zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy z obrazovky

Píseň bez konce: Příběh Franze Liszta

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Pocta Bohuslavu Martinů
Česká filharmonie zahrála na počest 130. výročí narození skladatele B. Martinů Koncert pro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány H 271 a Koncert pro dva klavíry a orchestr H 292. Účinkují: S. Byčkov – dirigent, K. a M. Labeque – klavíry, I. Kahánek – klavír, M. Kroutil – tympány. Režie U. Feudel. Bohuslav Martinů se narodil 8. prosince 1890 a zemřel 28. srpna 1959. Jeho celoživotní dílo vyvrcholilo symfonickou tvorbou komponovanou pro nejlepší orchestry USA. U příležitosti 130. výročí narození si připomeneme dílo mimořádné osobnosti, jež zásadním způsobem přispěla k formování české moderní hudby, přestože v jeho rodné zemi se mu nedostávalo tak jednoznačně pozitivního přijetí, jako v USA. V 50. letech byl u nás dokonce prohlašován za buržoazního zaprodance. Ani dnes nejsou jeho orchestrální díla běžnou součástí repertoáru českých orchestrů a dirigenti, například Jiří Bělohlávek, opakovaně investovali velkou energii do prosazování hudby Bohuslava Martinů.
Vysílání: 03.8., 22.30 hod., ČT art

Píseň bez konce: Příběh Franze Liszta
Božský klavírista, ještě vášnivější svůdník. Dirk Bogarde jako světový hudební skladatel Franz Liszt. Americké životopisné drama vyznamenané Oscarem za hudbu (1960). Dále hrají: Capucine, G. Pageová, P. Morisonová, I. Desny, M. Huntová, L. Jacobi, A. Rueprecht a další. Režie Charles Vidor a George Cukor (Premiéra).
Klavírní virtuos Franz Liszt (1811–1886) patřil mezi vrcholné představitele romantismu, následně se stal díky svým symfonickým básním jedním z průkopníků programní hudby. Jeho hudební dráhu na pozadí divokého osobního života podrobně mapuje životopisný snímek Píseň bez konce. Jedná se o poslední snímek režiséra maďarského původu Charlese Vidora (Dívka z titulní strany, Sbohem, armádo). Ten v průběhu natáčení melodramatu o slavném krajanovi náhle zemřel na infarkt, snímek poté dokončil legendární režisér George Cukor (Příběh z Filadelfie, Plynové lampy, My Fair Lady). V hlavní roli věčného romantika a geniálního pianisty zazářil slavný britský herec Dirk Bogarde, jeho dlouholetá životní partnerka Capucine se představila jako osudová Lisztova milenka – kněžna Carolyne zu Sayn-Wittgensteinová. Vdaná šlechtična obětovala veškerý svůj majetek, aby papež souhlasil s rozvodem a dosáhla vytouženého sňatku s Lisztem. Ten proslul i dalšími milostnými skandály, které plnily titulní stránky novin. Snímek vyniká velkolepou výpravou a brilantními klavírními čísly, po zásluze byl vyznamenán Oscarem v kategorii za nejlepší hudbu v komedii či muzikálu.
Vysílání: 04.8., 20.15 hod., ČT art

R. Wagner: Valkýra
Světoznámá švédská sopranistka Nina Stemme v titulní roli hudebního dramatu o hříšné lásce Wälsungů a germánských válečných děvách. Dále účinkují: S. Connolly, E. Magee, J. Lundgren, S. Skelton, A. Anger a další. Orchestr londýnské Královské opery Covent Garden řídí Antonio Pappano. Režie Keith Warner. Televizní režie Jonathan Haswell (V německém znění s titulky).
Valkýra je mytologický hudební příběh o třech aktech, který Richard Wagner zkomponoval podle vlastního libreta a včlenil ho do monumentální zpěvoherní tetralogie Prsten Nibelungův jako druhou část. Světová premiéra nejčastěji uváděné Wagnerovy opery se uskutečnila 26. června 1870 v Královském dvorním národním divadle v Mnichově za podpory bavorského krále Ludwiga II., velkého Wagnerova obdivovatele.
Příběh pojednává o zapovězené lásce pozemských dvojčat Siegmunda (Stuart Skelton) a Sieglindy (Emily Magee), ve skutečnosti Wotanových (John Lundgren) nemanželských dětí, kteří sami zplodili za pohnutých událostí bájného hrdinu Siegfrieda. Siegmund je vyzván na souboj Sieglindiným mužem Hundingem (Ain Anger), v němž podlehne, protože neviditelné Wotanovo kopí rozlomí jeho meč zvaný Nothung. Milencům pomáhá proti vůli svého otce valkýra – Wotanova dcera Brünnhilda (Nina Stemme), která je za svůj prohřešek uspána dlouhodobým spánkem a obklopena ohněm, jímž může projít jen neohrožený hrdina. Obnovená inscenace režiséra Keithe Warnera na scéně Stefanose Lazaridise z roku 2005 zazněla v novém obsazení po 14 letech v londýnské Královské opeře Covent Garden, kdy ji zachytily televizní kamery. Kromě zmiňovaných pěvců účinkuje v postavě Wotanovy manželky Fricky anglická mezzosopranistka Sarah Connoly. Hudebně dílo nastudoval šéfdirigent Antonio Pappano.
Vysílání: 05.8., 01.00 hod., ČT art

25.7.2022 07:07:08 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Rok české hudby – Smetana 200

Bedřich Smetana

Ecce Homo Bedřich Smetana
Pohnutý život a geniální dílo velikána české hudby 1824–1884 v dokumentu Ma ...celý článek


Z první řady: Rusalka z Toulouse

Rusalka z Toulouse

A. Dvořák: Rusalka z Toulouse
Lyrická pohádka o třech dějstvích na libreto J. Kvapila v podání souboru Théa ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Levnější lístky na Brod 1995 jen do dubna

Aneta Langerová (Foto: Helena Kadlčíková)

Za necelé čtyři měsíce 17. srpna se v Českém Brodě uskuteční v pořadí 11. ročníku hudebního festivalu Brod 199 celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Festival umění a kreativity ve vzdělávání

Festival umění a kreativity ve vzdělávání

Už počtvrté se pedagogové, rodiče, odborná i širší veřejnost či profesionálové z oblasti kultury a umění mohou celý článek

další články...