zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Božena Němcová – 200 let

Nesmrtelná hvězda Božena Němcová

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Babička (1/2)
Jarmila Kurandová a Libuše Šafránková ve slavném televizním filmu podle románu Boženy Němcové, od jejíhož narození uplyne brzy 200 let (1971). Dále hrají: L. Geprtová, E. Pardus, M. Myslíková, Z. Matouš, K. Fialová, M. Vášáryová, P. Čepek, J. Hrušínský, J. Obermaierová, J. Wohanka, V. Ron, H. Růžičková, J. Moučka, O. Vlach a další. Scénář F. Pavlíček. Kamera J. Šámal. Režie A. Moskalyk. Za několik dní uplyne dvě stě let od narození české spisovatelky Boženy Němcové. Svět Barunky Panklové a její babičky, svět Starého bělidla a všech nám důvěrně známých hrdinů jejího románu na našich obrazovkách opět ožívá v klasickém dvoudílném filmu scenáristy Františka Pavlíčka a režiséra Antonína Moskalyka, jehož nedožité 90. narozeniny si letos připomeneme. Autorčinu schopnost vyprávět o všednosti denního života a právě v ní objevovat lidskou velikost člověka obětavého, pracovitého a milujícího, talent, s nímž ve své Babičce vytvořila obraz harmonické osobnosti, televizní tvůrci povýšili filmovou řečí obrazu, promyšlené kompozice a v neposlední řadě skvělými hereckými výkony v čele s Libuší Šafránkovou v roli Barunky a Jarmilou Kurandovou (od jejího narození nedávno uplynulo 130 let) v postavě její babičky, Květou Fialovou v roli kněžny či Libuší Geprtovou jako Viktorky, v nezapomenutelný zážitek. Tím se od své premiéry v roce 1971 při každém dalším uvedení vždy znovu a znovu stává.
Vysílání: 01.2., 15.10 hod., ČT1

Babička (2/2)
Jarmila Kurandová a Libuše Šafránková ve slavném televizním filmu podle románu Boženy Němcové, od jejíhož narození uplyne brzy 200 let (1971). Dále hrají: L. Geprtová, E. Pardus, M. Myslíková, Z. Matouš, K. Fialová, M. Vášáryová, J. Hrušínský, J. Obermaierová, J. Wohanka, J. Somr, V. Ron, H. Růžičková, J. Moučka, O. Vlach a další. Scénář F. Pavlíček. Kamera J. Šámal. Režie A. Moskalyk. Za několik dní uplyne dvě stě let od narození české spisovatelky Boženy Němcové. Druhá část filmového převyprávění klasického textu české literatury v poetickém ztvárnění autora Františka Pavlíčka a režiséra Antonína Moskalyka (od jehož narození letos uplyne 90 let) dokončuje a uzavírá osudy známých postav, především babičky ke konci její životní cesty. Zatímco první část tvůrci pojali jako poetický obraz jara a dychtivého očekávání z pohledu Barunky, druhá část je zasazena v souladu s osudem hlavní postavy do podzimu přírodního i životního cyklu. V titulní roli Jarmila Kurandová, od jejíhož narození nedávno uplynulo 130 let.
Vysílání: 02.2., 16.00 hod., ČT1

Božena Němcová
Příběhem největší české spisovatelky, od jejíhož narození uplyne v těchto dnech již 200 let, provází Yvonne Přenosilová. Režie M. Polák. 4. února uplyne 200 let od narození české spisovatelky Boženě Němcové, jejíž pohnutý život dodnes skrývá řadu otazníků. Na svou dobu byla velmi emancipovanou a odvážnou ženou – už jen rozhodnutí živit se literaturou a obětovat jí i spokojený rodinný život po boku manžela, bylo na svou dobu radikálním činem. Dodnes se vedou spory o spisovatelčině původu. Sama svým dílem vytvářela iluze, jež byly často brány jako skutečný obraz její životní cesty. Například dětství na Starém Bělidle bylo jen vysněným rájem, do něhož se uchylovala v těžkých časech hmotné nouze a zdravotních potíží. Další mýty o spisovatelčině životě nashromáždily následující dekády, které upevňovaly její statut nedotknutelné národní mučednice. Byl její vztah s manželem Josefem skutečně jen utrpením a naplňovala svým jednáním obraz horoucí vlastenky, pronásledované rakouskou mocí? Tajemství a skutečný osud Boženy Němcové se snaží odkrývat zpěvačka Yvonne Přenosilová, kráčející po stopách této výjimečné ženy.
Vysílání: 01.2., 10.05 hod., ČT2

Nesmrtelná hvězda Božena Němcová
Největší česká spisovatelka a zakladatelka novodobé české prózy, od jejíhož narození v těchto dnech uplyne 200 let, v dokumentu režisérky Olgy Sommerové (1997). 4. února tomu bude 200 let, kdy se neznámým rodičům narodila Božena Němcová, která je díky svému literárnímu dílu považována za zakladatelku novodobé české prózy. Dnes její jméno září v čele národního panteonu, svůj život však téměř celý prožila v ponižující chudobě, navíc její názory a postoje byly hodně odlišné od jejích vrstevnic, s nimiž nenalezla společnou řeč. Nechtěla být jen dobrou hospodyní a milující manželkou a matkou, což byly pro dobovou společnost krajně provokativní postoje.
Podkladem pro dokumentární film Olgy Sommerové byly dopisy, které psala B. Němcová svému muži, dětem a přátelům, a které zřetelně definují její výjimečnost a trpké zkušenosti s tehdejším společenským klimatem. K její osobnosti a odkazu se ve filmu vyjadřují současní literární historici a spisovatelé (E. Kriseová, F. Pavlíček, I. Klíma, M. Uhde aj.), ale také filosof prof. M. Machovec či herečka Vlasta Chramostová, jež Boženu Němcovou ztvárnila nezapomenutelným způsobem ve svém bytovém divadle. Ve filmu procházíme místy pobytu Boženy Němcové – Prahou, Ratibořicemi, Českou Skalicí. Z citací dopisů poznáváme, jaký byl její vztah k mužům. Z filmu pochopíme, jak těžký úděl na sebe vzala. Olga Sommerová jako autorka a režisérka snímku zpracovala osobnost B. Němcové jako esej z pohledu politického, literárního, ale i jako portrét ženy, matky, manželky, milenky a spisovatelky prosté všech předsudků sociálních, náboženských a morálních.
Vysílání: 02.2., 17.40 hod., ČT2

20.1.2020 08:01:58 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi ...celý článek


Filmové tipy 13. týden

Poslední závod

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkaj ...celý článek


Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a ...celý článek


Filmový portrét Anny Kareninové

Anna Kareninová (Je nalezena tím, koho hledá)

Je nalezena tím, koho hledá
Filmový portrét ceněné české překladatelky Anny Kareninové, která zítra slaví s ...celý článek


Filmové tipy 12. týden

Andělské oči

Teroristka
Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. Koprod ...celý článek


Oceňovaný film Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod
Život mladých Pařížanů bojujících o své místo na slunci. Francouzský film oceněný Zlatou p ...celý článek


Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu ...celý článek


Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Něm ...celý článek


Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo ...celý článek


Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi ...celý článek



Časopis 13 - sekce

DIVADLO

Dejvické divadlo se vrací do kin

Elegance molekuly

Po loňském fenomenálním úspěchu představení Ucpanej systém v kinech, který se stal zatím nejnavštěvovanějším p celý článek

další články...

HUDBA

Hudební tipy 12. týden

Richard Müller: čierna labuť, biela vrana

Hej mistře basů
Velkolepý koncert v pražské Lucerně k poctě legendárního kapelníka, skladatele, zpěváka a p celý článek

další články...