zvláštní poděkování
Quantcom.cz

OSTRAVSKÉ DNY 2007

Skladatel Sebastian Claren

autor: Z webu   

V Ostravě začne pracovat v rámci první části akce - Institutu - 35 studentů ze 13 zemí světa (Brazílie, Česká republika, Velká Británie, Maďarsko, Irsko, Makedonie, Nizozemí, Nový Zéland, Polsko, Slovensko, Jižní Korea, Švédsko a USA). Českou republiku zastupuje letos student brněnské akademie František Chaloupka a Michaela Plachká, studentka z AMU Praha. Oba jsou absolventy Janáčkovy konzervatoře Ostrava.
Mezi účastníky Institutu patří absolventi a doktorandi takových univerzit, jakými jsou Manhattan School of Music, Yale School, Columbia University, University of Sheffield, Liszt Ferenc Academy of Music, City University London, Academy of Music in Cracow, University of California a mnoha dalších. Věk studentů se pobyhuje mezi 21 až 40 lety. Mnozí z nich už patří mezi velmi osobité a respektované skladatele.

Společně se svými lektory vytvoří diskusní prostředí. Jak tvrdí zakladatel Ostravských dnů a jeden z lektorů, Petr Kotík: „Dívat se na Ostravské dny jakožto na letní školu, by byl omyl. Naším cílem není vyučovat, ale vytvářet prostředí, ve kterém se lze něčemu naučit. Učit se totiž znamená být ovlivněn na základě setkání někým, jehož myšlenky a zkušenosti v člověku rezonují.”
Se studenty bude diskutovat otázky soudobé hudby a umění vedle Petra Kotíka postupně také Muhal Richard Abrams (otec avantgardního jazzu), Sebastian Claren (berlínský muzikolog a skladatel), Alvin Lucier (hravý autor zvukových instalací), Phill Niblock (intermediální umělec), Kaija Saariaho (slavná finská skladatelka žijící v Paříži), Ben Patterson (zakládající člen hnutí Fluxus) a Christian Wolff (jeden z nejoriginálnějších autorů současné hudby, člen legendární “newyorské školy” kolem Johna Cage).

Studenti budou prezentovat své dílo a kompoziční východiska tvorby od 13.8. a dále pak během následujících třech týdnů. Také budou mít možnost individuálně pracovat s výše jmenovanými lektory. S těmi stráví desítky hodin nejen v učebnách Janáčkovy konzervatoře, ale také mimo “školní” program Institutu. Jak dodává Petr Kotík: “Snažíme se totiž, po tři týdny v malém prostoru centra Ostravy, vytvořit úzce spjatou skupinu, která pracuje a žije pohromadě v jakési komunitě. Měl jsem kdysi rozhovor o konceptu nové hudební školy s Johnem Cagem. A Cage mi řekl: „Určitě se postarej o to, abyste měli dobré společné stravování“. A pak pokračoval: „Na Black Mountain College jsme přednášeli a snad se žáci i něco naučili, avšak největším přínosem pro ně byly společné obědy a večeře, kdy jsme seděli a volně diskutovali o všem možném“. Společná jídla na Ostravských dnech slouží tomuto učelu.”

Studenti budou přítomni procesu zkoušení skladeb, a to s takovými dirigenty, jako jsou např. Peter Rundel a Roland Kluttig z Berlína. Nejen ti provedou na Festivalu Ostravské dny 2007 v rámci 15 koncertů celkem 98 kompozic, včetně těch pro hudbu 20. století naprosto nejdůležitějších.

14.8.2007 00:08:27 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Festivaly

LVHF bude uměleckým dílem hudebních a zednářských idejí

LVHF 2024

Koncerty klasické hudby, jejichž program definuje vzájemnost hudebního bohatství a zednářské symboliky – ...celý článek


Celostátní festival ZUŠ Open 2024

ZUŠ Open

ZUŠlechťujeme uměním – pod tímto heslem opět od 23. května do 9. června 2024 ožijí v rámci celostátního ...celý článek


Festival Za poklady Broumovska s prvomájovou předehrou

Matthias Kirschnereit

Ve středu 1. května 2024 zazní první z koncertů 19. ročníku festivalu Za poklady Broumovska. Během festivalové ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Luboš Pospíšil má nový singl

Luboš Pospíšil

Po úspěšném albovém projektu Poesis Beat (2021) a loňských oslavách 40 let od prvního vydání dnes již legendár celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka celý článek

další články...