zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Zemřela operní zpěvačka Milada Šubrtová

Milada Šubrtová

autor: archiv   

zvětšit obrázek

(24. května 1924 – 1. srpna 2011)
Operní pěvkyně Milada Šubrtová patřila mezi nejslavnější české sopranistky 20.století. Když před pár lety přebírala Cenu Thalie za celoživotní dílo, neměla slzy v očích jen ona. Vrátila se tak symbolicky na jeviště, kde strávila čtyřicet let a ztvárnila tu množství různorodých rolí z českého i světového repertoáru.
Milada Šubrtová po ukončení obchodní školy v roce 1941 začala pracovat jaké úřednice. Zároveň účinkovala v ochotnickém souboru a studovala soukromě zpěv u Zdeňka Knittla.

Její hlasové možnosti byly velmi výrazné, měla rozsah tří oktáv, výbornou techniku a její projev byl jímavý a dramaticky působivý. Po skončení II.světové války působila od roku 1945 nejprve v Opeře 5.května. Už zde se potkala s řadou velkých rolí - jako Esmeralda i Mařenka v Prodané nevěstě, Vlčena v Braniborech v Čechách, Frasquita i Micaela v Bizetově Carmen nebo Musetta v Pucciniho Bohémě. Odkud pak v roce 1948 společně s ostatními ze souboru přešla do Národního divadla, kde zpívala celých 40 let. Do srdcí jejích fanoušků se asi nejvíce zapsala postavou Dvořákovy Rusalky (a její hlas zazněl i ve filmovém zpracování této opery). Výrazně však zůstaly v paměti i její výkony v dalších českých operách –v Smetanově Daliborovi zazářila jako Milada, v opeře Libuše vystřídala role Libuše a Krasavy, v Janáčkově Její pastorkyni zpívala Jenůfu a ve Věci Makropulos Emilii Marty.
Ze světového repertoáru si vyzkoušela postavy mozartovské, mj. Paminu (Kouzelná flétna), Konstance (Únos ze serailu) či Donnu Annu (Don Giovanni). Z italského repertoáru to byla zvláště Violetta (La traviata), Alžběta (Don Carlos) a Lady Macbeth (Macbeth), z ruského Taťána (Eugen Oněgin), z německého Elsa (Lohengrin) a Sieglinda (Valkýra). Věnovala se ovšem i moderním dílům (např. Pauerova Zuzana Vojířová). Na kontě měla nejen stovky představení na scéně a na koncertních pódiích, ale zůstalo zachováno i množství zvukových snímků, na nichž se podílela.

15.8.2011 18:08:46 JaSop | rubrika - Medailony

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Časopis 17 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním celý článek

další články...