zvláštní poděkování
Quantcom.cz

František Skála Muzeum

František Skála Muzeum

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Sochař, malíř, ilustrátor, hudebník, tanečník. Všechny tyto role ovládá zakládající člen proslulé skupiny Tvrdohlaví František Skála (*1956). Je také laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého (1991) a držitelem Ceny Ministerstva kultury ČR za přínos v oblasti výtvarného umění, kterou získal před dvěma lety. Především výtvarnou část jeho tvorby představuje olomoucké Muzeum moderního umění na výstavě nazvané prostě Muzeum, kterou navíc doplňuje výběr ilustrační tvorby v Divadle hudby. V doprovodném programu ale dojde i na Skálovy nevýtvarné umělecké projevy.

Výstavou Františka Skály pokračuje olomoucké muzeum v představování významných osobností současného umění, jejichž dílo má minimálně středoevropské parametry. Výstava v olomouckém Muzeu moderního umění sice nemůže velikostí konkurovat největší Skálově výstavě v Galerii Rudolfinum v roce 2004, ale podařilo se zapůjčit z různých institucí takový výběr děl, která Skálovu tvorbu představují z dosud nevídaném průřezu od počátků v osmdesátých letech po současnost. Celkový počet exponátů se blíží ke třem stům. Reprezentativní je i zastoupení výtvarných žánrů, kterým se autor věnuje, i materiálů, s nimiž pracuje. Olomoucké muzeum totiž vystaví kresby, fotografie, obrazy, instalace, objekty a sochy, které jsou zhotoveny z několika desítek materiálů kromě klasických materiálů jako jsou dřevo, bronz, kámen, sádra, pálená hlína, umělé hmoty a sklo používá například mýdlo, molitan, chleba, uhlí, vejce, kosti, brambory a další.
Některé exponáty přitom snesou označení "legendární" např. molitanový elvisovský oblek z roku 1994 nebo slavná série Hlav duchů z mořských řas, více než dvoumetrovou svítící plastiku lesního ducha Lesojana nebo Skálovy vlastnoručně vyrobené kytary.
Muzeum umění Olomouc přitom pro Skálovu výstavu vyhradilo hned dva výstavní sály. Zatímco v Trojlodí návštěvníci objeví sochy, objekty, instalace, ale také obrazy a kresby, komornější Salon zaplní výběr ze Skálových barevných fotografických cyklů Staří mistři, Zátiší z ateliéru a K. Decay Laris a jeho příběh, které si návštěvníci budou moci prohlédnout od konce května.
Pořadatelé nezapomněli ani na další důležitou součást Skálova "portfolia" - knižní ilustrace, jimž je věnovaná samostatná výstava v Divadle hudby, která představuje více než stovku ilustrací z jedenácti knih od roku 1984 do roku 2011. Zastoupeny jsou slavná Zapomenutá řemesla Miroslava Janotky z roku 1984, Sandburgovy Pohádky z bramborových řádků (1987), Královské pohádky Karla Šiktance z roku 1994, Nekonečný příběh Michaela Endeho (2001), ale také Skálův autorský komiks Skutečný příběh Cílka a Lídy z roku 2007.
Na Skálu - performera a muzikanta se pak zaměřuje doprovodný program k výstavě. V hlavní roli totiž budou jeho originální kytary. Muzeum umění umožní zájemcům zkonstruovat si pod Skálovým vedením své vlastní nástroje na workshopu nazvaném Heavy jako Metal, který se koná 25. května. Kytary budou pak vystaveny v muzejní kavárně.

K výstavě Františka Skály, která v olomouckém Muzeu umění potrvá do 19. srpna, vychází česko-anglická publikace vydaná nakladatelstvím Arbor vitae ve spolupráci s Muzeem umění Olomouc. Knížka, která představí řadu starších a zvláště novějších prací autora, volně navazuje na publikaci František Skála z roku 2004.

14.5.2012 00:05:25 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Levnější lístky na Brod 1995 jen do dubna

Aneta Langerová (Foto: Helena Kadlčíková)

Za necelé čtyři měsíce 17. srpna se v Českém Brodě uskuteční v pořadí 11. ročníku hudebního festivalu Brod 199 celý článek

další články...