zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Modrý tygr navazuje na tradici tvorby pro děti

Z filmu Modrý tygr

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Co se stane, když se ve městě objeví modrý tygr? To ukazují filmaři ve stejnojmenném právě dokončeném celovečerním filmu pro děti a jejich rodiče. Natáčení s živým tygrem si moc českých filmařů nezkusilo, v česko-německo-slovenském koprodukčním filmu uvidí diváci tygra hned v hlavní roli. Petr Oukropec, známý český producent ze společnosti Negativ, která má na svém kontě řadu oceněných filmů, jako jsou Alois Nebel, Štěstí, Děti noci nebo kdysi Návrat idiota a Šeptej, dokončil svůj režijní debut s názvem Modrý tygr. Tímto filmem navazuje na úspěšnou, dnes ale neexistující tradici českých, citlivě natočených a všemi milovaných filmů pro děti, jako byly Nefňukej, veverko!, Páni kluci nebo Lucie, postrach ulice.

Neoddělitelnou součástí Modrého tygra jsou i animované záběry, film kombinuje několik trikových postupů a animace v něm dotváří i řadu hraných scén. Středobodem všeho dění je trochu zapomenutá, ale stále kouzelná botanická zahrada, ukrytá uprostřed hlučícího města. Dva kamarádi, Johanka a Matyáš, žijí bezstarostně mezi tropickými rostlinami společně s mluvícím papouškem a svými svéráznými rodiči v podání Báry Hrzánové a Jana Hartla. Když se ambiciózní starosta Rýp rozhodne zbourat zahradu, aby na jejím místě mohl postavit úplně novou čtvrť, přímo na křižovatce se objeví tajemný modrý tygr. Ten se s dětmi vydá na magickou cestu záchrany jejich jedinečného světa. Ve filmu dále hrají německý herec Daniel Drewes, Anna Polívková, Libuše Havelková, Jan Vondráček nebo Hynek Čermák, právě oceněný Cenou filmové kritiky za svůj herecký výkon ve filmu Nevinnost.

Modrý tygr využívá nejrůznější animační techniky a postupy - kreslenou a ploškovou animaci, animaci fotografií, dokreslovačky reálných podkladů a podobně. „Samostatnou a nejtěžší prací byla asi celá závěrečná scéna filmu, kde jsme vytvářeli iluzi moře a ostrova. Ten je složený z desítek reálných exotických rostlin snímaných ve větru propeleru, kombinovaných s dokreslovanými rostlinami. Navíc s trikově dopracovaným živým tygrem, ve výsledku modrým,“ říká režisér a producent Petr Oukropec. Barva tygra podle něj pak tvoří samostatnou kapitolu, tu mělo na starosti spolu s vytvářením dalších trikových scén postprodukční studio UPP, které se stalo koproducentem filmu stejně jako Česká televize. Německým koproducentem je společnost Blinker Filmproduktion, na Slovensku pak společnost Arina. Film podpořil Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie, fond Eurimages a program MEDIA. Do českých kin ho uvede 23. února 2012 společnost CinemArt.

6.2.2012 16:02:22 Redakce | rubrika - Filmová scéna