zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Má vlast - cestami proměn

Má vlast - cestami proměn

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Soubor putovních výstav pod názvem Má vlast cestami proměn přináší svědectví o příznivých proměnách zanedbaných míst a sídel v naší krajině. Díky odhodlání místních lidí a ochotě řady donorů se chátrající stavby mění v důstojné objekty s užitečnou náplní, veřejný prostor dostává novou tvář, sakrální objekty nacházejí svůj ztracený smysl a příroda se nadechuje k novému životu.
Jubilejní loňský 10. ročník putovních výstav Má vlast - cestami proměn příznačně vedený v duchu první republiky byl slavnostně zahájen v květnu 2018 na Vyšehradě, kde se poprvé představilo 121 panelů proměn z celé naší vlasti, přihlášených do desátého ročníku.

Všechny najednou byly k vidění jen v den zahájení a pak se rozjely menší soubory po celé republice, aby na veřejných prostranstvích, v různých kulturních i mimo kulturních institucích seznamovaly kolemjdoucí s tím, co vzniklo nového z dobrovolné iniciativy obyvatel nejrůznějších míst a připomínaly jim, že .naše vlast je krásnější než kdy dřív. Že 121 míst prošlo proměnou a z rozbitých, zničených a někdy i zapomenutých se staly objekty a místa v krajině, které znovu našly smysl existence, i když někdy odlišný, než byl ten původní. Za každou z proměn stojí jména a příběhy lidí, kterým je vlastní úcta k naší zemi, úcta k odkazu předků a odpovědnost za věci budoucí.
V současné době doputovala jedna z kolekcí po dlouhé cestě se řadou zastavení na Smíchovské nádraží v Praze a je k vidění ve vstupní hale, kde budí zaslouženou pozornost cestujících.

Soubor na instalovaný na panelech představují průřez uskutečněných projektů za několik posledních let, z nichž některé získaly zvláštní ocenění. Jedná se jak o poměrně rozsáhlé proměny - je to např. vila Tugendhat a a vila Stiassny v Brně, Rudolfinum (bývalý ústav hluchoněmých) v Hradci Králové, Winternitzova vila v Praze navržená A. Loosem a K. Lhotou, Tančírna v Račím údolí u Javorníku ve Slezsku, úprava zámku a jeho okolí v Pohořelicích ve Zlínském kraji ale mohou to být i změny menšího rozsahu jako obnova brány venkovské usedlosti ve Skalsku ve Středočeském kraji nebo proměna bývalé železniční zastávky v Ostrově v Karlovarském kraji. Za zvlášť významné počiny je považováno vybudování Archeoprarku v Pavlově v Jihomoravském kraji, Máchův včelín v jihočeském Krušlově nebo muzeum vitráží v kostele sv. Jakuba v Libyni. U každého objektu je jeho fotografie před a po změně, stručná historie proměny a mapa.
Společnost Entente Florale, která je iniciátorem akce, organizuje zároveň i velmi populární soutěž o nejkrásnější nádraží roku, v jejímž dvanáctém ročníku zvítězily Blíževedly v Libereckém kraji. Převzaly štafetu od loňského vítěze železniční stanice v Doksech. Na druhém místě skončilo horní nádraží Litoměřice a na třetím Meziměstí. Svůj hlas udělilo přes 17 000 železničních fanoušků.
Jak výstavy vydařených proměn tak přehlídka "krásných " nádraží umístěné na nádraží se vedle svého osvětového poslání mohou nejen pro milovníky železnice stát i vítanou inspirací pro nastávající výletní sezónu.

14.1.2019 13:01:37 HelKo | rubrika - Výstavy

Časopis 12 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Články v rubrice - Výstavy

Kamila Ženatá: Všechno jako na počátku světa

Kamila Ženatá

Kamila Ženatá se více než třicet let věnuje umělecké tvorbě a zároveň psychoterapii. Je malířkou, multimediáln ...celý článek


Tomáš Garrigue Masaryk ve Vítkovicích

Tomáš Garrigue Masaryk ve Vítkovicích

Dne 25. června 1924, v roce, kdy vznikla Velká Ostrava, přijel na slavnostní návštěvu do našeho města tehdejší ...celý článek


Czech Press Photo 2023

Czech Press Photo 2023

V Nové budově Národního muzea se otevřela 29. přehlídka fotografií Czech Press Photo 2023. V rámci výstavy maj ...celý článek



Časopis 12 - sekce

DIVADLO

Malá mořská víla v Minoru

Malá mořská (Divadlo Minor)

Poslední premiérou sezóny bude v sobotu 9. března 2024 od 18:00 hod v Minoru Malá mořská víla režiséra Jakuba celý článek

další články...