zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Arcidiecézní muzeum nově připomíná Mozartův olomoucký pobyt

Arcidiecézní muzeum nově připomíná Mozartův olomoucký pobyt

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Světoznámý skladatel Wolfgang Amadeus Mozart pobýval i v Olomouci! To sice není novinka, ale také nelze tvrdit, že by šlo o informaci rozšířenou adekvátně svému významu. O alespoň částečnou nápravu se z iniciativy olomouckého magistrátu postaralo Arcidiecézní muzeum Olomouc, kde v roce 1767 tehdy jedenáctiletý Mozart pobýval. Ve stálé expozici nyní návštěvníci najdou vitrínu s faksimilemi vzácných mozartovských dokumentů z arcibiskupských sbírek a podrobným popisem skladatelova olomouckého pobytu. Prezentací se město výrazněji připojuje k projektu Mozart Ways, který turisty z celého světa provází městy a místy, s nimiž se protnuly životní osudy skladatele a jeho rodiny.

Jak to vlastně s Mozartovou cestou na Moravu bylo? Na konci října roku 1767 k branám pevnostního města Olomouce dorazil cestovní kočár se čtyřmi lidmi: Leopoldem Mozartem, jeho manželkou Marií Annou a jejich dětmi, šestnáctiletou Nannerl a jedenáctiletým Wolfgangem. Rodina ujížděla z Vídně před zhoubnými černými neštovicemi. „V Olomouci se ubytovali v hostinci U černého orla na Dolním náměstí, známém pod názvem Hauenschildův palác, ale poté, co se příznaky pravých neštovic začaly projevovat u malého Wolfganga, využil Leopold své známosti s kapitulním děkanem Leopoldem Podstatským z Prusinovic. Ten pak celou rodinu Mozartových ubytoval ve svém sídle - na kapitulním děkanství, které je dnes sídlem Arcidiecézního muzea,“ shrnula příběh olomouckého pobytu nejslavnějšího skladatele kurátorka hudební sbírky Arcidiecézního muzea Kroměříž Jitka Kocůrková.
Pobyt hudebního genia si nyní mohou návštěvníci města připomenout právě v místech, kde se Mozart nejen vyléčil ze smrtelné choroby, ale také složil 6. symfonii F dur. Ve stálé expozici Arcidiecézního muzea přibyla vitrína s některými mozartovskými dokumenty z arcibiskupských sbírek a také s podrobným popisem jeho moravské anabáze. „V rámci stálé expozice vystavujeme faksimile Mozartova rukopisu Larghetta a Allegra pro dva klavíry z roku 1782, Smyčcový kvartet E dur ze stejného roku a kopii ukázky z prvního většího životopisu skladatele od Georga Nikolause von Nissena, dánského diplomata a historika, který se spřátelil a později oženil s vdovou Constanze Mozartovou,“ vyjmenovala Kocůrková.
Cílem komorní expozice, která vznikla z iniciativy olomouckého magistrátu, je intenzivnější zapojení města do mezinárodního projektu Mozart Ways. Ten spojuje města a místa v 10 evropských zemích, která navštívil Mozart během svých četných cest a přispěl k rozvoji a úspěchu této výrazné osobnosti našich kulturních dějin. „Cílem sdružení, které bylo založeno v Mozartově rodišti Salcburku v roce 2002, je podporovat nový přístup k objevování Mozarta prostřednictvím tématu jeho evropských cest,“ řekla PhDr. Marcela Hanáková, neuvolněná radní a zástupkyně města v tomto projektu. Spolupráce města se sdružením Mozart Ways přináší podle ní od roku 2008 Olomouci nemalé benefity.

15.4.2013 23:04:19 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Bouře hra Williama Shakespeara

Bouře

Bouře
Ctnost a šlechetnost je víc než msta. Britská filmová adaptace divadelní hry Williama Shakespeara (19 celý článek

další články...

HUDBA

Mirai - Tomodachi

Přebal alba

Vychází očekávaná deska Tomodachi. Ta se přidává do katalogu kapely Mirai k platinově oceněným albům Konnichiw celý článek

další články...