zvláštní poděkování
Quantcom.cz

52. ŠRÁMKOVA SOBOTKA

52. ŠRÁMKOVA SOBOTKA

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Ve dnech 28. června až 5. července 2008 hostí východočeská Sobotka 52. ročník festivalu českého jazyka, řeči a literatury Šrámkova Sobotka.
První ročník festivalu se pod názvem ŠRÁMKOVA LYRICKÁ SOBOTKA uskutečnil v létě r. 1957 a u jeho zrodu stála Šrámkova družka Milka Hrdličková-Šrámková, učitelé manželé Marie a Václav Hejnovi, Drahomíra Bílková -Kyzivátová, předsedkyně MNV a MUDr. Alois Kafka.

Letošní 52. ročník se koná pod heslem - MAJÍ SI CO ČÍST ? Literatura pro děti a její čtenáři. Kromě četných výstav se mohou návštěvníci těšit na hostování Městského divadla Mladá Boleslav s představením J.K. Tyla Tvrdohlavá žena, tento soubor uvede adaptaci Tolstého Příběhu mrtvého koně, na listování – z knihy TOBIÁŠ LOLNESS v podání Lukáše Hejlíka nebo na autorské čtení Pavla Šrůta. Chybět nebudou ani kritické semináře, poslech rozhlasových her a další.

Z historie festivalu toliko: Kořeny novodobého kulturního života města a s ním spjaté akce lze vystopovat až do roku Šrámkova narození - tedy do r. 1877, kdy bylo založeno „Sdružení studujících soboteckých", které zásluhou zejména Josefa Tkalce a dalších studentů dalo vzniknout tradici divadelních představení. V r. 1921, kdy sdružení chystalo oslavu 50. výročí úmrtí soboteckého básníka Václava Šolce, bylo do programu oslav zařazeno i Šrámkovo Léto. Při té příležitosti se zrodila myšlenka oslovit samotného autora, který jezdil k matce do Sobotky na prázdniny, zda by se neujal režie své hry. Ten souhlasil a následující léta, až do r. 1937 pravidelně se soboteckými studenty spolupracoval na letních divadelních slavnostech. Po r. 1938 se Šrámek už do Sobotky nevrátil a tradice studentského sdružení a divadla byla během války i po ní přerušena. Přesto se v r. 1947 uskutečnil jakýsi nultý ročník budoucího festivalu, když MUDr. Alois Kafka zorganizoval letní přehlídku amatérských divadelních souborů z východních Čech.

Po Šrámkově smrti v r. 1952 jezdila M. Hrdličková-Šrámková pravidelně do Sobotky a z pomocí literárního historika Libora Kněžka a manželů Hejnových začala budovat archiv Šrámkovy pozůstalosti. I z toho důvodu se rozhodla koupit v Sobotce dům, sousedící se Šrámkovým rodným domem - dnešní Šrámkův dům č.p. 3, kde je nyní umístěno Muzeum a archiv Fráni Šrámka. V jejich hlavách se pak zrodil nápad jakého lyrického festivalu, týdne kultury, který by se symbolicky konal na počátku prázdnin, jako připomínka Šrámkovy osobnosti a jeho díla (Šrámek zemřel 1.července).

V lednu 1957 byla dalším impulsem vzniku festivalu připomínka Šrámkových nedožitých 80. narozenin, kterou v sokolovně zorganizoval MUDr. Alois Kafka a J. Novotný.

Festivalu se během více jak půl století zúčastnilo mnoho umělců, vědců a dalších osobností. Byli mezi nimi spisovatelé Jarmila Glazarová, Vilém Závada, Marie Kubátová, Bohumil Říha, Eduard Petiška, František Kožík, František Nepil, Ludvík Souček, Jiří Žáček, Oldřich Daněk, Michal Ajvaz. Literární vědci prof. František Buriánek, Alexander Stich, Václav Kamelský, prof. Václav Hejn, prof. Ludmila Budagovová, ruská bohemistka a další. Z výtvarníků pak častými návštěvníky Sobotky byli Vladimír Komárek a Zdeněk Mlčoch.

1.7.2008 01:07:22 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Festivaly

Dny evropského filmu znají své vítěze

Bez dechu (Without Air)

Na mezinárodním festivalu Dny evropského filmu (DEF) byly dnes slavnostně předány v pražském kině Přítomnost f ...celý článek


Festival umění a kreativity ve vzdělávání

Festival umění a kreativity ve vzdělávání

Už počtvrté se pedagogové, rodiče, odborná i širší veřejnost či profesionálové z oblasti kultury a umění mohou ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Turbodechovka Fanfare Ciocărlia roztančí Flédu

Fanfare Ciocărlia

Fanfare Ciocărlia, jedna z nejproslulejších balkánských dechovek, představí 12. května v premiéře na Flédě svo celý článek

další články...