zvláštní poděkování
Volný.cz

Barokní skvosty i klarinetový Mozart - živě

Anna Paulová (Foto: Christian Ruvolo)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Barokní hudba pro trubku a klasické dílo klarinetového repertoáru potěší posluchače a diváky živě vysílaného koncertu, který SOČR připravuje na pondělí 12. dubna. Ve Studiu 1 Českého rozhlasu se v sólových partech blýsknou sólotrumpetista rozhlasových symfoniků
Jiří Houdek a laureátka Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro Anna Paulová pod taktovkou Vojtěcha Spurného, který zároveň usedne k cembalu. Přijměte pozvání ke sledování přímého přenosu na stanici ČRo Vltava, záznamu na stanici D dur či videopřenosu na facebookovém profilu SOČRu.

V úvodu koncertu zazní předehra k Händlově opeře Acis a Galatea, do jejíž atmosféry se promítá jak lyrická, pastorální nálada, obraz milostného vztahu a v neposlední řadě i dramatické napětí.
Jiří Houdek ve svých 16ti letech získal na jubilejním 30. ročníku mezinárodní rozhlasové soutěže „Concertino Praga“ nejen vynikající 1. místo mezi našimi mladými interprety, ale i 1. místo v mezinárodní soutěži. Od té doby ho ke spolupráci přizvala řada orchestrů. Bylo mu teprve dvacet, když se stal prvním trumpetistou SOČRu; věrný je mu už 22 let. Domovské těleso ho doprovodilo i na zatím posledním CD s hudbou barokních mistrů.
Pro dubnový večer ve Studiu 1 si Jiří uchystal tzv. „velké sousto“ – nejprve provede Suitu z Händelovy populární Vodní hudby v úpravě pro trubku a orchestr, pak přeladí nástroj zvaný „trubka-pikola“ z A do B a přednese Koncert B dur Antonia Vivaldiho. Večer završí Koncert A dur, jediný klarinetový koncert Wolfganga Amadea Mozarta, původně určený pro basetový klarinet. Skladatel ho dokončil v říjnu roku 1791, tedy pouhé dva měsíce před smrtí, a to na přání – či dokonce naléhání – svého přítele, vynikajícího interpreta Antona Stadlera. Klarinetistům tak věnoval vrcholné dílo prostoupené optimismem i smutkem, třpytivou virtuozitou i hloubkou poznání. Od Anny Paulové se jistě dočkáme působivého přednesu.
Zárukou velkého hudebního zážitku bude ovšem nejen výběr repertoáru, již jmenovaní mladí sólisté a rozhlasový orchestr, ale i osobnost dirigenta a cembalisty Vojtěcha Spurného, který do pojetí promítne svůj pověstný zápal a bohaté zkušenosti s interpretací historicky poučené hudby.
Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava. Záznam nabídne ČRo D-dur. Videopřenos sledujte na FB profilu SOČRu, video je dostupné i pro posluchače, kteří nemají FB profil – odkaz pro sledování najdete v den koncertu na socr.rozhlas.cz

6.4.2021 09:04:39 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 15 - rubriky

Archiv čísel

reklama

NdB

Časopis 15 - sekce

HUDBA

Queenie představuje dva nové videoklipy

Michael Kluch (Queenie)

Hudební skupina Queenie, jež svojí tvorbou vzdává hold britské legendě Queen, stála před živým publikem naposl celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 15. týden

Hvězdy očima fotografů

Design (7/17)
Citroën DS 19, bohyně pro Fantomase i de Gaulla. Objevte krásu jednoho z nejelegantnějších au celý článek

další články...