zvláštní poděkování
Quantcom.cz

V Ostravě probíhá intenzivní diskuse

Alvin Lucier a rezidentka-studentka Sarah OHalloran

autor: Z webu   

V pondělí 13. srpna začal v Ostravě Institut Ostravské dny - třítýdenní maratón diskusí, prezentací a individuálních lekcí mladých skladatelů ze třinácti zemí světa. Studenti byli vybráni na základě předem zaslaných partitur v počtu 35. Mezi účastníky Institutu patří absolventi a doktorandi takových univerzit, jakými jsou Manhattan School of Music, Yale School, Columbia University, University of Sheffield, Liszt Ferenc Academy of Music, City University London, Academy of Music in Cracow, University of California a mnoha dalších. Jsou tady také skladatelé, kteří nepocházejí z akademického prostředí.Věk studentů se pobyhuje mezi 21 až 40 lety. Mnozí z nich už patří mezi velmi osobité a respektované skladatele.

Se studenty diskutují otázky soudobé hudby a umění vedle zakladatele Ostravských dnů Petra Kotíka právě v těchto dnech skladatel Alvin Lucier (americký autor zvukových instalací) a Sebastian Claren (berlínský muzikolog a skladatel), do Ostravy dorazí zanedlouho také Muhal Richard Abrams (otec avantgardního jazzu), Phill Niblock (intermediální umělec), Kaija Saariaho (slavná finská skladatelka žijící v Paříži), Ben Patterson (zakládající člen hnutí Fluxus) a Christian Wolff (jeden z nejoriginálnějších autorů současné hudby, člen legendární “newyorské školy” kolem Johna Cage).

Jak prohlásil na včerejši tiskové konferenci jeden z kalifornských studentů (s litevským jménem) Joseph Kudirka, Ostravské dny jsou jediný letní program, který pro něj přichází v úvahu. „Tady nejde o krok, který by Vám pomohl v kariéře, zde se skutečně pracuje, od rána do večera, nejde o prestiž a slávu nebo o pěkný záznam v životopise. Něco takového mě nezajímá - způsob povrchních přednášek pro davy studentů na obvyklých letních kurzech. Pracovat poctivě v úzkém kruhu zainteresovaných kolegů - proto jsem tady“.
V týdnu od pondělí 20. srpna se k práci teoretické přidá i praktická. Do zkušeben zasednou hráči Janáčkovy filharmonie Ostrava a mezinárodního orchestru Ostravská banda, aby za přítomnosti dirigentů i skladatelů, včetně těch z řad studentů, začali zkoušet programy na festivalový týden. Studenti tak mají jedinečnou možnost slyšet své skladby v provedení velkého symfonického orchestru i dalších vynikajících komorních ansámblů - Melos Ethos Ensemble z Bratislavy, Sonar Streich Quartet z Berlína, FLUX Quartet z New Yorku, Canticum Ostrava, ale i jednotlivců – např. klavíristy Daana Vandewallea /Belgie/, violoncellisty Charlese Curtise /San Diego/ nebo kontratenoristy Stevena Foxe /New York/. Mladí skladatelé tak budou mít unikátní možnost se zapojit do skutečné orchestrální praxe, která odpovídá reálnému prostředí.

V třetím týdnu /od 26.8. do 1.9./ Institut vyvrcholí Festivalem Ostravské dny. Program jeho 15 koncertů, který je zaměřen na „ novou“ hudbu 2. poloviny 20. století a století 21., Vám zasíláme v příloze, stejně tak fotografie z prvního týdne konání Institutu.

26.8.2007 22:08:00 Redakce | rubrika - Zprávy