zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 48. týden

Malíř ďábla

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Sto divů světa (4/13)
Unikáty ze seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Pyramidy v Gíze, Mayské město Tikal, Buenos Aires, Zámecká cesta v Jordánsku, Cuzco, Porto a Maledivy. Francouzský cyklus dokumentů. Na plošině vzdálené několik kilometrů od Káhiry, v místech, kde se otevírá delta Nilu, leží město Gíza. Mezinárodní proslulost získalo díky pyramidám: Chufuově, Rachefově a Menkaureově. Mayské město Tikal, obydlené od šestého století před naším letopočtem až do desátého století našeho letopočtu, leží v lůně divoké přírody. Centrum Buenos Aires, postavené podle evropského vzoru, nabízí vedle historických památek i moderní budovy, reprezentující novou architekturu. V Jordánsku se pouštními zámky nazývá skupina staveb východně od Amánu, podél spojnice mezi Damaškem a Medinou, proslulé Zámecké cesty. Cuzco, ležící v mořské výšce tří tisíc pět set metrů, má čtyři sta tisíc obyvatel. Jde o nejstarší dosud obývané město jihoamerického kontinentu. Pórtu je po Lisabonu druhé největší portugalské město. Existuje rčení: "Zatímco Lisabon se krášlí, Pórtu pracuje". Jméno "Maledivy" znamená "ostrovy žen", které sem podle pověsti přišly před dávnými časy ze Šrí Lanky.
Vysílání: 29.11., 17.10 hod., ČT2
Opakování: 03.12., ČT2., 05.12., ČT2

Malíř ďábla
Průvodce filmem Stanislav Motl navazuje volně na svou publicistickou a dokumentární tvorbu věnovanou událostem z historie či zvláštním artefaktům spojeným se záhadami a tajemnem. V tomto případě jde o neobvyklou středověkou keramiku, tvz. loštické poháry, které byly ve své době proslulé po celé Evropě a jeden je zachycen i na obrazu Hieronyma Bosche. Připravil P. Dražan (Premiéra). Na jednom ze svých nejslavnějších obrazů zachytil Hieronymus Bosch mimo jiné i velmi zvláštní keramickou nádobu – pohár vyráběný ve středověku v malém moravském městě, v Lošticích. Odtud se vyvážel do celé střední Evropy a byl po celých sto let oblíbený ve venkovských hospodách i na královských stolech. S ukončením jeho produkce zanikla i znalost technologie jeho výroby. Její tajemství se podařilo rozluštit skupině odborníků sdružených ve Společenstvu loštického poháru. Dokument popisuje historii nádoby a pětadvacetiletou cestu k rozluštění jejího tajemství. V tomto případě jde o neobvyklou středověkou keramiku, tvz. loštické poháry, které byly ve své době proslulé po celé Evropě.
Vysílání: 01.12., 15.10 hod., ČT2
Opakování: 02.12., ČT2., 06.12., ČT2

Umělcův kód – mohou být algoritmy tvořivé?
Stojí za vznikem největších uměleckých děl předvídatelný proces? Německý dokument z cyklu Digital (Premiéra). Hudební skladby, malby, sochy, básně, romány a další umělecká díla vznikají na základě množství převážně nepsaných pravidel. Komplexní software nám v současnosti dovoluje analyzovat tato pravidla detailněji než kdykoliv předtím. Pomáhá nám pochopit nejen umělcův proces tvorby, ale také formální principy díla, na které lidé reagují nejvíc. Můžeme snad takhle odhalit tajemství toho, jak se tvoří největší umělecká díla? Nakladatelé už dnes využívají umělou inteligenci k rozeznávání vzorců v textech a určování pravděpodobnosti toho, zda bude kniha bestselerem, nebo propadákem. Počítačové systémy uplatňující strojové učení, píšou hudební skladby ve stylu velkých skladatelů či básně čerpající z jazyka slavných básníků. A s pomocí 3D tiskáren dokáže umělá inteligence „namalovat“ originální obrazy hodné jména Nový Rembrandt. Jsou ale tyto inteligentní systémy schopné tvořit samostatně? Jsou jejich díla právoplatným uměním, nebo jen pouhými imitacemi?
Vysílání: 01.12., 15.40 hod., ČT2
Opakování: 02.12., ČT2

Čas bohémy 1939–1945 (6/6)
Příběhem básníka Roberta Desnose vyvrcholí francouzský dokumentární cyklus "Dobrodružství moderního umění". Závěrečná část šestidílného francouzsko-německého cyklu "Dobrodružství moderního umění". Rok 1939. Evropa exploduje pod údery německé armády. Zuřivost boří hranice. Rakousko padá jako první. Pak Československo. A Polsko. Válka je na postupu. Hlas básníka Roberta Desnose je ještě slyšet na vlnách rádia Poste Parisien. "Najednou se nacházím v zemi, kde silně duje vítr. V úkrytu si všichni stěžují, že se zadusí. Nad námi se propadla místnost, střelba pokračuje. Sám jsem měl pocit, že se zadusím, když jsem se probudil lapaje po dechu a hlavu měl přikrytou polštářem". Robert Desnos, dříve veselý snílek z malé skupiny surrealistů, teď promlouvá k posluchačům ve svém pořadu "Klíč ke snům". Ne nadlouho. Francie vstupuje do války. Vysílání končí, mobilizovaný Desnos je převelený na jinou frontu. Následuje rozkaz ke všeobecné mobilizaci...
Vysílání: 28.11., 22.00 hod., ČT art
Opakování: 29.11., ČT art., 04.12., ČT art

Po Královské cestě s profesorem Františkem Dvořákem
Se zasvěceným průvodcem se projdeme paláci a domy v Celetné ulici (2008). Připravili J. Drda a J. Hojtaš. Druhá zastávka na Královské cestě bude patřit Celetné ulici, která získala svůj název po voňavých houskách. Pan profesor Dvořák ozřejmí historický význam této lokality, v níž kdysi stávalo druhé pražské královské sídlo, a bude vyprávět o jednotlivých palácích a domech hned několika architektonických stylů. Mezi starobylou zástavbou s krásnými portály a historickými domovními znameními zde narazíme i na dvojici pozoruhodných modernistických budov architekta Josefa Gočára, z nichž kubistický Dům U Černé Matky Boží patří mezi světové unikáty.
Vysílání: 28.11., 02.20 hod., ČT art
Opakování: 04.12., ČT art

21.11.2022 15:11:04 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 30 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Příběhy filmových legend - Paul Newman

Paul Newman (Newmanovy modré oči)

Newmanovy modré oči
Portrét legendárního amerického filmového a divadelního herce a režiséra. Francouzský d ...celý článek


Životy slavných - Já, Tonya

Já, Tonya

Já, Tonya
Vzestup a pád kontroverzní krasobruslařky, kterou zničilo okolí a vlastní ambice. Americká koprod ...celý článek


Třetí řada seriálu podle oceňované knižní předlohy

Geniální přítelkyně III

Geniální přítelkyně III: Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou (4/8) Studená válkaPo zlatých šedes ...celý článek


Drama podle bestselleru Nicholase Sparkse

Zápisník jedné lásky

Zápisník jedné lásky
Za každou láskou je velký příběh. Ryan Gosling a Rachel McAdamsová v americkém romanti ...celý článek


Výtvarné tipy 30. týden

Paříž v zrcadle času

IT archeologie – virtuální klony chrámů v Baganu
Záchrana svatyň poškozených nejsilnějším zemětřesení ...celý článek


Drama zasazené do současného Berlína

Léto s Norou

Léto s Norou
Dospívání a první lásky jako by připomínaly přeměnu housenky v pestrobarevného motýla. Mezinár ...celý článek


Filmové tipy 31. týden

J. Dušek (Pupendo)

Pupendo
Česká komedie, navazující svou poetikou na úspěšné Pelíšky, odkrývá každodenní příběhy lidí vystave ...celý článek


Olga Sommerová výročí

Olga Sommerová

GEN: Jan Špáta očima Olgy Sommerové
Portrét vynikajícího dokumentaristy a kameramana očima režisérky Olgy S ...celý článek


Blízko drama o jednom výjimečném poutu

Blízko

Blízko
To, co nás spojuje, nás někdy může nevratně rozdělit. Belgické koprodukční drama o jednom výjimečném ...celý článek


Výtvarné tipy 31. týden

Tajemství britských královských paláců

Kouzlo panenek: V pohádkovém světě (1/2)
Patří mezi nejstarší dětské hračky a jejich historii si připomenem ...celý článek


Filmové tipy 30. týden

Zlata Adamovská a Jiří Langmajer (Milenci a vrazi)

Milenci a vrazi
Zlata Adamovská, Jiří Langmajer a Ondřej Vetchý ve filmové adaptaci slavného románu Vladimí ...celý článek


Příběhy filmových legend: Hepburnová a Lorenová

Sophia Lorenová: zvláštní osud

Audrey
Úchvatná herečka, nesporná módní ikona a obětavá velvyslankyně dobré vůle, která po celý svůj život ...celý článek


Literární tipy 31. týden

Simon Stranger

Geniální přítelkyně III: Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou (5/8) - Násilí
Po zlatých šedesá ...celý článek


Životy slavných - Helene

Helene

Helene
Toužila malovat i žít podle vlastních pravidel. Laura Birnová jako ikona finského malířství 20. stol ...celý článek



Časopis 30 - sekce