zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Bohumil Gregor – Chtěl jsem sloužit divadlu

Dirigent Bohumil Gregor

autor: Ctibor Bachratý  

Státní opera Praha vydala k nedožitým osmdesátinám dirigenta Bohumila Gregora knihu Aleny Martínkové s názvem Bohumil Gregor – Chtěl jsem sloužit divadlu. Publikace není odbornou monografickou studií, ale čtivou vzpomínkovou knihou, která se zrodila z autorčiných rozhovorů s touto výjimečnou uměleckou osobností.
Od dětství a hudebních začátků popisuje umělcovu cestu až k nastudování poslední opery (Mertova La Roulette) ve Státní opeře Praha. Vyjadřuje nejen umělcovo celoživotní krédo, ale ukazuje i konkrétní postupy při studování a realizaci jednotlivých operních děl. Speciální kapitola je věnována práci na operách Leoše Janáčka, který byl jeho hudebnímu naturelu nejbližší. Kniha je doplněna vzpomínkami mnoha umělců, kteří s Bohumilem Gregorem spolupracovali (např. Dalibor Jedlička, Daniela Šounová-Brouková, Jana Jonášová, Hana Jonášová, Eva Děpoltová, Jiří Nekvasil ad.) a obsahuje bohatý, mnohdy doposud nepublikovaný fotografický materiál.

Dirigent Bohumil Gregor (1926–2005) byl jedním z největších operních dirigentů druhé poloviny 20. století. Stal se výraznou osobností opery Národního divadla, působil v Královské opeře ve Stockholmu, ve Státní opeře v Hamburku a od roku 1986 byl hlavním hostujícím dirigentem Nizozemské opery v Amsterodamu. Hostoval pravidelně ve velkých amerických a evropských operních centrech (San Francisco, Washington, Philadelphia, Berlín, Kolín nad Rýnem, Curych, Ženeva aj.). Českou hudbu – především Janáčka, ale také Smetanu, Dvořáka a Martinů prezentoval na četných evropských festivalech.
Bohumil Gregor dirigoval své první operní představení dne 26. října 1947 v rámci činnosti souboru Velké opery v budově dnešní Státní opery Praha. Do konce června 1948 postupně rozšiřoval svůj repertoár, o který pak ještě krátkou dobu pečoval po fúzi ansámblu s Národním divadlem v Praze. Tam ho zastihlo pozvání k trvalé práci v Královské opeře ve Stockholmu, odkud se po čtyřech sezonách přestěhoval do Státní opery v Hamburku, kde brzy zaujal významné postavení v éře Liebermannově.
V letech 1999–2002 zastával funkci hudebního ředitele Státní opery Praha. Nastudoval zde světovou premiéru opery Bubu z Montparnassu Emila Františka Buriana, následovaly opery Polský žid Karla Weise a Hamlet Ambroise Thomase. Připravoval hudební nastudování opery La Roulette Zdenka Merty (světová premiéra 17. 3. 2005), na jejíž partituře s autorem dlouhou dobu úzce spolupracoval. Mistr Bohumil Gregor zemřel 4. 11. 2005 ve věku 79 let.

24.7.2006 00:07:02 Redakce | rubrika - Novinky...

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Hádka o umění v divadle Reduta

Petr Kubes, Petr Bláha a Pavel Čeněk Vaculík (Obraz)

Slavná komedie Yasminy Rezy Obraz slaví 30 let. A nemohla si dopřát lepší oslavu než premiéru26. 4. 2024 od 19 celý článek

další články...

HUDBA

Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Erik Bosgraaf v kostele sv. Šimona a Judy

Erik Bosgraaf

Charismatický holandský flétnista Erik Bosgraaf poprvé vystoupí v Praze. V rámci cyklu Stará hudba FOK se v út celý článek

další články...