zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Josef Čapek: Vidět knihu

Z tvorby Josefa Čapka

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Apollinairovo Pásmo, Francouzská poesie nové doby, ale také Povídání o pejskovi a kočičce nebo Edudant a Francimor. Krátký výčet z knih, jejichž nesmrtelnost není dána jen textem, ale také grafickou úpravou a ilustracemi Josefa Čapka. Knižní tvorbu jedné z nejvýraznějších osobností českého výtvarného umění 20. století představí od 16. července do 27. září 2009 olomoucké Muzeum moderního umění. Zhruba 300 knih doplní Čapkovy obrazy a grafiky, některé z nich přitom dosud nebyly vystaveny. Josefem Čapkem pokračuje „Rok knihy“ v Muzeu umění Olomouc – dramaturgická řada výstav, které se věnují knižní kultuře od středověku do současnosti.

„Josef Čapek patří bezesporu k ústředním osobnostem českého umění, ale je to především jeho knižní tvorba, konkrétně jeho obálky a ilustrace, jež se dostaly zcela přirozenou cestou do povědomí české veřejnosti. Není snad domácí knihovny, ve které by nebyla aspoň jedna z jeho v linorytu pojatých obálek,“ zdůraznil autor koncepce olomoucké výstavy Zdenek Primus. „Josef Čapek je srovnatelný snad jen s Josefem Ladou. Jeho tvarosloví, výtvarná srozumitelnost, ale i jeho jednoduchá barevnost na obálkách knih z let 1919 až 1926 si našly stálé místo ve vizuální kultuře tohoto národa,“ dodal Primus, podle nějž byl Čapek prvním českým výtvarným umělcem, který se knihou a jejím možným účinkem u čtenáře teoreticky a prakticky zabýval.

Josef Čapek ve svém přístupu ke knize naplno uplatnil svůj osobitý, dynamický styl se smyslem pro moderní zkratku a s důrazem položeným na užitkový charakter; Čapek měl knihy rád nejen jako zdroj potěšení z krásné věci, ale i jako milý předmět každodenní potřeby. Jeho typickým výrazovým prostředkem se stal linoryt. Náměty Čapkových obálek odkazují na jeho vřelý vztah k přírodě, k „obyčejným“ věcem, lidem, lidovému řemeslu a folklóru. Kromě několika drobných prací vydaných za první světové války se jeho tvorba plně rozvinula po roce 1919, počínaje úpravou Apollinairova Pásma a obálkami ke knihám svého bratra Karla, až po stovky knižních obálek, které vytvořil pro přední nakladatele té doby. K jednomu titulu přinášel často i několik různých návrhů obálky nebo jejích barevných variant; mnohé z nich zůstaly nepoužity, někdy vyšel stejný titul s odlišnými obálkami i v témže roce (jeho vlastní hra Země mnoha jmen).

Výstavu provází dvojjazyčná obrazová publikace autorky Aleny Pomajzlové, která interpretuje knižní tvorbu Josefa Čapka v kontextu s jeho ostatním uměleckým dílem, obsahuje soupis jeho knižních úprav a přehled základní literatury. Publikaci vydává nakladatelství KANT ve spolupráci s Muzeem umění Olomouc.

20.7.2009 18:07:34 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

ABBA: úspěch navzdory

ABBA

ABBA: úspěch navzdory
Britský dokument mapuje vývoj švédské skupiny ABBA. Když v roce 1974 zvítězila v sout celý článek

další články...