zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Letní slavnosti staré hudby – 10. ročník

Kontratenorista Damien Guillon

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Zahájení Letních slavností staré hudby (23. července – 11. srpna 2009) odkryje návštěvníkům tajemství archivu Pražského hradu. Stará hudba v podání předních světových i českých interpretů rozezní půvabné historické sály letní Prahy letos poprvé již ve čtvrtek 23. července. U příležitosti slavnostního zahájení v kostele sv. Šimona a Judy bude uvedeno unikátní provedení árií pro alt, které zněly v pražské katedrále sv. Víta v první polovině 18. století. Přednese je francouzský kontratenorista Damien Guillon, jenž na mezinárodních pódiích učaroval nezaměnitelnou sametovou barvou hlasu a dokonalým projevem. Doprovodí jej významný tuzemský soubor Collegium Marianum s italsko-nizozemskou houslistkou Cecilií Bernardini.

Festival Letní slavnosti staré hudby nabízí od 23. července do 11. srpna devět koncertů na nejrůznějších místech v Praze. Hudební a hudebně-divadelní programy představí rozličné duchovní a světské podoby lásky od středověku po romantismus, od různých forem dvoření a úcty až po prostopášné písně. Nebudou chybět ani novodobé premiéry.

Francouzský kontratenorista Damien Guillon spolupracuje s předními umělci orientovanými na starou hudbu, např. s Vincentem Dumestrem, Jean-Claudem Malgoirem, Philippem Herreweghem nebo Williamem Christiem. Guillonův repertoárový záběr sahá od anglických renesančních písní po barokní oratoria a opery (Janovy pašije, kantáty pro alt sólo J. S. Bacha, Händelův Mesiáš, Purcellův Dido and Aeneas). V jevištních produkcích vynikl např. v Monteverdiho Il Ritorno d'Ulisse v Théâtre de la Monnaie de Bruxelles či Il Sant'Alessio S. Landiho.

Český soubor Collegium Marianum (umělecká vedoucí Jana Semerádová) se od svého založení v roce 1997 cíleně zaměřuje na znovuoživování hudby 17. a 18. století. Jako jeden z mála profesionálních souborů tohoto zaměření v ČR má na svém repertoáru nejen čistě koncertní díla s důrazem na autory české či působící ve střední Evropě, ale pravidelně připravuje unikátní tvary scénických hudebně-dramatických a tanečních představení. Soubor úzce spolupracuje s významnými evropskými choreografy, režiséry či sólisty a dirigenty, například i s houslistkou Cecilií Bernardini. Soubor sbírá uznání zahraniční i české odborné kritiky. Pravidelně hraje na hudebních festivalech a prestižních pódiích po celé Evropě.

Na festivalu nebude nouze o další pěvecké hvězdy: Španělská sopranistka María Espada, která okouzlila pražské publikum již v loňské festivalové přehlídce, tentokrát za doprovodu ansámblu Forma Antiqva zazpívá příběhy o Ariadně a Lukrécii z děl G. F. Händela a D. Scarlattiho. Další zpěvačka – Polka Anna Mikołajczyk – představí v Čechách vzácně prováděné písně Fryderyka Chopina a Pauline Viardotové.

Výročí přijede oslavit i významná osobnost a pionýr historické interpretační praxe, proslulý hobojista Alfredo Bernardini; v programu s názvem Pastorale zazní sonáty Telemannovy, Schaffrathovy či Händelovy. Znovu na festivalu vystoupí renomovaný soubor Echo du Danube a doslova roztančí Letohrádek Hvězda ztřeštěnou renesanční a barokní taneční hudbou.

Velkým lákadlem bude představení Večer v Benátkách s věhlasným souborem Le Poème Harmonique a v režii Benjamina Lazara. Můžeme se opět těšit na propracovanou barokní gestiku zpěváků, kteří nás při svitu svící provedou benátskými uličkami a nádhernými paláci, kde zpěv a bujaré veselí zaznívá až do rána...

Letní slavnosti staré hudby jsou jedinou festivalovou přehlídkou hudby historických uměleckých slohů v autentickém podání na dobové nástroje v Praze. Právě propojení krásné architektury s hudbou odpovídajících stylů, navíc v podání těch nejlepších interpretů z celého světa, je jednou z předností festivalu. K tradičním místům, jako je Břevnovský klášter či Trojský zámek, přibývá letos například renesanční Martinický palác, Anežský klášter nebo Chrám Matky Boží před Týnem.

27.7.2009 01:07:52 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Festivaly

Festival Za poklady Broumovska s prvomájovou předehrou

Matthias Kirschnereit

Ve středu 1. května 2024 zazní první z koncertů 19. ročníku festivalu Za poklady Broumovska. Během festivalové ...celý článek


Celostátní festival ZUŠ Open 2024

ZUŠ Open

ZUŠlechťujeme uměním – pod tímto heslem opět od 23. května do 9. června 2024 ožijí v rámci celostátního ...celý článek


LVHF bude uměleckým dílem hudebních a zednářských idejí

LVHF 2024

Koncerty klasické hudby, jejichž program definuje vzájemnost hudebního bohatství a zednářské symboliky – ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Zemřel Dušan Grúň

Dušan Grúň

Zemřel slovenský legendární zpěvák Dušan Grúň (*26. 5 1942 - †22. 4. 2024). Narodil se v Žilině, ale jeh celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č celý článek

další články...