zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Anna Maria Jopek probarví Prahu

Anna Maria Jopek (Foto: Aldona Karczmarczyk)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Fenomenální zpěvačka Anna Maria Jopek se zařadila k umělcům, kteří dělají z Polska jazzovou velmoc. Vystupovala či nahrávala s největšími světovými hvězdami jako Pat Metheny, Youssou N´Dour, Bobby McFerrin, Ivan Linz, Branford Marsalis, Nigel Kennedy, Richard Bona, Oscar Castro-Neves, Makoto Ozone nebo Gonzalo Rubalcaba. Do Česka se Anna Maria Jopek, která spojuje virtuozitu se slovanskou harmonií, melodikou a výrazem, vrátí 6. října 2020. Se svým kvintetem zazpívá v pražském Divadle Komedie v rámci koncertní řady Jazz Meets World. Vstupenky jsou v prodeji na http://www.pjmusic-eshop.cz a v obvyklých předprodejních sítích.

Její kvintet tvoří představitelé polské hráčské elity. V sestavě figurují zpěvaččini dlouholetí spoluhráči, flétnista a vokalista Piotr Nazaruk, kontrabasista Robert Kubiszyn a bubeník Paweł Dobrowolski. Mimořádně zajímavou osobností pak je pianista a skladatel Paweł Tomaszewski. Nejen, že vede vlastní trio a má za sebou spolupráci s Michałem Urbaniakem, Marií Schneider či dokonce s rockovým kytaristou Stevem Vaiem. Napsal i symfonii pro jazzový kvintet a orchestr a příležitostně spolupracuje se symfonickými tělesy.
Na zatím posledním albu Ulotne (2018) sekundoval polské zpěvačce a skladatelce samotný Branford Marsalis, který už přispěl také na desku ID (2007), kde se u basy střídali Christian McBride a Richard Bona. Což rozhodně nebyly ojedinělé příklady, kdy s Annou Marií Jopek s chutí natáčel někdo ze světové jazzové elity. Vždyť vydala i desky s Patem Methenym či Gonzalem Rubalcabou. Pozoruhodné přitom je, že si dokázala v rámci jazzového jazyka a nadnárodních spoluprací zachovat slovanskou muzikantskou osobitost v harmonii, melodice i výrazu. „Mojí ideou je sdílet polské hudební kořeny s lidmi, kteří přijmou pozvání do mého domu. Vybrat klavíristu bylo snadné, protože snad každý pianista na světě miluje Chopina. A kdo chápe Chopina, našel cestku k polské muzice. Já miluju Rubalcabu, tak jsem mu prostě zavolala a on pozvání přijal. Až takhle jednoduché to bylo,“ smála se Anna při dotazu, jak naučila hvězdného kubánského jazzmana tak dobře cítit třeba variace na polské lidové písně, které s ním nahrála na album Polanna (2011).

Stejně dobře si zpěvačka rozuměla v duetech s Dhaferem Youssefem, Bobbym McFerrinem, či dokonce se Stingem v živě natáčeném televizním silvestrovském programu. „Jistě, že se při podobných spolupracích vzájemně přizpůsobujeme. Což je na muzice to nejlepší, svobodně komunikovat a nechat se inspirovat,“ vysvětlila Anna svoji lásku k nadnárodním a také nadžánrovým spolupracím. Mimochodem, ke spoluhráčům Anny Marie Jopek patřil i francouzský bubeník Mino Cinelu, který bude také jednou z hvězd koncertního cyklu Jazz Meets Word, v Praze vystoupí 5. listopadu. K Anniným ctitelům patří také Kurt Elling. „Když mi řekli, že v televizním přenosu zazpíval dvě moje písně, ještě se je naučil polsky a uvedl je slovy ‚to je pro tebe, Anno‘, nechtěla jsem tomu věřit. Když jsem pak dostala příslušný záznam, byl to nepopsatelný pocit. Nikdy jsem od života příliš nečekala – a dostala tak strašně moc!“
Onen život začala Anna skutečně kočovně, po muzikantsku. Už jako malá holčička následovala rodiče, zpěváka a tanečnici folklórního souboru Mazowsze, na dlouhých turné. Asi musela vyrůst ve zpěvačku. Zároveň si nikdy svoji milovanou profesi neidealizovala. Věděla, o jak náročnou jde řeholi. Ostatně už jako tříletá nahrávala písničku pro rozhlas, v sedmi začala s klavírní průpravou a ve dvanácti koncertovala s Varšavskou filharmonií. Ačkoliv se nakonec stala zpěvačkou, studium klasického klavíru úspěšně uzavřela na Hudební universitě Fryderyka Chopina ve Varšavě. Paralelně studovala na Varšavské universitě také filosofii. Jazzu se poté věnovala na newyorské Manhattan School Of Music.
To, co dělá interpretaci Anny Marie Jopek výjimečně hlubokou a výrazově pestrou, ovšem zdaleka není jenom výsledkem muzikantské erudice, nebo zkušeností, získaných spoluprací s mezinárodní jazzovou elitou, či zásluhou studia filosofie. Anna Maria Jopek především má o čem zpívat, co prociťovat. Žije naplno. Navzdory muzikantskému vytížení si užívá mateřskou roli, stíhá sportovat, přemýšlet o stavu okolního světa a vnímat.

17.9.2020 14:09:14 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 12 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Koza aneb Kdo je Sylvie? (Divadlo Bez zábradlí)

Články v rubrice - Koncerty

Trumpetisté provedou dvojkoncert Fazıla Saye

Sergei Nakariakov

Turecký klavírista a skladatel Fazıl Say napsal pro duo nejlepších světových trumpetistů Sergeie Nakariak ...celý článek


Musica Florea objevuje raného Janáčka

Dirigent Marek Štryncl (Foto: Radek Matoušek)

Co má společného Leoš Janáček a baroko? Pokud si myslíte, že vůbec nic, soubor Musica Florea vás vyvede z omyl ...celý článek



Časopis 12 - sekce

DIVADLO

Martin Pechlát jako Casanova

Martin Pechlát - Casanova (Divadelní spolek JEDL)

Divadelní spolek JEDL připravuje premiéru inscenace Casanova nastudovanou pro domovskou scénu divadla Rokoko. celý článek

další články...

HUDBA

Výsledky hudebních cen Vinyla

Fæ Bestia při přebírání ceny (Foto: Jan Kuča)

Vítězové XIII. ročníku hudebních cen Vinyla byli vyhlášeni v průběhu slavnostního večera ve středu 6. března v celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... James Coburn

Železný kříž

Železný kříž
Tak to vypadalo v první linii. Válečné drama z východní fronty roku 1943. Britsko-německý film celý článek

další články...