zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Jacques Offenbach: Modrovous

Jacques Offenbach

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Hudební komedie o domnělém vrahu svých četných manželek v inscenaci Národní opery v Lyonu. Účinkují: Y. Beuron, H. Masová, Ch. Gay, Ch. Mortagne, J. Courcierová, A. Martinová a další. Orchestr a sbor řídí Michele Spotti. Režie Laurent Pelly. Televizní režie Vincent Massip (Ve francouzském znění s titulky) (Premiéra). Modrovous opéra bouffe o třech dějstvích a čtyřech obrazech je francouzská hudební komedie Jacquese Offenbacha na libreto Henriho Meilhaca a Ludovica Halévyho. Měla světovou premiéru v pařížském Theatre Varietés 5. února 1866, tedy v době, kdy v Praze byla poprvé uvedena Smetanova Prodaná nevěsta.

V městě na Seině se tehdy představila velice populární operetní diva Hortense Schneiderová v roli Boulotky, vesnické hubaté dívky, která vyléčí záletného rytíře Modrovouse z jeho nezřízené touhy po stále nových ženách. Vy uvidíte představení režiséra Laurenta Pellyho, kterého znáte z Pařížského života, jak inscenoval tuto operetu v Lyonské národní opeře s Yannem Beuronem a Héloise Masovou v hlavních rolích. Prohnaného alchymistu Popolaniho, který má nechat zmizet předešlé Modrovousovy ženy, ztvárnil Christophe Gay. V paralelním příběhu o ztracené princezně Fleurettě účinkují Jennifer Courcierová a Carl Ghazarossian jako její milý Safír, z něhož se nakonec vyklube princ urozeného rodu. Přitroublého krále Bobeše, obklopeného patolízalskými dvořany, hraje Christophe Mortagne.
Pro postavy tohoto satirického příběhu čerpali jeho tvůrci pravděpodobně z Perraultovy pohádkové knížky z roku 1697 nazvané Povídky mé matky Husy. Historickou předlohou byl rytíř Gilles de Rais, který se pokusil zabít svou poslední manželku Fatimu, protože otevřela dveře zakázané komnaty, kde se nacházely mrtvoly jeho předchozích zavražděných žen.
Vysílání: 20.2., 20.15 hod., ČT art

6.2.2023 09:02:45 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 12 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Pohled z mostu (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Nejslavnější dirigenti a Všechna jitra světa

Všechna jitra světa

Mehta a Midori hrají Brahmse a Hindemitha
Japonská houslistka přednáší s Mnichovskými filharmoniky pod takt ...celý článek


Janáček Brno 2020 a Varhaní NEJ

Janáček Brno 2020

Janáček Brno 2020
O 7. mezinárodním operním a hudebním bienále, které přibližuje život a dílo Leoše Janáčka ...celý článek


Sergej Rachmaninov výročí

Sergej Rachmaninov

RachmaninOFF Rhapsody
Houslista Aleksey Igudesman a klavírista Hyung-ki Joo v unikátní komické show propoju ...celý článekČasopis 12 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Český filmař Jiří Weiss - 110 let

Spravedlnost pro Selvina

Jiří Weiss pohledem Věry Chytilové
Významný představitel české filmové režie sbíral zkušenosti za kamerou v celý článek

další články...