zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Huelgas Ensemble vystoupí v kostele sv. Šimona a Judy

Huelgas Ensemble

autor: Zdroj: Pořadatel koncertu   

zvětšit obrázek

Legendární vlámský vokální soubor Huelgas Ensemble přednese výběr ze skvostů renesanční franko-vlámské polyfonie. Koncert konaný 25. června od 19:00 hod v kostele sv. Šimona a Judy je prologem spolupořádajícího festivalu Concentus Moraviae věnovaného staré hudbě a zároveň příspěvkem k oslavám 30. výročí zahájení diplomatických vztahů mezi Vlámskem a Českou republikou.

„Festival Concentus Moraviae je spojený s jižní Moravou. Pokud zavítá do Prahy, je to ze skutečně výjimečných důvodů, jako letos 25. června. Společně s nadací Alamire, se Symfonickým orchestrem hl. města Prahy FOK a Vlámským zastoupením v ČR jsme přichystali mimořádný koncert legendárního vokálního souboru Huelgas Ensemble Paula van Nevela. Koncert se ponese ve znamení čísla 30: je příspěvkem k oslavám 30. výročí zahájení diplomatických vztahů mezi Vlámskem a ČR, zároveň se stane prologem 30. ročníku našeho festivalu, který připravuje vlámský dramaturg Jelle Dierickx a bude věnován vlámské hudbě i interpretům,“ uvádí ředitel MHF Concentus Moraviae David Dittrich.

Již více než čtyřicet let je Huelgas Ensemble jedním z nejslavnějších souborů, které se specializují na polyfonní hudbu středověku a renesance. Soubor je celosvětově známý díky svým invenčním programům, obsahujícím zejména neznámá mistrovská díla, která interpretují s dokonalou intonací. Huelgas Ensemble vystoupil v nejznámějších světových hudebních síních, včetně Lincoln Center New York nebo Berliner Philharmonie, a na festivalech, jako je BBC Proms v Londýně. Výkony souboru Huelgas Ensemble se vyznačují důkladnou znalostí estetiky a konceptů hudebních a zpěvních postupů středověkého a renesančního období. Média i kritici pravidelně chválí soubor za živý a inovativní přístup k repertoáru a za neustálé udržování nejvyšších standardů ve svém oboru. Umělecký vedoucí souboru Paul van Nevel využívá interdisciplinární přístup k hudebním pramenům a uvádí je v kontextu s jejich kulturním prostředím (literatura, historická výslovnost, temperament a tempo, rétorika atd.). Neustále hledá neznámá díla se zvláštním důrazem na poklady vlámské polyfonie.
K nejznámějším autorům franko-vlámské polyfonie, jejichž hudba zazní na tomto koncertě, patří Cipriano de Rore, Jean Mouton, Claude Le Jeune, Giaches de Wert či proslulý Orlando di Lasso.  

19.6.2024 13:06:35 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 26 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Časopis 26 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 26. týden

Libuše Geprtová v Babičce

Tichý život Divé Báry
Skryté stránky života velké dramatické herečky Vlasty Fialové, spojené po většinu živ celý článek

další články...

HUDBA

Hudební tipy 26. týden

Kombo: Visací zámek

Hudební profil – Karel Zich
Malá vzpomínka na populárního zpěváka, od jehož narození uplynulo 75 let celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 26. týden

Renoir: portrétista proměn

Velká Británie z výšky II: Národní poklady
Karel III. jako nový panovník Spojeného království spravuje male celý článek

další články...