zvláštní poděkování
Volný.cz

Výtvarné tipy 23. týden

Nádherná Amerika: Velkolepá díla člověka

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Národní klenoty II: Terezín – Nepokořené hradby
Miroslav Táborský představuje unikátní pevnostní město Terezín nominované na zápis do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO (2017). Režie J. D. Novák. Jedna z nejdokonalejších bastionových pevností na světě byla vybudována 150 let před 2. světovou válkou. Neměla původně sloužit jako vězení, ale jako obranný štít proti Prusku. Důmyslný systém vycházel z nejmodernějších teorií pevnostního stavitelství své doby a představuje tak světový unikát. Pevnost Terezín byla vystavěna na popud císaře Josefa II. a nese jméno jeho matky císařovny Marie Terezie. Byla vybudována v prostoru, kterým v předchozích letech postupovaly nepřátelské pruské armády. Od svého dokončení v roce 1790 se ale naplnění svého účelu nikdy nedočkala, nikdy se nemusela bránit obléhání. I díky tomu zůstala do dnešních dnů ve velmi zachovalém stavu a představuje výjimečnou historickou památku i důležité místo národní paměti vzhledem k pohnutému osudu místa v období druhé světové války.
Vysílání: 01.6., 14.25 hod., ČT2

Nádherná Amerika: Velkolepá díla člověka
Dechberoucí cesta po úžasných lidských výtvorech. Americký dokument. Velké myšlenky stojí u zrodu velkých děl. A právě úžasné lidské výtvory měnily tvář Ameriky a pomáhaly vytvářet její dnešní nezaměnitelnou podobu. Po celé zemi najdete umělecké a technické zázraky, které jsou symbolem tvořivého ducha. Svědčí o tom, jak se proměňuje lidské myšlení a slouží jako základní stavební kámen pro budoucnost. Hnací silou autorů výjimečných děl byla touha po stále větších, bezpečnějších a originálnějších stavbách. Proto i mnoho let od vztyčení sochy Svobody nebo dokončení mostu Golden Gate návštěvníci obdivují jejich krásu a technické řešení.
Vydejme se na úžasnou cestu po nejznámějších a nejzajímavějších lidských výtvorech v USA.
Vysílání: 04.6., 12.00 hod., ČT2

Umělecká Paříž
Putování francouzskými regiony za historickými svazky a netušenými vztahy této země a naší domoviny (2008). Režie J. Boněk. Paříž, jak ji známe z obrazů namalovaných na konci 19. století je už od nás vzdálena víc než šest generací. Když se dnes na tato díla díváme, máme pocit, že tenkrát to musela být mimořádná, jistě inspirující a svým způsobem ještě idylická doba. Tehdy také mnoho našich umělců zamířilo do Paříže, aby se mohli účastnit bohatého kulturního života, který neměl jinde na světě obdoby. Jejich jména patří dodnes k těm nejzvučnějším. Ve městě na Seině tvořili či čerpali inspiraci Jan Neruda, hudební skladatel Antonín Rejcha a celá řada malířů: Vojtěch Hynais, Antonín Chittussi, Soběslav Pinkas, Alfons Mucha, Václav Brožík a jiní. Ve slavné čtvrti Montmartre dokonce začala vznikat opona pro Národní divadlo od Vojtěcha Hynaise, odvážného umělce, jenž se v konzervativním pražském prostředí setkával spíše s kritikou.
Vysílání: 05.6., 19.30 hod., ČT2

Kaple – duše rodů: Konopiště (5/5)
Proměny našich hradů a zámků z pohledu historie, architektury a duchovního života šlechty (2016). Režie M. Rozbrojová. Zámek Konopiště, původně obranný a nikdy nedobytý hrad založený Tobiášem z Benešova, také prožil různé dějinné peripetie spolu se svými majiteli. Když se poslední dědic z rodu Benešoviců stal kanovníkem svatovítské kapituly, přešel hrad do rukou Šternberků. I zámecká kaple, nyní zasvěcená sv. Hubertovi, prošla architektonickými změnami. Nejvíce se na ní podepsala zbožnost posledního majitele Františka Ferdinanda d´Este.
Vysílání: 07.6., 13.45 hod., ČT2
Opakování: 09.6., ČT2., 10.6., ČT2., 13.6., ČT2

Tajnosti slavných obrazů: Francisco Goya
Hrůzy války a boj o vlastní čest. Dokument ARTE (Premiéra). 2. května 1808 se obyvatelé Madridu postavili proti francouzské snaze odvézt královské potomky do Francie. Španělská armáda byla v té době mimo město a pouze přihlížela. Francouzi odpověděli útokem na dav shromážděný na Puerta del Sol a za úsvitu 3. května se rozhodli zastřelit čtyři sta Španělů, vinných i nevinných. Měl to být exemplární trest.
Vysílání: 01.6., 22.15 hod., ČT art
Opakování: 02.6., ČT art

Pollock
Život newyorského malíře Jacksona Pollocka je plný osobních i veřejných bitev. Americký film (1999). Hrají: E. Harris, M. G. Hardenová, T. Bower, B. Cort, A. Madiganová a další. Režie Ed Harris (V anglickém znění s titulky). Cesty k objevování a prosazení nových výtvarných možností a stylů jsou většinou složité. Také život světoznámého newyorského abstraktního malíře Jacksona Pollocka nebyl vůbec jednoduchý. Jeho poněkud násilný a radikální styl tvorby často mnohé zájemce o umění odrazoval, byl považován za obskurní, a jen složitě si hledal své obdivovatele. Kromě zápasu s míněním veřejnosti Pollock sváděl mnohem těžší, osobní bitvy, jež obvykle vyhrávají jen ti nejsilnější. Vnitřní démoni, tolik přínosní pro jeho tvorbu, jej postupně sžírali a nedopřávali mu klidu... Film jako svůj režijní debut natočil známý herec Ed Harris, který se na vzniku výrazně podílel i jako producent. Také v něm ztvárnil hlavní roli. V roce 2001 snímek získal Oscara za Nejlepší herečku ve vedlejší roli (Marcia Gay Hardenová).
Vysílání: 06.6., 22.40 hod., ČT art

Gustave Courbet
Velmistr realistické malby, která si kromě krásy drží tajemství. Francouzský dokument (Premiéra). Proslavil se charismatickým obrazem detailního ženského klína a toto dílo nazval "Původ světa". Prvek temnoty můžeme najít i na obraze Původ světa. Prohlašoval o sobě, že je jako Bůh. Tedy, že přivádí světlo a různé barvy do těch nejtemnějších míst.
G. Courbet (1819–1877) našel způsob, jak pojmout tajemství původu i konce. Toho nekonečna, o kterém nikdo nedokáže nic říct, prostě černoty myšlenek. Udělal to přidáním barev, které mezi něj a temnotu postavily zeď. Maloval pravdivě. Snažil se zachytit pravdu a zároveň nepřestával naznačovat něco jiného. V jeho obrazech máte vždycky chuť najít něco jiného, tajemnou nejistotu, která je krásná a poetická zároveň.
Vysílání: 07.6., 23.10 hod., ČT art
Opakování: 11.6., ČT art

28.5.2020 16:05:33 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 28 - rubriky

Archiv čísel

reklama

LSS 2020

Články v rubrice - Z éteru

MFF Karlovy Vary - Studená válka

Studená válka

Studená válka
Láska v dobách nenávisti. Polský koprodukční film, který získal Cenu za režii v Cannes (2018) ...celý článek


Příběhy filmových legend - Sergio Leone

Sergio Leone

Sergio Leone – portrét psance
Muž, jehož "spaghetti westerny" předčily své americké předobrazy a stal ...celý článek


Velikáni filmu... Martin Scorsese

Počítání mrtvých

Kundun
Americký film věnovaný významné duchovní osobnosti – dalajlamovi (1997). Hrají: T. T. Tsarong, ...celý článek


Americké nezávislé léto - Florida Projekt

Florida Projekt

Florida Projekt
Vítejte v kouzelném království před branami Disneylandu. Živelné letní prázdniny v zapadlém ...celý článek


Instalatér a Zoufalci

Zoufalci

Instalatér z Tuchlovic
Hořká komedie o šikovném, ale pro praktický život zcela nepoužitelném instalatérovi. ...celý článek


Filmové tipy 28. týden

Návrat velkého blondýna

Návrat velkého blondýna
Když hraje na housle, je obdivuhodný, když si hraje na agenta, je k popukání. Pierr ...celý článek


Literární tipy 28. týden

Andělské oči

V zámku a podzámčí
Jana Brejchová a Martin Růžek v televizním filmu o lidském porozumění a lásce. Podle pov ...celý článek


Výtvarné tipy 28. týden

České stopy: Muž z obrazu

Potrava duše & těla II (2/11)
Rembrandt a pokrm plný síly a elegance. Francouzský cyklus dokumentů ARTE. Ol ...celý článekČasopis 28 - sekce

DIVADLO

Ceny Thálie opět v Národním divadle

Prezident Herecké asociace Ondřej Kepka na TK

Ceny Thálie za nejlepší jevištní výkony na českých divadelních scénách se budou letos předávat 14. 11. 2020 tr celý článek

další články...