zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Jeden svět odhalí nové pohledy na migraci i válku na Ukrajině

Promo

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Na dvě hlavní témata, která pálí Evropu, se zaměří 18. ročník festivalu Jeden svět. Prostřednictvím dokumentárních filmů i debat představí velmi komplexně problém migrace – od útěku z válečné zóny, přes čekání na azyl až po integraci. Současné dění na Ukrajině festival ukáže z ukrajinské i ruské strany konfliktu; očima vojáků, obyčejných lidí i pozůstalých.
Šokující záběry z cesty přes Středozemní moře, které pořídili sami protagonisté dokumentu „Plavba“ nebo jedinečný záznam proměny jedné ulice v syrském Aleppu v hromadu ruin „ Domy bez dveří“ tyto a další dokumentární filmy složí detailní obraz takzvané migrační krize. Festival Jeden svět, jehož hlavním tématem je letos Hledání domova, ukáže životy uprchlíků ve švédském detenčním centru &bdq uo;Detence“ i těch čekajících nekonečně dlouho na azyl v Německu „Café Waldluft“. Dokument „Syrská Love Story“, příběh dvou disidentů ze Sýrie, jejichž vztah se rozpadá stejně jako představy o lepším životě ve Francii, dobře ilustruje deziluzi nově příchozích do Evropy. O tom, jak složité je zapadnout, naučit se jazyk a najít si práci v místě, které si uprchlíci pro život vlastně nevybrali, ukazuje snímek „Amal“.

Odvahu začít budovat nový domov se snaží najít i hrdinové zahajovacího filmu 18. ročníku. Dokument „Žádný člověk není ostrov sám pro sebe“ festival představí v mezinárodní premiéře a byl zařazen s dalšími jedenácti filmy do Hlavní soutěže. Belgický režisér Tim De Keersmaecker, který osobně přijede do Prahy, natáčel o migrantech z Tuniska a Ghany, jimž na ostrově Lampedusa obrazně hodily záchranný kruh dvě italské rodiny. „I když protagonisté mají o živobytí postaráno, necítí ; se šťastní a svobodní. Stále jsou na někom závislí. Film je plný metafor, které dobře vyjadřují to, co prožívají uprchlíci z různých koutů světa,“ vysvětluje Hana Kulhánková, ředitelka festivalu Jeden svět. „Dokumenty v kategorii Hledání domova reflektují evropskou společnost, která se kvůli přílivu běženců názorově polarizuje. V debatě o migraci se ztrácí naše skutečné hodnoty jako otevřenost nebo solidarita,“ dodává.
Festival se dotkne i často debatované radikalizace evropských muslimů. Dokument „Můj džihád“ se odehrává v belgické čtvrti, odkud velká část muslimských mladíků odešla bojovat do Sýrie. Místní imám a komunita kolem něj se snaží předcházet tomu, aby se nechávali zlákat ideologií takzvaného Islámského státu.
Po dvou letech od událostí na Majdanu vznikla ve spolupráci s Goethe-Institutem programová kategorie Neklidná Ukrajina. I v ní Jeden svět nahlíží na současné dění v Evropě komplexně.
Druhá soutěžní kategorie nese název Máte právo vědět. Upozorňuje na hrubé porušování práv ve světě. Jeden svět uvede například film „Model pana starosty“. Ten šokuje tím, jak hlava maďarské vesnice Érpatak uplatňuje své ultranacionalistické smýšlení v praxi.
Festival zařadil nově kategorii Mezi druhy o vztahu člověka se subjekty, které nejsou lidmi. Film „Pečovatelka Alice“ otevírá debatu o tom, zda se v budoucnu o osamělé seniory a seniorky budou moci starat sociální roboti. Snímek Návštěva rekonstruuje událost, která se zatím nestala – první setkání lidstva s mimozemšťany. Film bude uveden v distribuční premiéře ve spolupráci s MFDF Jihlava.
Název další nové kategorie Kdo je tady normální? je inspirován filmem „Normální porucha“.. Jeho hrdina, mladík po mozkové obrně, píše divadelní hru, jejímž hlavním tématem je, zda má vůbec právo na život.
Kategorie Cesty ke svobodě ukazuje situaci v zemích, v nichž pracuje společnost Člověk v tísni. Např. Dokument „Po arabském jaru“ zavede publikum do porevolučního Egypta v agónii nového útlaku. O natáčení filmu a využití různých mediálních platforem při jeho propagaci pohovoří jeho tvůrkyně na jedné z festivalových masterclasses.

Filmy zařazené v kategorii Takzvaná civilizace budou letos více propojené s novým Diváckým centrem Galerie Lucerna. Prostor nabídne (kromě výstavy Všude dobře – doma nejlíp, rozhlasových dokumentů nebo lidskoprávního tetování) prezentaci projektů a dílen o udržitelné módě. Právě o tom je film „Co se nenosí“. O jídle je dokument „10 miliard – co máte na talíři?“. V s ouvislosti s tím proběhne v Diváckém centru společné stolování, při kterém se bude mluvit o plýtvání potravinami a městském farmaření. Vzhledem k tomu, že se festival stále více zaměřuje na filmy, jež doprovází kampaň, uvede i dokument Kola versus auta. Jeho režisér Fredrik Gertten přislíbil účast na cyklojízdě z Dejvic do Kina 35 ve Francouzském institutu.
Tradičně Jeden svět zařazuje kategorii Moc médií, její součástí je letos film Děkujeme, že jste hráli s námi o tom, jak vznikala úspěšná počítačová hra That Dragon, Cancer (Ten drak, Rakovina). Autor v ní reflektuje boj svého malého syna s rakovinou mozku.
Snímky, jež získaly cenu na jiných festivalech, spadají do kategorie Panorama. Strhující dramaZemě kartelů o zákulisí bojů s mexickými drogovými kartely je dokonce v nominacích na Oscara.
18. ročník festivalu Jeden svět, který mimo jiné přináší 25 premiér, proběhne v Praze v době od 7. do 16. března 2016 na 9 promítacích místech a následně ve 34 městech České republiky.

7.3.2016 10:03:04 Helena Kozlová | rubrika - Festivaly

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Festivaly

Festival umění a kreativity ve vzdělávání

Festival umění a kreativity ve vzdělávání

Už počtvrté se pedagogové, rodiče, odborná i širší veřejnost či profesionálové z oblasti kultury a umění mohou ...celý článek


Dny evropského filmu znají své vítěze

Bez dechu (Without Air)

Na mezinárodním festivalu Dny evropského filmu (DEF) byly dnes slavnostně předány v pražském kině Přítomnost f ...celý článek



Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Slovácké divadlo uvede napínavé drama

Hostina dravců (Slovácké divadlo)

Slovácké divadlo v sobotu 27. 4. 2024 čeká další premiéra. Tentokrát se do čela inscenačního týmu postavil eme celý článek

další články...