zvláštní poděkování
Volný.cz

LM představí v Děčíně kulturu Lužických Srbů

Srbský národní ansámbl

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Již celou řadu let je Mezinárodní hudební festival Lípa Musica, hrdý člen Rodinného stříbra Ústeckého kraje, doma i na Děčínsku a Litoměřicku. V letošním roce kromě tradičních lokalit - Filipova u Rumburku a Děčína - přiváží hudební umění i do Mikulášovic, nebo nejmladšího českého skanzenu v Zubrnicích. Ústecká festivalová kapitola se začala psát 23. září, kdy Lípa Musica v rámci oslav 100. výročí založení republiky zařadila provedení zásadního díla české hudby i literatury - Labyrint světa a ráj srdce na text Komenského v hudebním zpracování Petra Ebena. O mistrovské provedení se ve vyprodané filipovské bazilice postarali Marek Eben a Tomáš Thon.

Poslední zářijovou neděli se premiérově festival představil v Mikulášovicích na Šluknovsku. Chloubou dnešního třítisícového sídla, které v dobách Rakousko-Uherska bylo nejprůmyslovější obcí tohoto soustátí s dvojnásobným počtem obyvatel, jsou neobyčejné varhany. Nástroj, který ve své době patřil k největším v Čechách, rozezněl varhanní virtuóz a mistr improvizace Vladimír Roubal a vysloužil si od dvou stovek návštěvníků koncertu nadšené ovace vstoje. Výjimečný zážitek přichystal festival svým návštěvníkům i v prostorách zubrnického skanzenu, kde se první říjnovou sobotu představila Varmužova cimbálová muzika ze Svatobořic–Mistřína s pestrým folklórním dialogem česko–moravským i světsko-duchovním. Procesím ze zubrnické rychty k Sv. Máří Magdaleně Varmužovci zahráli a zazpívali nejen veselé písně z Kyjovska, ale i duchovní zpěvy ze Sušilovy a Bartošovy sbírky.

Letošní festivalová ústecká kapitola vyvrcholí 17. října 2018 v Děčíně projektem Poklady Srbské Lužice v podání velkolepého Srbského národního ansámblu složeného z hudebního tělesa, zpěváků, tanečního souboru. Lužické hory tvoří už více než šest set let starou zemskou hranici Čech. Na jejich severních svazích se nachází území historické země, která dala našim horám své jméno – Lužice. Tato slovanská zem byla v minulosti jednou z vedlejších zemí Koruny České a později byla připojena k Sasku a Prusku. Spolu s Němci zde dodnes žije nepočetný národ Lužických Srbů, jehož jedinečná, pestrá, ale menšinová kultura pozvolna slábne. Jejím významným nositelem je však Srbský národní orchestr, který dodnes zachovává a rozvíjí kulturní tradice Srbů ve třech profesionálních odvětvích – baletu, sborovém zpěvu a orchestrální hře.

Srbský národní soubor představí místo původně avizovaného programu Moja Reja představení s názvem Perly lužickosrbských svateb "Naša Hanka w' wěncu steji“! V důsledku mnohačetných zdravotních absencí tak na festivalu zazní novinka souboru. Těšit se můžete na hudebně-taneční projekt, který v bohatém jevištním programu představí lužickosrbský svátek svátků – svatbu. Hudebníci, zpěváci a tanečníci předvedou pestré tance, zpěvy a další zvyky, které provázejí tradiční svatební veselí v Srbské Lužici, jež má hned čtyři různé krajové podoby. V programu zazní lidové písně i skladby renomovaných lužických autorů, jakými jsou Detlef Kobjela, Korla Awgust Kocor nebo Jan Paul Nagel. V taneční části se můžete těšit na choreografie Juraje Kubánky, Mii Facchinelli a Jana Kozelnického. Program bude obohacen o mluvené slovo. Celé spektrum bohatých srbských zvyků v kombinaci s profesionálními umělci dělá tento program skutečně jedinečným.
Vstupenky jsou v prodeji online, ve festivalové pokladně v České Lípě i v pokladně Městského divadla Děčín. Koncerty v Ústeckém kraji se i v letošním roce konají díky laskavé podpoře Ústeckého kraje. Festival Lípa Musica je zařazen do projektu Rodinné stříbro Ústeckého kraje.

15.10.2018 09:10:50 Redakce | rubrika - Festivaly