zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Tváře českého divadla 1890-1940

Herečka Ljuba Hermanová

autor: archiv   

V Západočeské galerii Plzeň probíhá od 1. září do 2. října 2005 výstava Tváře českého divadla ve fotoateliéru Langhans. Výstava vznikla ve spolupráci s Galerií Langhans, která vlastní zlomek archivu osobností, budovaného třemi generacemi fotografického rodu v ateliérech v pražské Vodičkově ulici.
Atelier, který existoval od roku 1880 a byl přijat za člena Fotografické společnosti ve Vídni již v roce 1884 a který postupně expandoval do řady důležitých českých měst - Českých Budějovic, Mariánských Lázní, Hradce Králové, Plzně a Náchoda, budoval pečlivě svůj vlastní rozsáhlý archiv, který v době znárodnění čítal bezmála dva miliony fotografických desek s portréty takřka všech svých zákazníků a který byl po znárodnění fyzicky zničen. Souběžně byl však založen výběrový archiv, obsahující portréty herců, zpěváků, spisovatelů, politiků, průmyslníků , vědců, osobností, potvrzujících pojem české národní identity. Část tohoto archivu byla nalezena v polovině devadesátých let ve formě pečlivě utříděného souboru několika tisíc skleněných desek umístěných ve třech stovkách krabic ve staré zašlé skříni.

Fotografické portréty hereckých osobností mají v sobě vždy něco zvláštního. Prvořadá informace hovoří o vývoji divadla vůbec - fotografické portréty záměrně, ale i bezděky informují o změnách názoru na herecké typy, výrazy, celou filosofii divadla a jeho zapojení do života společnosti.
To, že herci výrazněji než civilní osoby prezentují současnou módu a účesy, je jisté - ba dokonce ve snaze o okázalost svou dobu jistým způsobem parodují. Snaha o co nejkrásnější portrét je vede navíc k posunům ve výrazu vlastní tváře - oni hrají i před fotografickým přístrojem a i tady je ona snaha jasně čitelná a mnohokrát budí úsměv. To vše je samozřejmě opředeno atmosférou ateliéru - a je známo, že firma Langhans si potrpěla na okázalost a dekorativnost prostředí, ve kterém snímky vznikaly.
Výstava připomene jména, z nichž velkou část známe pouze z doslechu jako výrazné dramatické umělce své doby – vybrali jsme však zejména ty, kdož se ještě počátkem dvacátého století zaskvěli před filmovými kamerami, byli výraznými interprety předních českých a moravských scén. Výstava padesáti portrétů tak obsahuje nejen slavné členy Národního divadla – Eduarda Vojana, Bedřicha Karena, Jaroslava Vojtu – ale nevyhne se ani divám, které pomáhal formovat film – Ljubě Hermanové či Lídě Baarové. Připomene i hvězdy revuí a kabaretů – Ference Futuristu či Inez Čeledovou.

12.9.2005 00:09:24 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Společně s Medial Banana si zaplaveme v moři času

Medial Banana

Slovenská kapela Medial Banana vydala novou desku a nyní s ní vyráží na turné. Brněnským fanouškům novinku Mor celý článek

další články...