zvláštní poděkování
Quantcom.cz

FOK zahájí sezónu s Ódou na radost a světovou premiérou

Tomáš Brauner s FOK

autor: Petr Dyrc   

zvětšit obrázek

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK vstoupí do své 88. sezóny koncertem Óda na radost. Program nabídne slavnou Beethovenovu Devátou symfonii a světovou premiéru skladby Praga Arcana od Jana Ryanta Dřízala věnované hlavnímu městu. K orchestru pod vedením šéfdirigenta Tomáše Braunera se připojí mezinárodní sólisté a Český filharmonický sbor Brno. Koncerty se uskuteční 21. a 22. září 2022 v 19:30 v Obecním domě.

Zahajovací koncert sezóny Pražských symfoniků se letos ponese v duchu evropanství u příležitosti českého předsednictví v Radě EU. Na programu se proto objeví slavná Beethovenova Symfonie č. 9 se závěrečnou větou Óda na radost na text básně Friedricha Schillera, která je od roku 1985 oficiální hymnou Evropské unie.
„Spolu s českým předsednictvím v Radě Evropské unie přišel čas věnovat sezónu Evropě a zejména jejím idejím. Proto Beethovenova Devátá symfonie s Ódou na radost. S věčnou nadějí na pokoj mezi lidmi, na porozumění mezi národy. Proto se také sjedou pěvci ze sousedství: ze Slovenska, z Německa, z Rakouska. Ve stylu sezón pod vedením českého šéfdirigenta Tomáše Braunera zazní světová premiéra kusu věnovaného jednomu z duchovních center Evropy – Praze,“ říká k programu dramaturg FOK Martin Rudovský.
Pražští symfonikové se již několikátým rokem zasluhují o repertoár věnovaný pražské metropoli. Oslovují současné skladatele, kteří dosavadní, ne příliš rozsáhlý repertoár věnovaný Praze, obohacují o nová díla a nové pohledy.
Tentokrát se pera chopil pražský rodák Jan Ryant Dřízal. Jeho symfonická suita s názvem Praga Arcana zazní ve světové premiéře.

„Praga Arcana se podobá pergamenu, jehož starší vrstvy byly vyškrabány a překryty novými texty. Podobně i Praha je místem, kde se prolínají staletí kultur a mnohdy do sebe překvapivým způsobem vrůstají. Přívlastek „Arcanum“ znamená latinsky „skrytý, utajený“ a odkazuje tak na paralelní, duchovní dějiny Prahy. Půdorys skladby je koncipován jako hexagram šesti vět, jimž předchází slavnostní fanfára. Každá z vět obsahuje charakteristické hudební citace, které jsou dále rozvíjeny v šesti velkých hudebních formách a stylizovány do hudební řeči šesti historických období od středověku po současnost. S citacemi jsem se pak snažil zacházet co možná nejcitlivěji, aby nové zpracování nesnižovalo jejich původní hodnotu, ale naopak přinášelo překvapivé a bohaté kontexty,“ říká ke své skladbě sám autor.

Jan Ryant Dřízal je v současné době jedním z nejvyhledávanějších českých skladatelů. Absolvent HAMU a Pražské konzervatoře, kde nyní vyučuje odbornou hudební teorii, si rozšířil své mezinárodní zkušenosti o stáže na Estonské hudební akademii v Tallinnu a Royal College of Music v Londýně. Za svou tvorbu získal četná ocenění, mezi nimiž dominuje vítězství ve skladatelské soutěži České filharmonie, cena OSA, či stipendia Richard Wagner Stipendienstiftung Bayreuth a Ernst von Siemens Musikstiftung. Spolupracoval s řadou předních českých umělců a jeho kompozice pravidelně objednávají festivaly Pražské jaro, Smetanova Litomyšl anebo Dvořákova Praha.

K orchestru pod vedením šéfdirigenta Tomáše Braunera se připojí čtyři mezinárodní sólisté – Sophia Brommer (soprán), Václava Krejčí Housková (alt), Tomáš Juhás (tenor) a Günter Groissböck (bas) a Český filharmonický sbor Brno pod vedením Petra Fialy.

Koncerty se uskuteční 21. a 22. září 2022 v 19:30 ve Smetanově síni Obecního domu. Ve čtvrtek 22. září se v 18:15 navíc uskuteční Setkání s umělci, kde budou hosty dirigent Tomáš Brauner a skladatel Jan Ryant Dřízal. Vstupenky jsou k dispozici na www.fok.cz.

19.9.2022 11:09:20 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 39 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Medicus (MdB)

Články v rubrice - Koncerty

Hudba bez hranic 2022 - koncert č. 4

Ivan Ženatý

Komorní cyklus Hudba bez hranic, který v Praze pořádá spolek České kořeny již od roku 2009, dá tentokrát zazní ...celý článek


Markus Eichenlaub zahájí cyklus varhanních recitálů

Eichenlaub Markus (Foto: Georg Knoll)

První z varhanních recitálů z produkce Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK bude patřit německému varhaníko ...celý článekČasopis 39 - sekce

DIVADLO

A studio Rubín uvádí projekt Tumor: Polyamor

Tumor: Polyamor

Pražské divadlo A studio Rubín navazuje na spolupráci s mezinárodní uměleckou skupinou T.I.T.S. Nová inscenace celý článek

další články...

HUDBA

MdB uvádí muzikál Devět křížů

O. Studénka, K. Daňhelová, E. Juráčková (Devět křížů)

Muzikál Devět křížů napsaný speciálně pro Městské divadlo Brno vypráví starou moravskou legendu o ukrutném čin celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... Robert Redford

Robert Redford (Gentleman s pistolí)

Gentleman s pistolí
Pro někoho je loupež způsob výdělku. Pro něj způsob života. Robert Redford ve své posle celý článek

další články...