zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Polské drama Náhoda

Náhoda

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Náhoda
Obraz generace, která vstoupila do života v mrazivých sedmdesátých letech. Stále ostré Kino morálního neklidu. Polské drama (1987). Hrají: B. Linda, T. Łomnicki, B. Pawelecová, J. Stuhr, Z. Zapasiewicz a další. Režie Krzysztof Kieślowski (V polském znění s titulky). Tři příběhy s jedním hrdinou představují různé alternativy životního ukotvení mladého studenta medicíny Witeka. Každá z nich se odvíjí od náhody, zda se Witekovi, odjíždějícímu na pohřeb otce, podaří dostihnout ujíždějící vlak. V první povídce se stane aktivním komunistou, v druhé členem disentu a ve třetí si jako lékař plní lidské závazky umrtvený v občanské lhostejnosti. Tři alternativy existenciálního dramatu odhalující bolestnou nemožnost morální volby v nemorální společnosti nabízejí sugestivní obraz života socialistického Polska v letech 1978–81.

V dějinách kinematografie nalezneme několik neopomenutelných etap a škol, které vystupují na povrch, mají nadčasový význam a neustále oslovují diváky na celém světě. Mezi ně patří i tzv. polské kino morálního neklidu (či nepokoje) – tvůrčí období vymezené zhruba sedmdesátými a počátkem osmdesátých let minulého století. Jeho historický přínos spočívá v pronikavém a vnímavém zahledění do nenormální a amorální situace, jejíž povahu odstartoval rok 1968, i když kořeny tkví hluboko v dějinách Polska. Právě jeho prožitek znamenal konec nadějí, klíčový pro generaci, která se přesvědčila, že všechny ideály, v jejichž duchu byla vychována, mohou být odhozeny jako nepodstatné smetí. Polské filmy morálního neklidu, které vyrostly nejen ze zklamaných nadějí a pošlapaných ideálů, ale i z reflexe občanských porážek, jsou nutně touto polohou blízké i stavu a mysli dnešní mladé generace. Její křehké a zmatené vědomí z nich – při náležité prezentaci – dokáže vytěžit impuls ke zpevnění občanských postojů i uvědomění si základních mravních kritérií, nutných pro utváření představ o spravedlnosti, k rozšiřování věcí dobrých a zlých ve zdánlivě univerzálních životních situacích – profesních i intimních.
Mezi ikony Kina morálního neklidu patří vedle režiséra filmu náhoda Krzysztofa Kieślowskieho především Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Zanussi, Agnieszka Hollandová a řada dalších.
Vysílání: 25.11., 22.55 hod., ČT art

14.11.2022 17:11:54 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hra, která se zvrtla (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Výtvarné tipy 15. týden

Planeta pokladů: Afrika

Planeta pokladů: Afrika
Odhalování památek světového kulturního dědictví UNESCO na kontinentu plném tradičn ...celý článek


Příběh mafiána Tommasa Buscetty

První zrádce

První zrádce
Když promluvil, Cosa Nostra prohrála. Realistické vylíčení příběhu mafiána Tommasa Buscetty, j ...celý článek


Příběhy filmových legend: Meryl Streepová

Meryl Streepová

Meryl Streepová – tajemná a proměnlivá
Fenomenální chameleón, skromná hvězda bez skandálů. Francouzsk ...celý článek


Koprodukční dokument o třech mužích

Tátové v rolích matek

Tátové v rolích matek
Co se stane s muži, když se stanou otci? Jak se mění psychicky a fyzicky během těhote ...celý článek


Filmové tipy 15. týden

Collin Farrell (Oklamaný)

U mě dobrý
Kdo dokáže převézt bandu podivných skořápkářů? Jedině banda ještě podivnějších přátel! Česká kom ...celý článek


Literární tipy 15. týden

Juliette Binocheová (Děti svého věku)

Roznese tě na kopytech
Jiří Dvořák a Milan Šteindler v televizním filmu podle slavného bestselleru Simony M ...celý článekČasopis 16 - sekce

DIVADLO

Venušiny dny 2024

Emily (Divadlo NUDE)

Pražské divadlo Venuše ve Švehlovce uvádí 22. - 28. 4. 2024 devátý ročník mezinárodního festivalu Venušiny dny celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Houslový virtuos Petar Markoski míří do Prahy

Petar Markoski

Skutečné houslové mistrovství předvede houslový virtuos, skladatel a zpěvák makedonského původu Petar Markoski celý článek

další články...