sto dvacet studiových fotografických portrétů výjimečných postav undergroundu, které jsou zachyceny s mladšími i staršími rodinnými příslušníky, například rodiči, dětmi, ale i partnery. To fotografiím dodává další, intimnější rozměr. Součástí výstavy jsou i životní příběhy osobností. Bylo by skvělé, kdyby tuto výstavu navštívili také mladší lidé, kteří totalitní dobu naší země nezažili. Autentické portréty i vyprávění o osudech těchto, nebojím se říct, bojovníků za svobodu, by jim mohlo předlistopadovou dobu lépe přiblížit“, uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo, který nad výstavou převzal záštitu.

OBRAZOVÝ GENOFOND
Rudo Prekop fotil rodinné portréty šesti desítek osobností undergroundu od roku 2014 do roku 2022. Na výstavě jsou snímky rozděleny do šesti sekcí podle profese či zaměření dané osobnosti (základna, výtvarníci, hudebníci I., hudebníci II., literáti, „veselé ghetto“). Prohlédnout si tak můžete slovy autora obrazový genofond známých i méně známých undergroundových osobností, například Dany Němcové, Vratislava Brabence, Eugena Brikciuse, Oldřicha Hamery, Jany Jonákové, Svatopluka Karáska, Petra Placáka, Jáchyma Topola či Pavla Zajíčka.
Vystavené snímky mají obrazově-dokumentární podobu. Každá z osobností je představena fotografií, jednou či více, a příběhem, který zpracovali Magdalena Kokejlová a František „Čuňas“ Stárek, zaměstnanec Ústavu pro studium totalitních režimů, rovněž jeden z fotografovaných. ,,Zaměřoval jsem se na kulturní scénu, protože ta tu po nás zůstane. František „Čuňas“ Stárek mi pomáhal tipovat lidi a rodiny, které nafotím. Jsou to lidé, co prošlapávali cestu ke svobodné občanské společnosti, touto výstavou a knihou jim splácím pomyslný dluh,“ vysvětlil Rudo Prekop.
Snímky vznikaly v ateliéru Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění (FAMU). ,,Fotil jsem Hasselbladem, vyvolával jsem negativy, dělal jsem z nich kontakty, první selekce, náhledové snímky, druhá selekce, velké výstavní zvětšeniny, pak třetí selekce. Všechno ruční a časově náročná práce. Výstupem je kniha, která je průvodní publikací k výstavě“, doplnil autor.
,,Rudo Prekop není jen výjimečný fotograf, zasloužil se také o realizaci prvního muzea Andyho Warhola, které bylo v roce 1991 otevřeno v Medzilaborcích na Slovensku. Portrét jeho synovce Jamese se mezi vystavenými snímky nachází také“, uzavřel kurátor výstavy a ředitel galerie Jiří Jůza.
Publikaci UNDERGROUND / Lidský portrét můžete zakoupit také na pokladně ostravského Domu umění. Výstavu doprovodí také komponované odpoledne, složené z komentované prohlídky, přednášky a koncertu, termín bude upřesněn.

6.2.2023 17:02:10 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 12 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Konsent (Činoherní klub)

Články v rubrice - Výstavy

e-výstava Ludvík Kundera dramatik a dramaturg

Ludvík Kundera (1963)

I když hlavní předmět jeho zájmu tvořila literatura, zasáhla renesanční osobnost LUDVÍKA KUNDERY do mnoha dalš ...celý článek


Tomáš Měšťánek: Bez sentimentu

Tomáš Měšťánek v ateliéru

Pro někoho „legenda“, „démon“ a svéráz české výtvarné scény vybočující ze všech mantin ...celý článekČasopis 12 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 14. týden

Ikony Kamila Střihavky

Na plovárně s Vladimírem Gumou Kulhánkem
Rozhovor Marka Ebena s legendárním baskytaristou. Režie J. Hojtaš celý článek

další články...