zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Historie CNSO

Historie CNSO

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

CNSO Studio Live – Historie orchestru
Jan Hasenöhrl jako průvodce klíčovými momenty z více jak dvacetileté historie Českého národního symfonického orchestru. Režie J. Mudra (Premiéra). V roce 2016 oslaví Český národní symfonický orchestr třiadvacáté narozeniny. Během této doby se zařadil, jako jeden z předních českých souborů, k nejvytíženějším orchestrům v Evropě. Renomé si získal zejména pro všestranné schopnosti v širokém spektru žánrů, ať už se jedná o hudbu klasickou, filmovou, jazzovou nebo muzikálovou, a doma i v zahraničí se tradičně těší obrovskému zájmu publika.

Od roku 2005 agentura ČNSO organizuje letní Mezinárodní hudební festival Prague Proms, jenž každoročně oslovuje publikum svým originálním programem a světově proslulými umělci. Mezi významné dirigenty, skladatele a sólisty, kteří pravidelně s orchestrem spolupracují na koncertech i v pražském studiu ČNSO, patří Ennio Morricone, Lalo Schifrin, James Morrison, Branford & Wynton Marsalis, Pino Donnagio, Giuliano Taviani, Vince Mendoza, Giuseppe Tornatore, Carl Davis a mnoho dalších. Domovským sálem ČNSO je Smetanova síň Obecního domu v Praze. Nejvýznamnějšími událostmi právě uplynulých sezón bezesporu byla rozsáhlá série koncertů s legendárním Enniem Morriconem v rámci evropského turné a také pražský koncert s Annou Netrebko. Ve studiu orchestr nahrával mimo jiné vánoční album Plácida Dominga nebo hudbu k Tarantinově novému westernu „The Hateful Eight“. Složil ji právě Ennio Morricone a na základě zmíněné koncertní spolupráce si pro natáčení vyhradil Český národní symfonický orchestr. Speciální soundtrack pak společně nahrávali ve slavném londýnském studiu Abbey Road. Mezi umělce, kteří nedávno opakovaně s orchestrem vystoupili, se řadí Andrea Bocelli, Rolando Villazón, Jonas Kaufmann nebo Piotr Beczala, na poli populární hudby to potom byli přední zpěváci jako Sting, George Michael, Natalie Cole a mnoho dalších.
Český národní symfonický orchestr se, kromě abonentních koncertů v Praze, často představuje na zahraničních turné. Výčet zemí, kde ČNSO vystoupil, zahrnuje vedle téměř všech evropských států také Japonsko, Austrálii, Jižní Koreu, Čínu, Dubaj, Omán a Mexiko. V roce 2016 byl orchestr přizván ke koncertnímu turné do Spojených států amerických, kde (po zdařilém koncertě na festivalu Prague Proms 2015) představí velkolepou show Disney Fantasia.
Český národní symfonický orchestr založil v roce 1993 trumpetista Jan Hasenöhrl spolu s legendárním dirigentem Zdeňkem Košlerem, následovalo skvělých deset let pod vedením Američana Paula Freemana (1996–2006). Od roku 2007 je šéfdirigentem orchestru Libor Pešek.
Vysílání: 20.3., 21.30 hod., ČT art

6.3.2016 15:03:06 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Rok české hudby – Smetana 200

Bedřich Smetana

Ecce Homo Bedřich Smetana
Pohnutý život a geniální dílo velikána české hudby 1824–1884 v dokumentu Ma ...celý článek


Z první řady: Rusalka z Toulouse

Rusalka z Toulouse

A. Dvořák: Rusalka z Toulouse
Lyrická pohádka o třech dějstvích na libreto J. Kvapila v podání souboru Théa ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Zemřel Josef Laufer

Josef Laufer

Zemřel Josef Laufer (11. 8. 1939* - †20. 4. 2024) po dlouhé nemoci, kdy byl čtyři roky v umělém spánku. celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Pavel Soukup získává Cenu za mimořádný přínos

Pavel Soukup

Cenu za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova za rok 2023 získává Pavel Soukup. Český herec m celý článek

další články...