zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 46. týden

Český Krumlov – od řeky k nebesům

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Český Krumlov – od řeky k nebesům
Miroslav Táborský představuje historii a jedinečné příběhy českých památek zapsaných či nominovaných na prestižní seznam UNESCO (2012). Režie J. D. Novák. Malebné jihočeské městečko leží v ohybu řeky Vltavy, v podhradí původně gotického hradu. I když v městě narazíme na otisky řady architektonických epoch, společně s velkolepým komplexem hradu a zámku představuje jedinečný a půvabný příklad středověkého města střední Evropy. Jeho architektonické bohatství totiž zůstalo po několik století nedotčeno úpravami, jež změnily tvář mnoha dalších a kdysi rovněž tak malebných českých měst. I proto již na počátku dvacátého století uhranulo nonkonformního malíře Egona Schieleho, jenž se v Krumlově nakrátko usadil. Zdejší památková rezervace dnes zahrnuje přes tři sta vzorně udržovaných gotických a renesančních budov, a právě proto je Český Krumlov hlavním lákadlem pro zahraniční návštěvníky, kteří se rozhodnou opustit náruč Prahy. Pořadem nás provede herec Miroslav Táborský.
Vysílání: 16.11., 21.30 hod., ČT2
Opakování: 19.11., ČT2., 21.11., ČT2

Deset století architektury: Kostel sv. Bartoloměje v Praze
Neprávem opomíjený kostel Kiliána Ignáce Dienzenhofera na pražském Starém Městě (1998). Režie J. Boněk. V Praze v Bartolomějské ulici stojí na první pohled nenápadný barokní kostel svatého Bartoloměje. Byl postaven ve třicátých letech 18. století pro jezuitský konvikt. Po čtyřiceti letech od dostavby byl jezuitský řád zrušen a kostel začal sloužit jako skladiště. Jeho působivé průčelí komponoval architekt Kilián Ignác Dienzenhofer do prostoru dnešního dvora. Stěna je ozdobena sochami od Matouše Václava Jäckela. Je tu dvanáct apoštolů, Panna Marie a Kristus. Vnitřní dispozice kostela byla zakomponována do obvodových zdí staršího objektu. Celý prostor byl nově zaklenut a pomocí pásů rozdělen do tří sekcí. Freska nad kněžištěm zobrazuje přímluvu Panny Marie u Nejsvětější trojice. Nad kruchtou jsou svatý Jan Nepomucký a svatý Bartoloměj. Nad hlavní loď umístil Václav Vavřinec Reiner fresku umučení svatého Bartoloměje. Pozoruhodná tu jsou okna, která Dienzenhofer musel začlenit do interiéru i exteriéru budovy s ohledem na dispozici stavby. Ve slepých portálcích hlavní lodi se dochovaly čtyři zlacené štukové reliéfy - svržení Jana Nepomuckého z mostu, vyhnání Adama a Evy z ráje, Abrahámovo obětování Izáka a svátost zpovědního tajemství. Teprve s návratem do vlastnictví Kongregace sester františkánek byl kostel zrestaurován do téměř původní podoby a po staletích opět slouží svému účelu.
Vysílání: 19.11., 16.05 hod., ČT2

Jak se fotí Budapešť
Evropské metropole fotoaparátem Jana Šibíka s průvodcem Janem Šmídem. Čtvrtý díl nového cyklu ČT. Režie I. Macharáček (Premiéra). Rádi cestují a rádi fotí. Jak ale pracovat s fotoaparátem profesionálně, aby snímky z cest skutečně stály za to? Jan Šmíd, který nás Budapeští provází, požádal o rady kamaráda, fotoreportéra Jana Šibíka. V maďarském hlavním městě prozkoumají secesní kavárny, ale také módní bary a noční kluby, které vyrůstají na nádvořích starých opuštěných městských domů. Jak fotit v noci za svitu neonů? Jak ochránit fotoaparát před vodou při focení v proslulých lázních? A proč všechny fascinuje pohled z Rybářské bašty?
Vysílání: 15.11., 21.30 hod., ČT2
Opakování: 16.11., ČT2., 17.11., ČT2

Po českých a moravských galeriích s Eliškou Fučíkovou (2/8)
Sbírky výtvarného umění a architektura Zlína (2011). Režie J. Hojtaš. Návštěva Zlína není věnována jen jeho Krajské galerii, ale i ojedinělé architektuře města. Do roku 2013 se výtvarné sbírky prezentovaly v působivém prostoru Domu umění, jenž byl původně vybudován jako památník tragicky zesnulého továrníka T. Bati. Mezi nejhodnotnější díla, vystavovaná nyní v areálu tovární budovy č. 14, patří obrazy V. Brožíka, A. Muchy, B. Kubišty, J. Čapka, E. Filly, V. Špály, J. Štyrského či Toyen. Hostem pořadu je světová architektka a zlínská rodačka, paní Eva Jiřičná, která projektovala novou budovu Zlínské filharmonie a Univerzitní knihovny.
Vysílání: 14.11., 00.05 hod., ČT art
Opakování: 16.11., ČT art., 20.11., ČT art

6.11.2017 13:11:12 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Dustin Hoffman (Maratónec)

Maratónec
Dustin Hoffman a Laurence Olivier jsou protivníci na život a na smrt. Americký film (1976). Dále ...celý článek


Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č ...celý článek


Svěrákova hořká komedie o válečných letech

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Bouře hra Williama Shakespeara

Bouře

Bouře
Ctnost a šlechetnost je víc než msta. Britská filmová adaptace divadelní hry Williama Shakespeara (19 celý článek

další články...

HUDBA

Levnější lístky na Brod 1995 jen do dubna

Aneta Langerová (Foto: Helena Kadlčíková)

Za necelé čtyři měsíce 17. srpna se v Českém Brodě uskuteční v pořadí 11. ročníku hudebního festivalu Brod 199 celý článek

další články...