zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Tvůrčí Afrika po deváté

Tvůrčí Afrika po deváté

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

V sobotu začal už po deváté festival Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani. Festival, který bude trvat do 27. března 2010. Chce poukazovat na rozmanitost a bohatství afrických kultur, především těch divadelních, a inspirovat jimi české umělce i diváky. V sedmi dnech se odehraje nejen v Praze , ale celkem v sedmi městech České republiky (Praha,Brno, Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, Plzeň, Liberec). Letošní ročník patří především Haiti, Africkým kořenům a autorovi z Čadu – Koulsymu Lamkovi. Festival zahájil 20.března benefiční koncert pro Haiti v Divadle Komedie.

„Afrika není jen kontinent, Afriku si nosíme každý ve svém srdci.“ Říká další letošní host festivalu, dramatik, prozaik, herec a pedagog Koulsy Lamko. Pochází z Čadu, ale osud i pracovní příležitosti ho zanesly do různých koutů světa. Žil v Burkině Faso, v Togu, ve Rwandě, ve Francii, v Holandsku a do Prahy přijede z Mexika, kde v současné době žije a přednáší dramaturgii a divadelní historii na Nezávislé Univerzitě v mexickém státě Hidalgo. Patří k autorům, kteří vstoupili do světa divadla a literatury v devadesátých letech 20.století, ke generaci „tažných ptáků“, či „enfants terribles nezávislosti“, jak je nazvala francouzská teatroložka Sylvie Chalay. Divadelní ústav v edici Současná hra vydává v těchto dnech český překlad (Michal a Matylda Lázňovských) Lamkovy hry „Celle des iles“ – „Žena z Haiti“ . Na setkání s autorem v Kavárně Francouzského institutu 22.března si budete moci tento text koupit za festivalovou cenu, stejně jako francouzský originál, jenž vychází současně v pařížském nakladatelství Acoria. V nabídce budou i starší Lamkovy texty z Nakladatelství Emila Lansmana. Koulsy Lamko podnikne v Čechách nejen sérii debat a scénických čtení ve všech festivalových městech, ale zároveň představí také film svého krajana Mahamata Saleha Harouna – Abouna (Otec) – v němž hraje sice malou, ale klíčovou roli Otce. Film měl premiéru v roce 2002 na Festivalu v Cannes a zastupoval čadskou kinematografii o rok později v oscarovém klání. Francouzská kritika jej hodnotí jako „jemný, melancholický, hluboký film, který vás strhne“.

Někteří lidé u nás si bohužel stále myslí, že Češi s Afrikou nemají mnoho společného. Že Češi jsou buď Slovani nebo Keltové, ale Afričani? Leda tak první, maximálně druhé generace... Jenže chyba lávky! Právě dokument Nenada Djapiće a Pavly Frýdlové Africké kořeny – české tančení dokazuje na příkladu mladého talentovaného tanečníka a choreografa Jiřího Bartovance pravý opak. Jiří až do svých pětadvaceti let nevěděl nic o tom, že část jeho rodiny pochází z Toga, z Aneho, odkud byli jeho předkové v rámci tzv. koloniální show násilně převezeni do Evropy. Setkání s Nenadem Djapićem a Pavlou Frýdlovou změnilo vše. Jedno africké přísloví říká, že když nevíš, kterou cestou jít kupředu, ohlédni se nazpátek. A třebaže Jiřího kroky mířily do prestižního berlínského souboru Sashy Waltz, pátrání po svých kořenech, dodalo jeho životu i tvorbě nové a nečekané impulsy. Vznikla jeho taneční inscenace Aneho, kterou vám bohužel vzhledem k náročnosti projektu nepředstavíme, ale nabídneme vám zato představení jiné,. Bude to taneční improvizace, která vnikne exkluzivně pro náš festival a uvidíte ji v sobotu 27.března v Divadle Na Prádle. Jmenuje se Jiří Bartovanec – Muž z Toga a tanečníka bude doprovázet významný německý trumpetista Axel Dörner.

Na promítání hodinového dokumentu Africké kořeny-české tančení můžete přijít 26.3. do Goethe Institutu. Po filmu bude následovat debat s tvůrci a dalšími hosty, kteří o afrických kořenech ví své (akce je pořádána ve spolupráci se sdružením Čokoládové děti).

Do Prahy zavítá jediný maďarský frankofonní divadelní soubor, který se v posledních letech soustředí na uvádění her afrických autorů jako např. José Pliya, Kossi Efoui či Koffi Kwahulé. V Maďarském kulturním středisku uvede skupina v úterý 23.března v 19h černou komedii Pivovar od francouzsko-ivorijského dramatika Koffiho Kwahulé. Představil s euž na 1.ročníku festivalu. Od té doby jste v Čechách mohli vidět několik jeho her, např. Nestyda jako absolventskou inscenaci studentů DAMU, Bintou v rámci hostování francouzského souboru L´Oiseau Mouche na Mezinárodním festivalu Evropských regionů v Hradci Králové nebo vloni v Disku Ta z protější kavárny (La Dame du café d´enface) v podání multikulturní skupiny Ni chis ni mus sídlící v Praze.Inscenaci Pivovar shlédli již diváci nejen v Budapešti, ale také ve Vídni. Sám autor byl velmi s interpretací spokojen, takže věříme, že spokojeni budete i vy! A pokud nemluvíte zrovna maďarsky, nezoufejte, představení bude opatřeno českými titulky.

23.3.2010 01:03:52 JaSop | rubrika - Festivaly

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Festivaly

Rodinný festival Nuselské dvorky 2024

Nuselské dvorky

Po roční pauze se vrací do nuselských vnitrobloků tradiční rodinný festival Nuselské dvorky, který od samého p ...celý článek


Letní divadelní festival na jihu Čech Jižní Svéráz

Z.  Mládek, W. Steers (Egon Schiele / Autoportrét)

Unikátní site-specific divadelní festival, který je součástí vítězného konceptu Evropské hlavní město kultury ...celý článek


Festival Setkání Stretnutie 2024 je za dveřmi

Bílá voda (Městské divadlo Brno)

28. ročník mezinárodního divadelního festivalu Setkání Stretnutie přinese v termínu 14. - 18. května 2024 výbě ...celý článek



Časopis 19 - sekce

HUDBA

Petr Hapka – 80 let

Petr Hapka

Televizní písničky a songy Petra Hapky
Štěstí je krásná věc, Dívám se, dívám, Rozvod a další slavné hity a celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... François Truffaut

Siréna z Mississipi

Siréna z Mississipi
Catherine Deneuveová a Jean-Paul Belmondo v dramatu velké lásky a ještě většího podvodu celý článek

další články...