zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Dvě vdovy

Dvě vdovy

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Po delší odmlce se 30. května 2013 opět rozšíří repertoár Opery Národního divadla o jedno z děl nejstaršího z klasiků české hudby Bedřicha Smetany DVĚ VDOVY. Komická opera v režii Jiřího Nekvasila a v hudebním nastudování Roberta Jindry bude již patnáctou inscenací v historii Národního divadla. Na její tvorbě se podíleli také scénograf Daniel Dvořák a držitel filmové ceny Oscar za kostýmní návrhy Theodor Pištěk.

Opera Dvě vdovy má v tvorbě Bedřicha Smetany zcela výjimečné postavení nejen díky svému žánru salonní konverzační komedie, ale dílo je odlišné i svojí předlohou, kterou se stala stejnojmenná francouzská jednoaktová veselohra Féliciena Mallefiella, zatímco u ostatních děl čerpal autor námět převážně z českého prostředí. Nová inscenace Národního divadla ve svém scénickém řešení vychází z obrazu salónu, který průběžně mění hrací prostor na taneční parket nebo výstavní síň, ve které konverzační situace přecházejí v obrazy. Na kvarteto hlavních postav jsou tak kladeny nejen velké pěvecké nároky, které vycházejí z náročnosti díla, ale inscenace je pro sólisty současně velkou příležitostí pro herecké vyjádření.
„Ve Dvou vdovách se ocitáme v českém salónu 70. let 19. století. Hrdiny jsou současníci autora, mladá sebevědomá buržoazie, lidé kultivovaní, elegantní, vzdělaní, emancipovaní, moderně uvažující, otevření, morální, se smyslem pro humor a hlavně hledající, toužící po pravdivém naplnění svých citů. V naší inscenaci v Národním divadle začátkem 21. století budujeme a oživujeme tento z hudby vystavěný salón, obrazy plné hudby a z hudby zrozené jsou zrcadlem stavu ducha, snem o ideální minulosti, kráse, jsou to i obrazy touhy a snu po city naplněné přítomnosti. Komické není vyrábění humorných špílců, ale cesta za prosluněnou duší, radost ze hry, která nás dovede k lásce a štěstí,“ říká k nové inscenaci její režisér Jiří Nekvasil.
Opera Národního divadla uvádí Dvě vdovy v klasické revidované verzi s prokomponovanými recitativy z roku 1877. Autorem hudebního nastudování je jeden z výrazných reprezentantů mladé české generace operních dirigentů Robert Jindra.
„Já osobně vnímám tuto operu jako hudebně nesmírně pestrou a věřím, že diváky zaujme především její zvláštní barevnost hudební řeči a určitá polystylovost. Nelze opominout také brilantní ansámbly, lehkost až nadsázku Smetanovy hudební řeči a také niterné a harmonicky pestré scény ve druhém dějství, kde se dokonce objevuje pro Smetanu netypický melodram,“ láká na hudební nastudování Dvou vdov dirigent Robert Jindra.
Obsazení kvarteta hlavních postav u nové inscenace obstarala Opera především z domácího ansámblu. Jediným hostem, který se na jevišti Národního divadla představí, je tenorista Aleš Briscein v roli Ladislava Podhajského. Premiéra nové inscenace bude uvedena v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro a v závěru sezony se Dvě vdovy představí na festivalu v Litomyšli.

27.5.2013 00:05:04 JoMe | rubrika - Ze zlaté kapličky

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Časopis 18 - sekce

HUDBA

Ivan Hlas – 70

Ivan Hlas – Pramínek času

Ivan Hlas – Pramínek času
Muž mnoha profesí a jedna z legend české hudební scény Ivan Hlas se u příle celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po celý článek

další články...