zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Víra tipy 52. týden

Maria – Matka Ježíšova

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Maria – Matka Ježíšova
Proměny úcty a zobrazení Panny Marie v průběhu staletí. Biblická osobnost, která je uctívána jako Matka Boží ve všech křesťanských církvích bez rozdílu vyznání. Režie J. K. Studničková a O. M. Schmidt. Maria nebo Marie, také Panna Maria byla podle Nového zákona matka Ježíše z Nazareta a snoubenka tesaře Josefa, Ježíšova pěstouna. Je uctívána v křesťanství, kde je většinou církví označována jako Bohorodička a je uznávána i islámem, jelikož ji Korán zmiňuje jako panenskou matku Ježíše. Ve svém pozemském životě poznala jako každá matka radost z narození dítěte, starost při péči o něj, žalost nad jeho utrpením a skonem na kříži. Stala se tak díky věrnosti svému poslání a svým ctnostem příkladem pro všechny ženy i muže. Její osobnost inspirovala malíře, sochaře, hudebníky i literáty všech epoch a zemí. Snad všichni známe ideální krásu Bohorodičky na obraze Madony Roudnické od Mistra třeboňského oltáře, její tiché utrpení na tzv. Vatikánské Pietě od Michelangela, vážné tóny Dvořákovy Stabat Mater či oslavné a meditativní verše mariánských hymnů.
Vysílání: 25.12., 07.50 hod., ČT2

Naše tradice: Boží hod a svatý Štěpán
Miroslav Táborský odhaluje tradiční podobu dvou vánočních svátečních dní a tajemství svatoštěpánského koledování (2014). Režie M. Nešlehová. Zatímco na oslavu prvního svátku vánočního, Božího hodu, se u nás tradičně scházejí lidé spíš v užším rodinném kruhu a dokonce během něj byla dle tradice zakázána práce i návštěvy, druhý svátek vánoční, svatý Štěpán, probíhal i v minulosti ve znamení rozsáhlejších oslav a veselí. Jejich kořeny sahají dokonce až do antických dob, kdy se slavily tzv. Saturnálie, při nichž získávali otroci na týden stejná a někdy i vyšší práva než jejich páni. Naši předci měli tento den spojen s tanečními zábavami a zejména s koledováním. Jak a kdy tradice koledy vznikla a co vlastně prozrazuje legenda o patronu koní, svatém Štěpánovi?
Vysílání: 25.12., 08.45 hod., ČT2

Jeruzalém
Zajímavá prohlídka jednoho z nejstarších a nejzáhadnějších měst na světě. Britský dokument. Jeruzalém je město se zajímavou přítomností a velmi bohatou historií. V průběhu 5 000 let byl nesčetněkrát zničen a znovu postaven. Vzhledem k mnoha různým vládcům se stal i centrem světa pro tři hlavní náboženství. Život a atmosféru města dokument odhaluje pomocí tří mladých dívek a jejich rodin – židovské, křesťanské a muslimské. Jejich očima se diváci dozvědí, co to znamená nazývat Jeruzalém domovem, a zažijí oslavy a události, které znamenají vrcholné okamžiky roku v životě města.
Výpovědi dívek doplní i archeoložka Jodi Magnessová, která zkoumá nejpozoruhodnější historické památky v regionu, aby lépe porozuměla této křižovatce civilizací.
Vysílání: 25.12., 09.10 hod., ČT2
Opakování: 27.12., ČT2., 29.12., ČT2

Vánoční bohoslužba
Přímý přenos vánočního shromáždění z Farního sboru Českobratrské církve evangelické v Brně II. Režie J. Varvařovský. Dnešní den oslavují křesťané na celém světě narození Ježíše Krista. Česká televize připravila přímý přenos vánoční bohoslužby z Farního sboru Českobratrské církve evangelické v Brně II.
Vysílání: 25.12., 10.00 hod., ČT2

Místa k zastavení
Šumavské kaple a kapličky spojené se staletými tradicemi tvoří paměť krajiny a jsou dokladem duchovnosti dřívějších obyvatel tohoto kraje (2018). Režie R. Šáchová. Drobné sakrální stavby měly odpradávna pro obyvatele malých vesnic zvláštní význam. Nejenže se v nich mohli oddávat víře, ale také se vzájemně potkávat. Většina kapliček a božích muk je dílem nadaných lidových stavitelů, kteří tak vytvořili půvabné krajinotvorné prvky. Ty navíc sloužily a dosud lidem slouží i jako důležité orientační body v krajině. Dlouhou část minulého století byly však mnohé sakrální památky slepě poškozovány a ničeny v údajném zájmu tehdejší ideologie. Jako by zdevastované stavby odrážely pokřivené charaktery lidí, kteří Šumavu jen kořistnicky vybydlovali. Nové tisíciletí přineslo nejen svobodného ducha, ale i úctu k odkazu předků. I to je zřejmě důvodem, proč dnes tyto dosud opomíjené a pozapomenuté kulturní památky opět ožívají. Obnova kaplí, kapliček i božích muk možná symbolizuje změnu smýšlení lidí v tomto regionu. My chceme ukázat ty, kteří se dnes snaží původní kaple a kapličky nejen zachránit, ale také do nich vlít nový život. Jsou nenápadní, nikde se nechlubí svými skutky, ale rozdávají radost druhým.
Vysílání: 25.12., 11.15 hod., ČT2

Urbi et Orbi
Přímý přenos vánočního požehnání papeže Františka. Papežovo vánoční poselství, které pronáší v souvislosti s tradičním požehnáním "městu a světu", patří mezi nejsledovanější projevy světa. Využívá pozornosti, které se mu v tento den od globálních lídrů dostává, aby poukázal na ta místa ve světě, kde vládne bezpráví, násilí a nespravedlnost. Opakovaně vyzývá politiky k tomu, aby umožnili žít lidem v míru a v důstojných sociálních podmínkách.
Vysílání: 25.12., 11.55 hod., ČT2

Svatý Josef
O poslání a výjimečnosti Ježíšova pěstouna (2007). Režie A. Hynková. Jaký byl snoubenec Panny Marie, o kterém víme jen z krátkých zmínek v Bibli? Ačkoliv byl potomkem židovského krále Davida, je představován jako prostý řemeslník, který se živí tesařinou. Proč by si měl právě jeho, obyčejného člověka, zvolit Bůh za pěstouna svého syna? Jednalo se o vyšší prozřetelnost? Odpovědi na tyto otázky budeme hledat nejen s profesorem Janem Sokolem, ale i se skupinkou mladých otců.
Vysílání: 25.12., 12.25 hod., ČT2

Novoroční ekumenická slavnost 2024
Přímý přenos společné modlitby církví za úspěšný nadcházející rok z kostela sv. Martina ve zdi v Praze. Režie J. Rásocha. Představitelé tuzemských církví budou na počátku občanského roku vyprošovat Boží požehnání pro nadcházející rok. Rovněž poděkují za vše dobré v roce uplynulém. V kontextu současné geopolitické situace se budou zvláště modlit za mír. Pozornost bude věnována také všem lidem, kteří jsou pronásledováni pro svoji víru. Ani rostoucí nebezpečí antisemitismu nezůstane při této liturgické slavnosti stranou zájmu.
Vysílání: 01.1., 18.00 hod., ČT2

18.12.2023 11:12:05 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Křesťanský magazín

Křesťanský magazín

Křesťanský magazín
Zajímavosti ze života víry. Uvádí K. Rózsová. Novogotická budova Nového proboštství na P ...celý článek



Časopis 19 - sekce

HUDBA

Bastard: křížení lásky a zla

Esther Mertová a Dušan Vitázek (Bastard)

Městské divadlo Brno uvádí na Hudební scéně nové nastudování společného díla Zdenka Merty a Stanislava Moši BA celý článek

další články...