zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Iva Vodrážková – GUMOTISKY

Iva Vodrážková: Kaplička

autor: Z webu   

V kavárně Lucerna se od loňského roku každý měsíc konají výstavy s názvem Umění na papíře. Palác Lucerna tak Pražanům i návštěvníkům Prahy představuje zajímavé tvůrce grafiky či kresby. Další výstava z tohoto cyklu je projekt Iva Vodrážková - GUMOTISKY. Výstava je přístupná od 8. srpna do 3. září 2006 v kavárně Lucerna (u vstupu do kina).
Iva Vodrážková, rozená Pelikánová, absolvovala Pedagogickou fakultu Palackého University v Olomouci, obor výtvarná výchova a český jazyk. V letech 1975 – 1990 pracovala jako vychovatelka, uklizečka a učitelka. Od roku 1990 vyučuje na Základní umělecké škole v Tiché Šárce v Praze kresbu, malbu, grafiku, keramiku a alternativní techniky. Se svými studenty se zúčastňuje mnoha výtvarných festivalů, kde pořádá výtvarné workshopy.

Pro svou tvorbu používá různé výtvarné techniky, kromě olejomaleb a pastelů vytváří i objekty z proutí a provazů. Své šité textilní koláže vytváří z použitých a odhozených látek a nalezených věcí, které nesou stopy dávných lidských příběhů a jsou inspirované synagogálními textiliemi. Tímto uměleckým recyklováním se hlásí k ekologické myšlence a sama je aktivní členkou české eko-feministické skupiny Studna, která ve svých měsíčních a slunečních rituálech hledá sounáležitost s přírodními cykly a s Matkou Zemí.

Iva Vodrážková vydala řadu ručně zhotovených knížek s vlastními texty a ilustracemi. Do roku 1989 se zúčastňovala pouze neoficiálních výstav, především v okruhu undergroundu. Za posledních 17 let uspořádala více než 50 samostatných výstav v České republice, USA, Izraeli a Rusku a zúčastnila se řady společných výstav.

Pochází z uměleckého prostředí. Její dědeček, akademický sochař Julius Pelikán, se už v mládí pod vedením Josefa Václava Myslbeka podílel například na realizaci sousoší Svatého Václava v Praze a později svým rozsáhlým dílem obohatil kulturu moravského kraje. Její babička, Božena Pelikánová (Sternová) za druhé světové války zahynula v koncentračním táboře v Osvětimi. Tato osobní rodinná tragická historie podnítila zájem umělkyně o judaismus, židovské dějiny a hledání kořenů. Otec Ivy Vodrážkové, universitní profesor a primář na lékařské fakultě v Olomouci, byl za nesouhlas se vstupem sovětských vojsk do Československa propuštěn ze zaměstnání, jeho bratr Jiří Pelikán, ředitel Československé televize, byl zbaven československého občanství.

15.8.2006 01:08:06 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Mirai - Tomodachi

Přebal alba

Vychází očekávaná deska Tomodachi. Ta se přidává do katalogu kapely Mirai k platinově oceněným albům Konnichiw celý článek

další články...