zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Rimini Protokoll uvedou autentické představení o vietnamské komunitě

Rimini Protokoll

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Ve dnech 2. a 3. listopadu uvede na Nové scéně Národního divadla známá německo-švýcarská tvůrčí skupina Rimini Protokoll v rámci Pražského divadelního festivalu německého jazyka a Zipp – česko-německých kulturních projektů svůj nejnovější divadelní projekt VÙNG BIÊN GIớI. Do centra své pozornosti staví tentokrát vietnamskou komunitu, která našla svůj domov mezi Drážďany a Prahou - „vùng biên giới“, v oblasti na hranici.

Na základě detailního výzkumu přivádí tvůrci na jeviště zástupce druhé generace přistěhovalců s jejich skutečnými biografiemi, povoláními, zkušenostmi i vášněmi.

„Autentické postavy nabízejí nejen pohled do svého životního prostoru, ale i příležitost, abychom s nimi sdíleli jejich pohled na svět náš,“ říká Katrin Klingan, vedoucí Zipp. „Chceme vytvořit představení, které má stejný význam jak pro diváka v Drážďanech, tak i v Praze. Chceme prostřednictvím třetí skupiny nabídnout nový pohled na vlastní zemi a evropské sousedství,“ uvádí Rimini Protokoll.

„Pro náš festival je to první divadelní projekt, na jehož vzniku se koprodukčně podílíme. S Rimini Protoll máme velmi dobrou zkušenost, před dvěma lety u nás slavili velký úspěch s představením ´Karel Marx: Kapitál, první díl´,“ dodává Jitka Jílková, ředitelka Pražského festivalu německého jazyka. Divadelní událostí roku se stalo také uvedení jejich projektu „Mnemopark – A Mini Train World“ na festivalu Divadlo 2007. Rimini Protokoll jsou držiteli mnoha prestižních evropských cen a průkopníky tzv. „dokumentárního divadla“. V jejich představeních vystupují neherci, zástupci konkrétních profesí, komunit a životních osudů. Představení vzniká v koprodukci „Zipp – česko-německé kulturní projekty“, iniciativy Spolkové kulturní nadace, Pražského divadelního festivalu německého jazyka, Státní činohry Drážďany a Národního divadla v Praze. Představení bude uvedeno s titulky.

Na jaře 2008 se členové skupiny Rimini Protokoll začali zabývat sousedskými vztahy mezi dvěma zeměmi – Německem a Českou republikou. Na německo-českých hranicích konečně zjistili, co obě země mimo jiné spojuje: mezi Prahou a Drážďany „leží Vietnam“ - za armádami zahradních trpaslíků, za hradbami CD s pirátskými kopiemi a pytli s napodobeninami značkového oblečení tu našli živobytí vietnamští obchodníci. Kdysi přišli z bratrské asijské země do ČSSR a NDR jako smluvní dělníci a učni. Tehdy šlo jen stěží překročit nyní osiřelé hraniční přechody. Ti, kdo po převratu zůstali, patří dnes k největším skupinám přistěhovalců jak v Drážďanech, tak v Praze. „Ve vietnamské tržnici v Praze pomáhají děti vybalovat z krabic padělané americké uniformy a doplňovat je na prodejní pult. Ale zatímco jejich rodiče volají lámanou češtinou „levný, levný!“, tyto děti dobyly zcela jiná teritoria: studují, cestují, ovládají jazyky a krmí vyhledávače otázkami po svém postavení, své vlasti a své příslušnosti,“ uvádějí Rimini Protokoll. Na hranicích se zastavuje stále méně a globální pohraniční styk stoupá: zatímco jedni přivážejí své rodiny z Vietnamu a jiní se snaží proniknout do země ilegální cestou, český stát platí v době finanční krize 500 eur a letenku každému, kdo se dobrovolně vrátí domů. Na německé straně musely v rámci hromadného vyhoštění stovky lidí odletět z Berlína-Schönefeldu zcela do neznáma.

27.10.2009 01:10:32 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Festivaly

Rodinný festival Nuselské dvorky 2024

Nuselské dvorky

Po roční pauze se vrací do nuselských vnitrobloků tradiční rodinný festival Nuselské dvorky, který od samého p ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Luboš Pospíšil má nový singl

Luboš Pospíšil

Po úspěšném albovém projektu Poesis Beat (2021) a loňských oslavách 40 let od prvního vydání dnes již legendár celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného celý článek

další články...