zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Návrat tří malých skvostů

Kresba ze sbírek Moravské galerie

autor: Z webu   

Tři unikátní kresby starých mistrů ze sbírky brněnského advokáta dr. Arthura Feldmanna (1877 - 1941) se po roce vrátily zpátky do Moravské galerie. Návštěvníci je mohou až do začátku ledna 2005 spatřit v kabinetu expozice starého umění v Místodržitelském paláci na výstavě Návrat tří malých skvostů.
Kresby Hanse von Aachena Minerva přivádí Malířství mezi svobodná umění, Johanna Christopha Schürera Nerovný pár a Antona Kerna Rebeka u studně tvořily od roku 1961 součást sbírek Moravské galerie. V březnu 2003 pak byly spolu s ostatními díly Feldmannovy sbírky na základě zákona o zmírnění některých majetkových křivd způsobených holocaustem vráceny Feldmannovým dědicům žijícím v Izraeli. Na počátku letošního léta je Ministerstvo kultury ČR zakoupilo pro Moravskou galerii zpět, cena za tyto tři skvosty se pohybovala v řádu milionů. Moravská galerie, která má vážný zájem zakoupit od dědiců ještě další dvě kresby, usilovala o výše zmíněná kreslířská díla především kvůli jejich výjimečné kulturní a umělecké kvalitě srovnatelné s celosvětově proslulými výtvarnými díly období manýrismu a rokoka.

U příležitosti získání cenných děl uspořádala Moravská galerie komorní výstavu v kabinetu stálé expozice starého umění – získaná díla jsou v ní doplněna dalšími kresbami manýrismu a rokoka a rokokovým porcelánem ze sbírek galerie.
Kresba od Hanse von Aachen (1551/1552 – 1615) patří do souboru světově nejvýznamnějších rudolfínských kreseb.
Do okruhu Hanse von Aachen patřil v Praze i jeho žák Johann Christoph Schürer (činný v Praze 1609 – 1615), stipendista kurfiřtského páru ze saských Drážďan. Jeho Nerovný pár nedosahuje mimořádných uměleckých kvalit a kulturně historického významu výše zmíněné Aachenovy kresby, neboť vznikl pouze jako příležitostně nakreslený list do památníku. Je to však jediná známá Schürerova signovaná a datovaná kresba, která má dokonce svůj olejem malovaný protějšek, jenž se nachází v jedné pražské soukromé sbírce.
Pro dějiny barokního umění ve střední Evropě má mimořádný význam i zakoupené „bohemikum“ vzniklé v Benátkách, které vytvořil česko-saský rokokový malíř rodem z Děčína Anton Kern (1709 – 1747). Zcela neobvyklá technika práce s rudkou s historickým pojmenováním „graniren“ (granulování) činí z této kresby, byť převzaté z kompozice Kernova benátského učitele Giovanniho Battisty Pittoniho, pro svoji technickou vynalézavost a vlastní umělecký výraz nevšední výtvarné dílko.

1.11.2004 23:11:20 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 18. týden

Spálená 16 (Studio Ypsilon)

Jári
Policejní rada Vacátko z legendárního seriálu Hříšní lidé Města pražského, herec Jaroslav Marvan, od j celý článek

další články...

HUDBA

Anna K. představila svoje Údolím včel

Anna K. ve Fóru Karlín

Dlouholetá populární stálice na české hudební scéně, zpěvačka Anna K., po šesti letech opět vystoupila a to 25 celý článek

další články...