zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Orchestr Musica Florea zahájí nový rok dílem F. I. Tůmy

Musica Florea v Českém muzeu hudby (Foto? Daniela Šrámková)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Musica Florea do nového roku vstupuje s koncertantní hudbou F. I. Tůmy. Nový program orchestr odehraje 19. ledna 2018 v nymburském evangelickém kostele od 19 hodin a posléze v neděli 21. ledna 2018 od 19:30 v Praze v Českém muzeu hudby.
František Ignác Tůma (1704–1774), je dnes znám spíše jako tvůrce chrámových kompozic. Byl to však i vynikající varhaník, gambista, zpěvák a skladatel. Ve svých symfoniích a sonátách ukazuje brilantní použití techniky „concerta grossa“. Concerto grosso je založené na střídání hry malé skupiny (dvou sólových houslí, violoncella nebo violy) s větší orchestrální skupinou. F. I. Tůmu bychom mohli označit za průkopníka této techniky v Čechách.

Tůmu řadíme mezi velmi oblíbené autory, o čemž svědčí i fakt, že jeho dílo se hojně šířilo v opisech již za jeho života. Tyto dobové opisy se zachovaly nejenom u nás, ale i v dalších velkých evropských městech jako například Berlín, Drážďany, Řím či Vídeň. Jeho dílo se objevuje i za oceánem, konkrétně ve Washingtonu.
Do programu svého koncertu Musica Florea zařadila kromě dosud badatelsky nezpracovaných děl F. I. Tůmy i nedávno znovuobjevené skladatele působící zejména v Praze, na Moravě a ve Vídni V. M. Gureckého nebo G. Chr. Wagenseila.

Co čeká Musicu Floreu dál v roce 2018?

V únoru a březnu se bude Musica Florea věnovat pašijovému oratoriu českého barokního skladatele Jana Anselma Fridricha. Na tomto koncertě se představí orchestr Musica Florea spolu se sborem Collegium Floreum a sólisty.
Mnoho skladeb vzniklo v období baroka tak, že byly nejdříve interpretovány a až následně zapsány do not. Umění hudební improvizace bylo považováno za nezbytný předpoklad každého kvalitního hudebníka. V dubnu proto Musica Florea chystá dva koncerty s názvem Vliv improvizace na hudbu 17. a 18. století.
Červnový program orchestru tvoří melodrama na scéně Florea Theatrum, Circé od autora Václava Praupnera. Zajímavostí díla je především to, že samotný rukopis je doplněn konkrétními scénickými poznámkami, které svědčí o tom, že autor přemýšlel o naprosté celistvosti díla.
Historickou výjimku, kdy se na jedné opeře podíleli tři skladatelé, s názvem Muzio Scevola, uvede Musica Florea v červenci. Jeho autory jsou F. Amadei, G. Bononcini a G. F. Händel. Tento jedinečný projekt spolu s Musicou Floreou uvede taneční soubor Hartig Ensemble – Tance a balety tří století v čele s choreografkou Helenou Kazárovou a v režii Lorenza Charoye.
V podzimních měsících se mohou fanoušci orchestru těšit na objevnou duchovní hudbu J. K. Vaňhala, který při svém působení ve Vídni hrál na violoncello spolu s W. A. Mozartem nebo J. Haydnem. Dalším podzimním počinem bude nové nastudování Dvořákovy 4. symfonie. Romantický skladatel Antonín Dvořák, představující jednu z nejváženějších českých hudebních osobností, bude posluchačům představen v původním znění a na dobové nástroje. Musica Florea tak dál pokračuje v nastudování jeho díla.

16.1.2018 18:01:12 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Koncerty

Erik Bosgraaf v kostele sv. Šimona a Judy

Erik Bosgraaf

Charismatický holandský flétnista Erik Bosgraaf poprvé vystoupí v Praze. V rámci cyklu Stará hudba FOK se v út ...celý článek


Lukáš Vondráček završí sezónu recitálů FOK v Rudolfinu

Lukáš Vondráček

Klavírista Lukáš Vondráček vystoupí s recitálem v pražském Rudolfinu v rámci řady Světová klavírní tvorba FOK. ...celý článek


Leonard Slatkin bude dirigovat Pražské symfoniky

Leonard Slatkin

Americká dirigentská legenda Leonard Slatkin bude 24. a 25. dubna řídit Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK v ...celý článek



Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Slovácké divadlo uvede napínavé drama

Hostina dravců (Slovácké divadlo)

Slovácké divadlo v sobotu 27. 4. 2024 čeká další premiéra. Tentokrát se do čela inscenačního týmu postavil eme celý článek

další články...

HUDBA

Zemřel Dušan Grúň

Dušan Grúň

Zemřel slovenský legendární zpěvák Dušan Grúň (*26. 5 1942 - †22. 4. 2024). Narodil se v Žilině, ale jeh celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka celý článek

další články...