zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Vánoční operní tipy 51. týden

Vánoční koledy & Rolando Villazón

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Vánoční koledy & Rolando Villazón
Monumentální pěvecký sbor se slavným mexickým tenoristou. Mormonský chrámový sbor (angl. Mormon Tabernacle Choir) je světoznámý smíšený 360členný dobrovolnický pěvecký sbor, založený při svatostánku v Salt Lake City. Členství ve sboru je omezeno jednak věkem (25–60 let), jednak délkou (nejdéle 20 let). Sbor byl založen v srpnu 1847, od 15. července 1929 pravidelně vysílá jednou týdně rozhlasový pořad Music and the Spoken Word (od 60. let má i televizní verzi), který dnes přebírá asi 1500 radiových, televizních a kabelových stanic po celém světě. Mezi alby nahranými a vydanými sborem od roku 1910 je 5 zlatých a dvě platinová. Sbor náleží k nejslavnějším sborům světa, za svoji dlouhou existenci vykonal několik turné po světě a obdržel pestrou sbírku prestižních ocenění.
Vysílání: 24.12., 02.20 hod., ČT2

Pavarotti zpívá v Hyde Parku
Nekorunovaného krále italských tenoristů doprovází Sbor a orchestr Philharmonia, který řídí Leone Magiera. Na flétnu hraje Andrea Griminelli. Režie Christopher Swann (Premiéra). Na plakátech tohoto legendárního londýnského koncertu z roku 1991 sice stálo „Pavarotti v Parku“, ale někdo tento název příhodně glosoval, že by se měl přeměnit na "Pavarotti v záplavě" (Pavarotti in the Deluge). Princezna (Diana) a princ z Walesu, vévodkyně z Yorku, ministerský předseda John Major se svou ženou Normou, skladatel Andrew Lloyd Webber, herec Michael Caine a nadšený dav, čítající 135 tisíc diváků, chtěli prokazatelně navzdory nepřetržitému lijáku poslouchat pětapadesátiletého italského tenoristu Luciana Pavarottiho, jak zpívá výběr ze svých nejoblíbenějších árií, aby tak bilancoval svou třicetiletou závratnou kariéru. Při jeho londýnském vystoupení v Hyde Parku ho doprovázel osmdesátičlenný orchestr Philharmonia a připojil se též stejnojmenný sbor se svými 120 plnozvučnými hlasy, například v Nářku Židů z Verdiho opery Nabuccco. Kromě zmíněného italského mistra zpívá Luciano Pavarotti (1935–2007) scény z oper Giacoma Pucciniho, Giacoma Meyerbeera, Ruggera Leoncavalla a Julese Masseneta. Jedno z hudebních čísel věnoval slavný pěvec s milým oslovením Lady Dianě, a sice árii z Pucciniho Manon Lescaut "Donna non vidi mai", česky „Nikdy jsem neviděl podobnou ženu“.
Vysílání: 22.12., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 26.12., ČT art

Stvoření
Geniální oratorium Josepha Haydna v hudebním provedení M. Eriksmoenové, D. Schmutzharda a M. Mitterrutznera, sboru Accentus, orchestru Insula řízeného Laurence Equilbeyovou (2017). Jevištní podobu vytvořil Carlus Padrissa s katalánskou choreografickou skupinou La Fura dels Baus. Televizní režie Isabelle Soulardová. Na sklonku svého života se Joseph Haydn při svém pobytu v Anglii inspiroval velkolepými oratorii Georga Friedricha Händela a pokusil se vytvořit obdobné dílo ve stylu vídeňského klasicismu. Oratorium Die Schöpfung (Stvoření) na libreto Gottfrieda van Swietena vznikalo od října 1796 do března 1798 a je alegorií na téma stvoření světa tak, jak je popisováno v knihách Genesis a Žalmy. Ačkoliv některé verše jsou převzaty z knihy Johna Miltona Ztracený ráj, choreograf Carlus Padrissa se ve své jevištní koncepci úmyslně vyhýbá zmínkám o prvotním hříchu. Vystihují to však v náznaku Urielova závěrečná slova: "Ó šťastný páre a šťastný napořád, pokud vás nesvede falešný blud, abyste si přáli více než máte, a chtěli vědět víc, než vám přísluší".
Oratorium Die Schöpfung bylo poprvé uvedeno při soukromé premiéře pro Františka Josefa Maxmiliána, knížete z Lobkovic na zámku Jezeří v severních Čechách. Neveřejná premiéra se pak konala koncem dubna 1798 ve Vídni, v dnes již neexistujícím Schwarzenberském paláci na náměstí Neuer Markt. Běžné obecenstvo ho mohlo teprve slyšet v polovině března následujícího roku ve vídeňském Burgtheateru. Zde vám předkládáme filmovou verzi představení choreografické skupiny La Fura dels Baus, které se uskutečnilo 12. května 2017 v sále La Seine Musicale v Paříži. V sólovém triu se představí sopranistka Mari Eriksmoenová jako archanděl Gabriel a Eva, basista Daniel Schmutzhard jako archanděl Rafael a Adam a tenorista Marti Mitterutzner jako archanděl Uriel. Sbor Accentus se sbormistrem Markem Korovitchem a orchestr Insula řídí dirigentka Laurence Equilbeyová. Divadelně choreografická skupina La Fura dels Baus, která byla založena v obci Moia v barcelonské oblasti v roce 1979, znamená v překladu fretka, žijící u řeky El Baus. Zakládajícími členy tohoto původně pouličního katalánského divadla byli Carlus Padrissa a Marcel.li Antúnez. Skupina neváhá do svých představení zařazovat artistické prvky. Její režiséři vytvořili choreografie zahajovacích ceremoniálů olympiád v Barceloně a Pekingu. Jejich show sledovalo u televizních obrazovek přes tři a půl miliardy diváků.
Vysílání: 25.12., 00.15 hod., ČT art

13.12.2021 11:12:25 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Choreograf Miroslav Kůra výročí

Pas de quatre

Pas de quatre
Legendární tanečník a choreograf Miroslav Kůra, od jehož narození v těchto dnech uplyne 100 l ...celý článek


Portrét Milada Šubrtová

Milada Šubrtová

Medailon národní umělkyně Milady Šubrtové
Portrét jedné z nejvýznamnějších sopranistek české poválečné oper ...celý článek


Rok české hudby – Jan Kubelík

Jan Kubelík

Legenda jménem Kubelík
Dokument o krásném uměleckém a lidském vztahu otce a syna – významného houslov ...celý článek



Časopis 20 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Život je dobrá věc je název výstavy v galerii Prostora

Obraz od Josefa Bolfa

Galerie Prostora i v roce 2024 pokračuje se představováním sbírek současných výtvarných umělců. Nová výstava o celý článek

další články...