zvláštní poděkování
Volný.cz

Metropolitní opera se vrací do českých kin

Bludný Holanďan

autor: The Metropolitan Opera  

zvětšit obrázek

Kvůli pandemii nemoci covid-19 bude nová sezóna v newyorské Metropolitní opeře zahájena až v lednu následujícího roku. O tradiční kinopřenosy ale diváci nepřijdou. Newyorský operní dům využije svého bohatého archivu a milovníkům opery naservíruje trojici klasických děl italské opery a jednu bonusovou projekci.
Celosvětová pandemie nového typu koronaviru řádně zamíchala plány kulturních institucí. K těm nejvíce zasaženým patřila i Metropolitní opera v New Yorku. Předčasně ukončila loňskou sezónu a rovněž i ta následující bude zkrácená, podle předpokladů bude zahájena až v lednu 2021. Z pochopitelných důvodů se tento posun dotkne i nové sezóny oblíbených kinopřenosů z tohoto významného operního domu. Fanoušci opery v České republice však nemusí zoufat. První polovinu sezóny vyplní archivní výběr ze zlatého fondu italské opery a jedna bonusová projekce. Na co se mohou diváci těšit?

Opera se do českých kin opět vrátí 26. září společně s novou inscenací Wagnerova Bludného Holanďana. Nastudování, jež si stačilo svou premiéru odbýt těsně před vypuknutí koronavirové krize se stane jakýmsi předvojem italské přehlídky. Temnou, vizuálně opulentní inscenaci režíroval Francis Girard. V titulní úloze prokletého námořníka, který může přistát jen jednou za sedm let, aby našel lásku a změnil svůj osud, se měl objevit sir Bryn Terfel. Kvůli zranění kotníku ale musel ustoupit a jeho úlohu převzal ruský basbarytonista
Jevgenij Nikitin.
První část sezóny nicméně oficiálně zahájí až Donizettiho klasický kus Don Pasquale. Záznam slavné opery buffo vznikl v roce 2010 a v roli Noriny září Anna Netrebko, která má sílu svou živostí doslova ovládnout scény, v nichž se objevuje. Nahrává jí i živá režie Otto Schenka, taktovky se mistrovsky ujal James Levine. Přenos je naplánovaný na 10. října.
O necelý měsíc později, 7. listopadu, ovládne plátna kin velké jméno italské opery – Giuseppe Verdi. Jeho Rigoletto byl ve své době pronásledovaný zásahy cenzury, mezi diváky si však komická opera získala na značné oblibě. Z Verdiho Rigoletta pochází i jeden z nejslavnějších operních „hitů“ árie vévody z Mantovy „La Donne é Mobile“. Zazpívali si ji hvězdní tenoři Enrico Caruso nebo Luciano Pavarotti a do popkultury se tato melodie zapsala natolik hluboko, že si ji – s novým textem – notují fanoušci na ochozech fotbalových stadionů. V inscenaci opery z roku 2013 se v jedné z menších rolí představí slovenský basista Štefan Kocán, v hlavních úlohách září
Diana Damrau, Oksana Volkova, Piotr Beczała a Željko Lučić.

Třetím letošním přenosem z Metropolitní opery bude Pucciniho Tosca v režii slavného Davida McVicara. Inscenace je jakoby vyvzdorovaná navzdory nepřejícím okolnostem, od počátku ji pronásledovaly potíže v podobě častých výměn nejen na pozici zpěváků, ale i v tvůrčím týmu. Změna se nevyhnula ani dirigentovi – původně obsazený James Levine byl nahrazen Emmanuelem Villaumem, který v současnosti působí coby hudební ředitel a šéfdirigent PKF – Prague Philharmonia. V hlavních rolích se představí Sonja Jončeva, Vittorio Grigolo, Željko Lučić a Patrick Carfizzi. Ztvárnění dramatického příběhu, které ctí tradici, ale zároveň slepě nesleduje konvenční provedení, je na programu 12. prosince.
Čtveřice projekcí zaplňuje původní program kinopřenosů z Metropolitní opery klasickými kusy s velkolepou výpravou i strhujícími pěveckými hereckými výkony. Ačkoliv je v obřím sále operního svatostánku v New Yorku stále zhasnuto, alespoň malé odrazy jeho lesku se prostřednictvím čtyř projekcí opět dostanou do přítmí kin.

www.aerofilms.cz

24.9.2020 14:09:23 Redakce | rubrika - Zveme ...