zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Oskar Nedbal: vzestupy a pády

Oskar Nedbal

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Český skladatel, dirigent a violista slavil úspěchy na světových scénách, ale zároveň se musel vyrovnávat s tragickou smrtí svých blízkých, nenávistí nacionalistů a dluhy. Dokument o dramatických osudech Oskara Nedbala, mj. autora proslulých operet Polská krev a Vinobraní, od jehož narození uplyne v těchto dnech 140 let. Scénář a režie P. Kačírek.
Málokterý český muzikant měl svůj život tak plný oslnivých úspěchů, světového výsluní, obdivování a na druhé straně i zášti, podlých útoků a nenávisti jako Oskar Nedbal /1874–1930/. Sledovat jeho umělecké a životní osudy, to je dramatická linka, mířící strmě nahoru, po které následuje bod zlomu a stejně tak nečekaný pozvolný pád, končící sebevraždou skokem z okna záhřebské opery. Je to však i svědectví o době, o opravdu záludném využívání nízkých útoků, zahalených do národnostních třenic a půtek rozpadajícího se Rakouska-Uherska a vzniku nového státu – Československa.

Tento skvělý dirigent, vždy a všude po světě propagující českou tvorbu, zakladatel a violista proslulého Českého kvarteta, dirigent České filharmonie, později zakladatel a šéfdirigent prestižního vídeňského orchestru Tonkünstlerorchester, zažil na vrcholu své kariéry ve Vídni od nacionalisticky smýšlejících žurnalistů stále sílící kampaň pro své „češství“ a propagování děl autorů „nespolehlivého a zrádného českého národa“. Po vzniku Československa odchází do Prahy a tam je naopak označován za zrádce, za Rakušana, za odrodilce, bohužel i lidmi, kterým v jejich slávě hodně dopomohl. Byl tak příliš český pro Vídeň a nově - příliš rakouský pro Prahu. Chtivými sháněči nových postů a výhodných míst v novém státě je pak vyhnán do Bratislavy, kde začíná jeho poslední smutná životní etapa korunována záhřebskou sebevraždou….
Oskar Nedbal - to je ale především autor dodnes oceňované skladatelské tvorby, které se vlastně věnoval jen ve chvílích volna - uveďme alespoň Polskou krev, Vinobraní a nesmrtelné balety Pohádka o Honzovi či Z pohádky do pohádky. Vždyť jenom tato díla – odmyslíme-li si jeho světovou dirigentskou činnost - mu zaručila nesmrtelnost. Připomeneme si ale i jeho přímou, důvěřivou povahu, dobrosrdečnost, lásku k životu i jeho mnohdy nelehký soukromý život tvůrce, pro kterého byla hudba vším.
Vysílání: 18.3., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 20.3., ČT art., 24.3., ČT art.

16.3.2014 15:03:30 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Z první řady: Rusalka z Toulouse

Rusalka z Toulouse

A. Dvořák: Rusalka z Toulouse
Lyrická pohádka o třech dějstvích na libreto J. Kvapila v podání souboru Théa ...celý článek


Rok české hudby – Smetana 200

Bedřich Smetana

Ecce Homo Bedřich Smetana
Pohnutý život a geniální dílo velikána české hudby 1824–1884 v dokumentu Ma ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Zlatá Lýra představí festival jako fenomén doby

Zlatá Lýra (Foto: Slovenský institut - Bara Podola)

Hudební inscenace plná známých hitů a příběhů československých zpěváků a zpěvaček – to je Zlatá Lýra. Ús celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Festival umění a kreativity ve vzdělávání

Festival umění a kreativity ve vzdělávání

Už počtvrté se pedagogové, rodiče, odborná i širší veřejnost či profesionálové z oblasti kultury a umění mohou celý článek

další články...