zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Jak se vaří dějiny...

Jak se vaří dějiny...

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Do distribuce se od příštího týdne dostane film - Jak se vaří dějiny - dokumentární snímek o vojenských kuchařích, o tom, jak každodenní potřeby tisíců ozbrojených a hladových žaludků ovlivňovaly vítězství a prohry státníků. O polní kuchyni jako modelu světa, kde se příprava jídla stává taktikou boje.

Film Jak se vaří dějiny je postavený na dvanácti receptech vojenských kuchařů od druhé světové války až po válku v Čečensku, od Francie přes Balkán až po Rusko. Prostřednictvím příběhů konkrétních kuchařů film nahlíží doslova „pod pokličku“ 2. světové války, konfliktu na Balkáně, boje o Alžír, sovětské okupace Maďarska a Československa a mnohých dalších válečných operací a přináší kromě jiných i autentické recepty vojenské kuchyně na šašlík, chléb, palačinky, maďarské klobásy, kohouta na víně, paprikáš nebo na poslední večeři pro maršála Tita.

Film Jak se vaří dějiny režiséra Petera Kerekese ukazuje válečné konflikty a klíčové dějinné události z neobvyklého a překvapivého úhlu pohledu. Na filmovém plátně se hned v úvodu vedle sebe ocitají vojenští kuchaři, kteří v jistých obdobích evropské historie stáli, či spíše „vařili proti sobě“, a vyprávějí své příběhy: Němec Franz Wienhart pekl chléb pro hladové vojáky Wehrmachtu, když vyhrávali 2. světovou válku, ač již byla německá armáda na ústupu. Žid Liepke Distel, který přežil pobyt v koncentračním táboře, se po válce rozhodl Němcům pomstít tím, čeho se mu v táboře nedostávalo – chlebem... Ruska Klavdia Lobanovová vařila v průběhu blokády Leningradu sovětským letcům, kteří se vrhali do vzdušných soubojů s německými letadly. Maďar Békés Mihály připravoval jídlo sovětským vojákům, když okupovali Maďarsko. Ljudmila Kornevová zas vařila sovětským vojákům v době jejich okupace československého státu. Rus Vasilij Logunov nedokázal vyhrát nad zloději ve válce v Čečensku. Dva Francouzi Jacques Besson a René Bianchi se neshodují v pátrání po vítězi války mezi mocnostmi a srbské kuchařky Branka Mudrenić a Ankica Pavlović zase naopak shodně tvrdí: „Vařili jsme pro naše lidi – a vařili jsme proti Chorvatům, samozřejmě!“

6 válek * 10 receptů * 60 361 024 mrtvých
Scénář a režie Peter Kerekes, kamera Martin Kolár; střih Marek Šulík a hudba Marek Piaček. Účinkují: Vassilij Nikolajevič Logunov – Rusko; Franz Wienhart - Německo; Klavdia Matvejevna Lobanovová – Rusko; Heinz Rudinger – Německo; Liepke Distel – Izrael; Békés Mihály – Maďarsko; Jacques Besson – Francie; René Bianchi – Francie; Ljudmila Vladimirovna Kornevová – Rusko; Mladen Vlachyňa – Chorvatsko; Branka Mudrenić - Chorvatsko; Ankica Pavlović – Chorvatsko; Branko Trbovič – Srbsko a Peter Silbernagel – Německo.

15.4.2009 19:04:16 Redakce | rubrika - Filmová scéna

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Filmová scéna

Hudba Pink Floyd a obraz Karla Zemana se propojili

The Dark Side Of The Moon Competition

Při příležitosti 50. výročí alba The Dark Side of the Moon se hudba skupiny Pink Floyd stala součástí díla Kar ...celý článek



Časopis 19 - sekce

HUDBA

Pop-rockové pódium

Helmutova stříkačka

Helmutova stříkačka
Comebackový koncert brněnské legendární kapely u příležitosti jejího 40. výročí z klubu celý článek

další články...