zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 47. týden

Zoufalci

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Zoufalci
Komedie o třicátnících hledajících únik ze stereotypů i neměnnosti svých životů. Koprodukční film České televize (2009). Hrají: S. Babčáková, J. Žáček, Z. Onufráková, V. Neužil, P. Štorková, M. Kern, J. Havelka, J. Plesl, L. Žáčková, H. Čočková a další. Kamera M. Kaboš. Scénář a režie J. Rudolfová. Jsou dlouholetí přátelé a postupně se všichni přestěhovali z Jablonce do Prahy. Po společném setkání na večírku v jejich rodném městě je jim jedno jasné – vědí, co v životě nechtějí, ale zároveň ještě nepřišli na to, co by chtěli. Zatímco první z mladých žen se snaží urputně otěhotnět, druhá pije o něco víc, než je "společensky" přijatelné, třetí zjišťuje, že žije v manželství s tyranem. O nic lépe na tom není ani trojice mladých mužů – jeden studuje devátým rokem vysokou školu a jeho přítelkyně ho podvádí se svým bývalým, další čeká na příležitost, jak sdělit matce, že je gay, a třetí neváhá konzultovat své trable s psychiatrem. Na řadu tak přichází dávný nápad – společný život na statku, po kterém kdysi všichni tak toužili. Vyjde jim tenhle nový pokus o štěstí?
Vysílání: 23.11., 22.35 hod., ČT2

Útěk
Cesta za svobodou jako boj o holý život. Legendární americké krimi Sama Peckinpaha se Stevenem McQueenem v hlavní roli (1972). Dále hrají: A. MacGrawová, B. Johnson, S. Struthersová, A. Lettieri, S. Pickens, R. Bright a další. Aby se Carter McCoy zvaný „Sekáč“ (Stevenem McQueen) dostal podmínečně z vězení, musí se nechat najmout na špinavou práci. Poté, co jej dostane na svobodu, mafiánský podnikatel Jack Beynon (Ben Johnson) po Sekáčovi požaduje zdánlivě jednoduchý úkol – vykrást malou banku. Tedy melouch, jenž Sekáč dělal už nesčetněkrát. To ještě netuší, do jaké špinavé hry se se svou milou (Ali MacGrawovová) zapletl. Boj o holý život a znovunabytí svobody může začít... Působivé kriminální drama natočil zkušený velikán Sam Peckinpah. Ten snímky jako Divoká banda či Strašáci redefinoval tvář poválečného Hollywoodu, a to směrem k umělečtěji pojatým žánrovkám, jež se nestranily otevřeně vypodobenému násilí a sexualitě. To bezezbytku platí i pro Útěk, který nás uvádí do společnosti antihrdinů zavšivených korupcí, vyděračstvím, touhou po penězích a po moci; každý si chce urvat to své, aby přežil v drsném světě, v němž se za fasádou zákonů a morálky domáhá spravedlnost jedině způsobem oko za oko, zub za zub.
Vysílání: 25.11., 23.00 hod., ČT2

Nádherný listopad
Pokrytecká morálka a erotické dusno pod žhavým sicilským sluncem. Italsko-francouzské psychologické drama (1968). Hrají: G. Lollobrigida, P. Turco, G. Ferzetti, J. Maucorps a další. Režie Mauro Bolognini. Zámožná sicilská rodina tráví většinu času ve svém venkovském sídle, kde se rozehrává i žhavé drama podle románu Ercola Pattiho. Po smrti otce nemůže sedmnáctiletý Nino (Paolo Turco) vystát nového matčina milence a upne své city na krásnou tetu Cettinu (Gina Lollobrigida). Cettina, černá ovce rodiny, však svým provokativním chováním posouvá Ninovu náklonnost směrem, který se pro tetičku a synovce příliš nehodí... Film uvádíme s původním českým dabingem s Vlastou Peterkovou a Michalem Dlouhým v hlavních rolích.
Vysílání: 26.11., 13.45 hod., ČT2
Opakování: 28.11., ČT3

Pár správných chlapů
Tom Cruise a Jack Nicholson jako protivníci v případu vraždy, která zásadně změní jejich životy. Americký film (1992). Dále hrají: D. Mooreová, K. Bacon, K. Sutherland, K. Pollak a další. Režie Rob Reiner. Poněkud lehkomyslný, začínající ambiciózní vojenský právník Daniel Kaffee má před sebou první složitější případ. Prokuratura jej pověřila obhajobou dvou vojáků z americké základny Guantanamo na Kubě, kteří byli obviněni z vraždy svého kolegy Santiaga. Má při tom po svém boku kamaráda, poručíka Sama Weinberga i energickou kolegyni, kapitánku JoAnne Gallowayovou. Případ se zdá na prvý pohled poměrně jasný. Kaffee chce klientům doporučit, aby se přiznali, a vymoci pro ně co nejnižší trest. Při rozkrývání motivů a zákulisí činu se ale ukáže, že tu něco dost důležitého nehraje. Aniž si to uvědomí, najednou proti němu stojí velitel základny, až démonický plukovník Jessep, člověk s bezchybným vojenským rejstříkem a styky na nejvyšších místech. Začíná nerovná hra... Působivé filmové drama z vojenského prostředí natočil režisér Rob Reiner (podepsaný pod dalšími úspěšnými tituly Když Harry potkal Sally, Misery nechce zemřít, Americký prezident)? který se spolehl na hvězdné herecké obsazení a na scénář, jenž vznikl částečně podle divadelní hry Aarona Sorkina inspirované podobným případem.
Vysílání: 26.11., 20.00 hod., ČT2

John Wayne, Amerika za každou cenu
Ačkoli byl vlastním jménem Marion, stal se symbolem hollywoodské mužnosti. Francouzský dokument. V životě filmové hvězdy Johna Waynea (jeho občanské jméno znělo Marion Robert Morrison) se odráží pradávný rozpor amerického života: toho, co by měl člověk správně udělat, a toho, že to tak nikdy nevychází. Když se na Waynea dívali muži, přáli si být stejně mužní jako on, ženy si zase přáli mít právě takového partnera. Wayne však v osobním životě žádný ideál nebyl... Připomeňme, že herce známe např. ze snímků Přepadení, Alamo, Zelené barety, Fort Apache, Pátrači a mnohých dalších.
Vysílání: 22.11., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 24.11., ČT art., 26.11., ČT art

14.11.2022 17:11:07 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 06 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Neklan (NdB)

Články v rubrice - Z éteru

Zlatá šedesátá: Ladislav Helge

Ladislav Helge

Zlatá šedesátá: Ladislav Helge
Portrét režiséra, který se stal nejvýraznějším představitelem společenskokri ...celý článek


Literární tip 8. týden

Jméno růže

Jak cestoval Franz Kafka
Začátkem 20. století začali Pražané objevovat okolí města a jezdit na letní byty. ...celý článek


Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Baird Wallace a Cher (Čaj s Mussolinim)

Čaj s Mussolinim
Hold velkodušnosti a odvaze britských dam, které svůj odpolední čaj pijí přesně ve čtyři b ...celý článek


Národní třída film podle knihy

Hynek Čermák (Národní třída)

Národní třída
Valej do tebe, že máš bejt šťastnej… Koprodukční film ČT podle stejnojmenné knihy J. Ru ...celý článek


Filmové tipy 8. týden

Nic než pravda

Nic než pravda
Pravda vždy vítězí – nebo snad ne? Napínavý příběh inspirovaný skutečnými událostmi. A ...celý článek


Jiří Menzel - 85 let

Komedie není legrace – Jiří Menzel

Úsměvy Jiřího Menzela
Hostem Jaromíra Hanzlíka byl renomovaný filmový režisér a skvělý herec, který patřil ...celý článek


Richard Gere v dojemném příběhu psí věrnosti

Richard Gere (Hačikó – příběh psa)

Hačikó – příběh psa
Richard Gere v dojemném příběhu psí věrnosti, který se navěky zapsal do lidských ...celý článek


Výtvarné tipy 8. týden

Blanka Matragi – zrození pohádky

Okolo Poličky
Jak se obnovují unikátní kapličky nebo zachraňuje vzácná stodola či rozlehlý a krásný statek? ...celý článek


Výtvarné tipy 7. týden

Štětcem a mačetou

Štětcem a mačetou
Dobrodružná expedice s malířem tropické fauny Janem Dungelem do nezmapovaných hlubin Amaz ...celý článek


Oscarové sci-fi Příchozí

Jeremy Renner (Příchozí)

Příchozí
Proč přiletěli na planetu Zemi? Mistrovské oscarové sci-fi Denise Villeneuvea. Americko-kanadský f ...celý článek


Režisér Jiří Krejčík

Jiří Krejčík (Zlatá šedesátá)

Vyšší princip
Slavné okupační drama režiséra Jiřího Krejčíka podle povídky Jana Drdy o statečnosti starého ...celý článek


Filmové tipy 7. týden

Bitva u Thermopyl

13. komnata Barbory Jánové
Herečka známá z mnoha televizních seriálů zažila v dospívání posměch kvůli svému ...celý článek


Velikáni filmu... Miloš Forman

Lid versus Larry Flynt

Lid versus Larry Flynt
Možná se vám nelíbí, co dělá, ale chcete mu na to upřít právo? Skandální film režisé ...celý článek


Bourák komedie Ondřeje Trojana

Bourák

Bourák
Komedie Ondřeje Trojana s Ivanem Trojanem v roli Bouráka, věčného frajera, kterému teče do baráku i ...celý článek


Komedie o čtveřici čtyřicátníků

Prvok, Šampón, Tečka a Karel

Prvok, Šampón, Tečka a Karel
Komedie o čtveřici čtyřicátníků, kteří docházejí k poznání, že nežijí tak, jak ...celý článekČasopis 06 - sekce

HUDBA

Burna Boy vystoupí poprvé v České republice

Burna Boy

Burna Boy! Říká si Africký obr, za africkou superstar ho považují ve světě a za dar z nebes v rodné Nigérii. J celý článek

další články...